Hlavní obsah

Fitness centrům klesl příjem, kvůli strachu i práci z domu

Foto: Pixabay

Ilustrační fotografie.

Reklama

29. 9. 2020 12:55

V březnu byla uzavřena, po znovuotevření fitness centrům klesla návštěvnost. Podepsalo se to i na jejich příjmech, které se oproti loňsku pohybují na polovině. Tělocvičny se teď bojí, co přijde dál.

Článek

Příjmy 50 procent a méně ve srovnání s loňským rokem eviduje polovina tuzemských fitness center. Hlavními důvody jsou strach klientů z nákazy, ale také velké procento lidí pracujících z domu. Přitom zhruba třetině provozovatelů fitness vzrostly kvůli hygienickým a bezpečnostním opatřením náklady.

Současné restrikce omezují minimum fitness center, obávají se ale zpřísnění. Znovuzavedení roušek by pro ně mohlo být likvidační. Vyplývá to z aktuálního průzkumu České komory fitness mezi 679 respondenty. Výsledky komora zveřejnila dnes v tiskové zprávě.

Znatelný je podle Roberta Lukáše z Fitness Clubu Luky v Karlových Varech úbytek starších klientů. „Přes letní měsíce je vždy vidět útlum, který byl letos ještě umocněn chováním lidí ovlivněných strachem z covidu-19. Ani čísla za září nejsou taková, na jaká jsme byli zvyklí v minulých letech,“ uvedl. Podle prezidentky České komory fitness Jany Havrdové nižší návštěvnost způsobuje sílící trend v podobě home office. Lidé podle ní necestují do města a nenavštěvují pak ani fitness centra.

Náklady stejné jako loni má zhruba 60 procent provozovatelů fitness. Vyšší výdaje o desetinu zaznamenala podle průzkumu zhruba pětina fitness center a asi 11 procentům vzrostly náklady o 20 procent.

Aktuální opatření omezují zhruba sedm procent fitness, ale přibližně 87 procent provozovatelů vyjádřilo obavy ze znovuzavedení povinnosti zakrytých úst a nosu. Povinné odstupy mají negativní dopad podle přibližně dvou pětin provozovatelů. Stěžují si hlavně trenéři, kteří potřebují mít s klientem kontakt bližší.

Pro další fungování by většina fitness center uvítala podporu aktivního životního stylu a doporučení místo zákazů. Odpuštění sociálního a zdravotního pojištění by pomohlo zhruba polovině provozovatelů, 44 procent respondentů by bylo pro zrušení třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb (EET). Situaci by podle zhruba dvou pětin fitness center usnadnil i jasný pandemický plán vlády.

V České republice podle Havrdové funguje kolem 1 200 fitness center.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované