Hlavní obsah

Expert: vláda by měla připravit očkovací průkazku, ať v létě není chaos

Foto: Profimedia.cz

Světová zdravotnická organizace či Evropská unie řeší, jak evidovat očkované proti covidu. V České republice se zatím vydávají kartičky.

Reklama

1. 1. 2021 17:14

Petr Franc patří k předním odborníkům na ochranu bankovek a dokladů. V rozhovoru pro Seznam Zprávy popisuje, jak by se v poměrně krátké době daly připravit bezpečné průkazy pro očkované proti covidu.

Článek

Svět se začíná očkovat proti novému typu koronaviru. Jednotlivé státy a nadnárodní organizace plánují, jak evidovat a spravovat data o proočkované populaci. Nejinak tomu bude v České republice.

Evropská unie začíná hovořit o evropském vakcinačním pasu, Světová zdravotnická organizace řeší mezinárodní očkovací průkaz. Kartičku, zatím papírovou, si teď odnesou i Češi, kteří se nechají oočkovat. Tak jako premiér Andrej Babiš (ANO), který na Twitter umístil fotku svého vakcinačního „dokladu“.

Je však otázkou, nakolik je takový „štempl“ bezpečný proti padělání. Protože fakt, že bude mít člověk v těle obranu proti covidu, může zanedlouho představovat povolenku k přeshraničnímu cestování, létání, společenským akcím. A tedy lákadlo, proč si takové povolení – bez očkování – pokoutně pořídit.

Podnikatel Petr Franc je přední český expert na zabezpečování bankovek, dokladů, dokumentů a různých cenin. Spoluvlastní technologickou firmu IQ Structures, která se řadí ke světové špičce například v oblasti ochranných hologramů.

V rozhovoru pro Seznam Zprávy popisuje, jakým způsobem by se české úřady měly začít systematicky zabývat otázkou přípravy očkovacích průkazů, protože jinak podle něho hrozí, že se budou současné stvrzenky falšovat a zneužívat.

Jako řidičák a občanka

Evropská unie, Světová zdravotnická organizace (WHO) a české úřady řeší vznik mezinárodního očkovacího průkazu. Vaše firma se pohybuje v oblasti zabezpečení různých dokladů, bankovek a cenin. Už se ve vaší branži rozběhla odborná debata na téma očkovacích průkazů?

Ucelenou odbornou debatu jsem zatím nezaznamenal, spíše prosakují jednotlivé názory, co a jak by se mělo začít dělat. Firmy nabízejí různá řešení, ale ze svého pohledu. Jednotné platformy jsem si zatím nevšiml.

Takže čekáte na poptávku ze strany národních a nadnárodních institucí?

Poslední rok propagujeme jednotný národní koncept dokladů pro Českou republiku. Od toho by se dalo odrazit. Česká vláda dva roky propaguje takzvanou Country for the Future a propagaci českých firem, což by mělo směřovat k tomu, aby vláda rozhodla o nějakém směru a podpořila v tomto dobré a konkurenceschopné české firmy s výrobky často kvalitnějšími než od zahraničních firem.

My jsme k tomu připravili Národní koncept českých dokladů a dokumentů, což by i v celosvětovém porovnání měla být co do kvality absolutní špička. Jde o řidičáky, občanky, pasy, rodné listy, ale do této rodiny mohou zapadnout i očkovací průkazy. Myslím, že by to mohl být dobrý startovací bod, jak se odrazit k bezpečnějším a modernějším dokladům.

Jak by to teď mělo vypadat v praxi? Kdy by vůbec takové průkazy mohly vzniknout? Vždyť očkování už začalo.

Má to dvě roviny. Stoprocentně musí být elektronická evidence očkovaných, což není příliš těžké zařídit. Potřebujeme mít databáze, kdo měl covid, kdo byl jak testovaný, kdo je očkovaný. Pak je potřeba mít k dispozici odbornou a otevřenější platformu, která se bude moci zpřístupnit evropským úřadům. Z ní by se dala data dostat například skrze QR kódy, které už se dnes běžně používají.

To se bavíme o elektronické verzi. Co fyzická část, plastová kartička, kterou bychom nosili v peněžence?

To je také potřeba. Když půjdete za několik měsíců v Alpách do hospody, budete možná potřebovat prokázat, že jste očkovaný. Člověk by měl mít fyzický doklad o tom, že je očkovaný a z pohledu covidu zdravý.

Byl byste pro, aby se očkovací průkazka stala součástí nějakého širšího českého systému dokladů?

Určitě. Šel bych cestou českého národního konceptu, v tomto bych nyní nečekal na EU. Byl bych ale připravený na to, že v budoucnu vznikne evropská platforma, do které se náš systém už jen připojí a elektronicky propojí. Abychom byli připraveni na situaci, že například v Alpách budeme moct lyžovat za situace, kdy se prokážeme očkovacím průkazem.

Pokud jde o tu fyzickou očkovací kartičku, šlo by o zvláštní doklad, něco jako řidičák nebo občanka?

Tak si to můžeme vizuálně představit. Nemyslím si, že by očkovací karta musela mít čip, který by věc prodražoval. Stačilo by mít na kartě identifikační údaje, karta by byla fyzicky ochráněna hologramem. No a pak by měla na sobě QR kód, díky kterému by například hospodský přes mobil načetl data skrze aplikaci v mobilu a zjistil by: ano, to je Petr Franc, byl očkovaný, může do hospody, kina, divadla, na fotbal, koupit si letenku a tak dále. QR kód by byl jakousi bránou k informacím.

Sofistikovanější brána by sloužila spíše pro doktory či policii, kteří by se skrze QR kód dostali k detailnějším a citlivějším informacím - třeba kdy a kde jste byli očkovaní, zda jste měl, či neměl covid a tak dále.

Vláda nesmí zaspat

Bylo by to drahé na výrobu? Třeba v porovnání s cenou řidičáku nebo občanky?

Jednoznačně by to mělo být levnější, možná až řádově.

Jak časově náročné je takové průkazky vyrobit?

Záleželo by na zadání, jakým způsobem by probíhalo výběrové řízení. Teoreticky by to v nouzovém stavu nemuselo být časově natolik náročné, záleželo by na vládě, jak prioritně by celou věc uchopila a jakou koncepci by tomu dala. Výrobně si ale myslím, že je to možné za několik málo měsíců zvládnout.

Jak by se karty distribuovaly lidem?

Pokud bychom se bavili o základní kartě s identifikačními údaji, důležitá by byla očkovací místa. Pokud jich tu v zemi bude třeba 100, napojíte centra na nezbytné informační databáze, dáte jim k dispozici termotiskárny a PVC karty, na které by se člověk na místě nechal vyfotit, vytiskla by se na ni základní data a vygeneroval QR kód. Připravit takový systém by trvalo podle mě zhruba tři až čtyři měsíce.

Neměla by na tom vláda už začít pracovat?

Teď se tu rozhodnutí dělají hodně na koleni… Určitě je potřeba přípravu očkovacích průkazů nepodcenit. Co s tím pak v létě, když se objeví falza?

Premiér Andrej Babiš dal na Twitter fotku svého očkovacího dokladu, který zrovna nevypadal z kategorie „nefalšovatelný“. Jak velké je nebezpečí, že se takovéto průkazky začnou falšovat?

Zneužití může být obrovské. Papírové kartičky zatím asi nejsou domyšlené. Stačí se podívat na negativní PCR testy, díky kterým můžete cestovat do zahraničí. To je kus listiny, kterou dáte do počítače, změníte datum a hurá za hranice. Ta zneužitelnost je opravdu velká, pokud nevznikne sofistikovaný systém. Je třeba chránit nejen doklad samotný, ale i ta data, která o lidech poskytuje.

Reklama

Související témata:

Doporučované