Hlavní obsah

Hradu Kunětická hora se vrací podoba daná architektem Jurkovičem

Foto: Hrad Kunětická hora

Hrad Kunětická hora.

Reklama

18. 3. 2020 12:54

Na hradě Kunětická hora dokončují obnovu dvoupatrové dřevěné verandy bývalé restaurace, která vznikla podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Návštěvníci si ji budou moci alespoň zčásti prohlédnout již v letošní sezoně. „Původně bylo v přízemí prvorepublikové stavby posezení pro turisty a v patře taneční sál, nově bude sloužit pro občerstvení a pokladnu,“ řekl kastelán Miloš Jiroušek.

Článek

Dál také pokračují práce na šesté bráně a přilehlém objektu bývalé dvořanské světnice. „Termín pro dokončení celé akce západního křídla je letošní podzim, přes zimu se budou dělat interiéry, expozice a výstavy a mělo by to být zpřístupněno na začátku sezony 2021,“ uvedl Jiroušek.

Na projekt obnovy západní části hradního areálu s názvem Kunětická hora Dušana Jurkoviče - básníka dřeva získal Národní památkový ústav 61 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu. Celkové náklady dosáhnou téměř 79 milionů korun.

Památka v ohrožení.

Po dokončení projektu začnou práce na hradním paláci, což je druhá část rekonstrukce celé části hradního areálu.

V roce 1919 hradní zříceninu zakoupil pardubický Muzejní spolek, z jehož podnětu bylo ustaveno Kunětické družstvo, které následně zahájilo opravy a zabezpečovací práce. Byly zčásti provedeny podle projektu významného architekta Dušana Jurkoviče, na projektu spolupracoval i architekt Jan Pacl. Právě na základě této koncepce vznikla i vyhlášená restaurace s hodnotnými interiéry v západním traktu.

Kunětická hora je charakteristickou dominantou východočeského Polabí vzniklou třetihorní činností země. Díky své siluetě a monumentálnímu postavení v krajině byla osídlena již v období pravěku. Doloženo je osídlení mladší a pozdní doby bronzové a starší doby železné. Původní kupovitý tvar hory byl narušen v průběhu staletí těžbou kamene a získal ve středověku novou siluetu v podobě kamenného hradu.

Na základě archeologických výzkumů lze říci, že rozsáhlý hradní komplex stál na Kunětické hoře již v druhé polovině 14. století. Šlo o hrad s palácem a hranolovou, původně obytnou věží ve východní části areálu a kruhovou věží v západní části areálu. Vzhledem k rozsahu objektu nelze vyloučit ani skutečnost, že hrad byl královým majetkem. Písemné zmínky o existenci a podobě hradu se nedochovaly.

Do širšího povědomí se Kunětická hora dostala za husitských válek.

Reklama

Doporučované