Hlavní obsah

Hnutí ANO proškrtá krajské kandidátky. Nechce na nich poslance

Buď hejtman, nebo poslanec. Lídr kandidátky Pardubického kraje Martin Kolovratník.

Reklama

18. 6. 2020 14:05

Vedení hnutí ANO bude příští týden rozhodovat o podobě kandidátek pro krajské volby. Nyní přichází s novou podmínkou.

Článek

Pokud se chcete nechat napsat na krajskou kandidátku, vzdejte se poslaneckého mandátu. To vzkazuje předsednictvo hnutí ANO svým poslancům.

Neplatí to však pro všechny. Výjimku budou mít ti, kteří kandidátku povedou a budou usilovat o post hejtmana, náměstka či radního.

„Je to tak, poslanci nemohou být na kandidátkách, ale netýká se to lídrů,“ řekl poslanec Martin Kolovratník, který má vést do voleb kandidátku ANO v Pardubickém kraji. Pokud uspěje a získá uvolněnou funkci v radě kraje, poslaneckého mandátu se zřekne.

Kdo by chtěl být na kraji jen řadovým zastupitelem, musí si vybrat. Týká se to několika desítek poslanců hnutí, kteří měli v plánu kandidovat. V roce 2016 jich na různých pozicích kandidátky bylo zapsaných skoro 50.

Kandidátky by mělo vedení hnutí schvalovat v příštím týdnu.

„Ještě bude nějaká diskuze, ale myslím, že už tam nebude moc co měnit. Vedení rozhodlo, že pokud chce být poslanec řadově na kandidátce, musí si vybrat a nemá honit víc funkcí,“ dodal Kolovratník.

V praxi jeho pardubické kandidátky to proto bude znamenat, že už nemůže počítat s účastí svých kolegů poslanců a krajských zastupitelů Jaroslava Kytýra a Davida Kasala, kteří chtěli zastupitelské mandáty obhajovat. „V tuto chvíli počítáme, že je na kandidátce mít nebudeme. Oba chtějí pokračovat v poslanecké práci,“ vysvětlil Kolovratník, který by v zastupitelstvu Pardubického kraje rád usiloval o místo hejtmana nebo radního pro dopravu.

„To rozhodnutí mě samozřejmě mrzí, ale plně ho respektuji. Letos jsem chtěl kandidovat především, abych podpořil kolegy na vrchních pozicích,“ uvedl Jaroslav Kytýr, který kromě Sněmovny a kraje sedí ještě v zastupitelstvu radnice ve Svitavách.

Že souběh obou funkcí není vždy úplně lehký, na vlastní kůži pocítil zrovna toto úterý. „S krajským zastupitelstvem, kde jsem v opozici, se mi krylo důležité hlasování ve Sněmovně ohledně senátní vratky. Tam musela být účast poslanců stoprocentní,“ přiznal.

Podobně na tom je i několik poslanců v sousedním Královéhradeckém kraji. Lékařka Eva Matyášová je poslankyní, krajskou zastupitelkou a zastupitelkou Hradce Králové. I ona rozhodnutí předsednictva respektuje. „Mým přáním bylo dokončit práci poslankyně a pokračovat na kraji. Bohužel však musím respektovat usnesení výboru, a tak do kraje kandidovat nebudu,“ potvrdila Matyášová.

O účast v krajském zastupitelstvu měli zájem i další její kolegové ze Sněmovny. Jiří Mašek nyní sedí pouze v městském zastupitelstvu, na funkci krajského zastupitele musel po volbách v roce 2016 rezignovat z důvodu, že se mandát neslučoval s jeho tehdejším postem ředitele hradecké záchranky, letos měl kandidátku opět posílit. Krajským zastupitelem a neuvolněným místostarostou Dobrušky je pak i poslanec Petr Sadovský.

„Trošku jsme počítali s tím, že naši poslanci na kandidátce budou, protože to jsou krajské osobnosti, které by dokázaly voliče přilákat. Ale nějak si s tím poradíme,“ uvedla krajská volební manažerka Darina Kricnarová. Krajské předsednictvo se v Hradci Králové sejde v pondělí a bude hledat řešení. Poslance by na kandidátce mohli nahradit náhradníci, kteří se na ni původně nevešli.

Podle místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka ještě není rozhodnutí stoprocentní, na předsednictvu je podle něj zatím jen ve fázi diskuze.

„Rozhodnutí musí udělat výbor,“ uvedl Faltýnek, který se však i díky vlastním zkušenostem přiklání k tomu, aby platil výše uvedený scénář.

„Z vlastní zkušenosti vím, že pokud člověk kumuluje funkce, tak se obojí na sto procent zvládnout nedá. V minulém období jsem byl i zastupitelem v Prostějově a byl jsem za to oprávněně kritizován. Proto jsem se toho mandátu také vzdal. Teď jako předseda poslaneckého klubu logicky vyžaduji, aby naši poslanci odváděli sto procent v Poslanecké sněmovně,“ vysvětlil.

Tu z výše uvedených poslanců nemá stoprocentní asi nikdo.

Eva Matyášová i přes své závazky v městském a krajském zastupitelstvu má účast 81 %, Jiří Mašek 84 %, Jaroslav Kytýr 88 %. A Petr Sadovský dokonce 91 %.

Horší je to u těch, kteří mají na krajích či městech funkce uvolněné.

Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, který by rád svoji funkci obhájil, se účastnil jen na 66 procentech hlasování, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák na 77 procentech.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované