Článek
Kábulská vojenská tréninková akademie chrlí z nových tříd nadšené ženy, aby sloužily v afghánské armádě. Ty ale okamžitě zažívají těžký střet s realitou, kde bojují se společenskými předsudky i náboženskou tradicí.
Místo několika tisíc bojovnic, který si mezinárodní síly v čele s USA stanovily jako cíl pro letošní rok, se tak ženy v afghánské armádě stále počítají jen ve stovkách.
Tréninkové skupiny jsou přitom nastavené na 150 žen. Některé z nich tvrdí, že jsou hrdé na to být součástí úsilí o záchranu země. Ta je stále zasažena vzpourou vedenou Tálibánem a dalšími skupinami, které chtějí svrhnout západní vládu.
„Rozhodla jsem se přidat k armádě, abych chránila životy mých lidí a bránila nás. Tím bych chtěla povzbudit další dívky, aby se k nám připojily," řekla Reuters 21letá vojačka Sakina Jafari.

Veteránka z afghánské armády poručice Cobra Tanha tvrdí, že narozdíl od mnoha mužů v armádě budou všechny ženy, které na akademii dokončí vzdělání, gramotné. Budou moci vykonávat funkce v nebojovných rolích, jako je logistika, řízení lidí, rádiový provoz apod. Některé ženy podle ní mohou jít vypomáhat speciálním jednotkám s misemi. Uplatní se například při raziích, aby pomáhaly při hledání v domech.
„Ženy prochází stejným výcvikem jako muži. Následují stejné lekce a naučí se tak stejným způsobům jako muži. Součástí tréninku jsou dále vyhledávací a likvidační operace," říká Tanha. Tréninky probíhají na okraji hlavního města odděleně. Zahrnují například tělesnou výchovu, střelné zbraně, taktiku či lékařskou péči.
Navzdory mnoha kampaním je Afghánistán podle Spojených národů stále jednou ze zemí, kde je role ženy ve společnosti velmi těžká.

Dvě třetiny proti ženám
Některé ženy tvrdí, že se kvůli hrozbám Tálibánu nemohou vrátit domů. Jiné uvádějí, že čelí problémům uvnitř samotné armády.
Ženy, které pracují ve veřejných funkcích, jsou pro Afghánistán stále kontroverzní záležitostí. Podle roční studie asijské nadace více než 60 procent dotazovaných Afghánců uvedlo, že takovou práci pro ženu nepovažují za přijatelnou.
Tento průzkum potvrzuje i 20letá učitelka kábulské akademie: „Od doby, co jsem nastoupila do armády, jsem zažila mnoho nepříjemností. Žijeme v kontroverzní společnosti a většina lidí je ohledně žen, které pracují venku, pesimistická. Nesmíme se vzdát, musíme překonávat výzvy a plnit své povinnosti," prohlásila.
Spojené státy, které mají v Afghánistánu kolem 7 tisíc jednotek, pomáhají v rámci mise NATO s výcvikem afghánských jednotek. V roce 2016 již investovaly přes 93,5 milionu dolarů, aby zvýšily počet žen v armádě.
Podle zprávy vydané vládou USA se ale nepodařilo naplnit cíl - 5 tisíc žen v armádě. Afghánská armáda jich v současné době čítá méně než 900.
Analýza NATO potvrdila, že nejčastějším důvodem žen pro odchod z armády zústávají problémy s mužskými kolegy. Ale také nízký plat, rodinné povinnosti a nedostatek podpory ze strany komunity.