Hlavní obsah

Výzva: Fascinoval mě příběh muže, který snědl jinému obličej. Urban vysvětluje vznik pohřební hostiny pro Karlovy Vary

Výzva s Milošem Urbanem: O románové brutalitě a nové knize Kar. (Video: Tereza Willoughby, Seznam.cz)

Brutalitou ve svých románech si kompenzuje vlastní plachost. Miloš Urban přiznává, že je tak trochu jako Hannibal Lecter, nesnáší konflikty, a tak si je pak řeší v knihách. Právě vychází jeho nejnovější román s názvem Kar.

Článek

Ve zdemolovaném bazénu karlovarského hotelu Thermal dojde k obludné vraždě. Žena roztrhá muže svými zuby a pak spáchá sebevraždu. Podivné události přilákají zpátky do rodného města spisovatele Juliána Uřídila. „Chtěl jsem o Varech napsat knihu. Měl jsem pocit, že to tomu městu dlužím,“ popisuje Miloš Urban, který v českých lázních vyrůstal.

V románu Kar se vyrovnává s minulostí a přítomností nejen města, ale i svou vlastní. „Není to ale pomsta, nevyrovnávám si účty. Z Varů jsem utekl a dlouho jsem tam nechtěl jezdit, protože se dostaly po revoluci do zvláštní situace a dodnes to je v podstatě mrtvé město,“ glosuje současný stav.

„Psát o násilí je určitě terapeutická cesta. Brutální, mysteriózní vraždy představují způsob, jak se zbavit každodenního stresu,“ popisuje spisovatel metodu, kterou už předvedl v úspěšných románech Sedmikostelí, Santiniho jazyk nebo Lord Mord.

„Vždycky jsem se strašně rád bál, snažil jsem se lidi i strašit. Sám jsem byl jako dítě vystrašený, proto to rád předávám dalším lidem,“ dodává.

V poslední době Miloše Urbana proslavila próza Hastrman, za niž získal cenu Magnesia Litera. Román zfilmoval Ondřej Havelka a snímek získal letos Českého lva hned ve čtyřech kategoriích. „Do scénáře jsem moc nemluvil. Vím, že filmový jazyk je jiný než ten románový,“ přiznává.

Chystá se ale podílet na scénáři k dalšímu filmu podle jeho úspěšné knihy Michaela, kterou považuje za svůj nejtemnější text.

Kde se ve „křehkém intelektuálovi“ bere brutalita popisovaná v jeho knihách? Proč mluví o zkáze Karlových Varů? Jak se prodávají v případě úspěšných románů filmová práva? A považuje české literární ceny za zkostnatělé?

Podívejte se na rozhovor s Milošem Urbanem v úvodním videu.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.