Hlavní obsah

Exministr prošel detektorem lži. Na potvrzení nabídky úplatku to nestačilo

Foto: Profimedia.cz

Exministr Kremlík podstoupil i test na detektoru lži. Prošel.

Reklama

18. 3. 7:33

Případ údajného pokusu o podplacení někdejšího ministra dopravy Vladimíra Kremlíka policie odložila. Podle protokolu šlo o tvrzení proti tvrzení.

Článek

Před rokem šlo o výbušnou kauzu, kterou otevřely Seznam Zprávy. Exministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) přišel s tvrzením, že se jej jeho známý, advokát Martin Janoušek, pokusil uplatit. Šlo o výběr auditora mýtného systému. Janoušek zastupoval společnost CGI, která výběr poplatků na dálnicích kontrolovala v předchozích letech. A nabídka napsaná na papírku měla znít na 1,5 milionu korun, uvedl Kremlík i do policejního protokolu.

Proč zhruba po roce policie případ odložila, ukazuje právě policejní protokol, který získal server iRozhlas.cz.

V něm je zaznamenáno to, co už popsaly Seznam Zprávy. Před Vánoci roku 2019 měl podle Kremlíkovy výpovědi navštívit exministra Janoušek a korupční nabídku na papírku zmínit.

Kremlík kvůli svému tvrzení dokonce absolvoval test na detektoru lži. „V jeho odpovědích se nevyskytly atypické reakce ve smyslu nepravdivé (neupřímné) odpovědi,“ zapsali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu podle dokumentu, který cituje server.

Policistům odevzdal také telefon, aby mohli ověřit jeho tvrzení, že Janoušek o schůzku usiloval, dokonce opakovaně. Advokát, který veškerá obvinění popřel, nesvolil ani s testem na detektoru, ani s odevzdáním mobilu s tím, že se mu rozbil a zálohu dat nemá.

Kremlík pak inicioval v lednu 2020 schůzku ve Špindlerově Mlýně, kde si chtěl situaci kolem nabídky vyjasnit a jejíž záznam pak v únoru získaly Seznam Zprávy. „Na schůzce se tedy zeptal, zda platí ta prosincová nabídka, zda platí v té částce 1,5 milionu, nebo je vyšší, či nižší,“ zapsali si tvrzení exministra kriminalisté s tím, že Janouškovu reakci si vyhodnotil tak, že nabídku nepopřel. Janoušek totiž reagoval slovy: „Nemám nejmenší tušení.“ Tak to viděli i policisté. Podle nich by jinak reagoval ve smyslu, že neví, o čem Kremlík mluví.

Na konci letošního února ovšem případ odložili. A to na základě rozhodnutí státního zastupitelství. To sice nejdříve kývlo na to, že padne obvinění Janouška. Ten však podal stížnost a nakonec se státní zastupitelství přiklonilo k verzi, že jde o tvrzení proti tvrzení.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované