Článek
Indie čelí energetické krizi. Zásoby uhlí v elektrárnách klesly na nebývale nízkou úroveň, státy varují před výpadky elektřiny. Podle údajů indického Ústředního úřadu pro elektřinu se téměř 80 procent uhelných elektráren v zemi nachází v kritické fázi. Jejich zásoby by se mohly vyčerpat za méně než pět dní.
O víkendu šéf dillíské samosprávy Arvind Kejriwal napsal premiérovi Naréndrovi Módímu, že hlavní město „může čelit výpadku elektřiny, pokud elektrárny nezískají více uhlí“. Státy včetně Rádžasthánu, Džhárkhandu a Biháru zažívají výpadky proudu trvající až 14 hodin.
Ve státě Maháráštra bylo odstaveno 13 tepelných elektráren. Lidé by podle výzev úřadů měli s elektřinou zacházet šetrně. V Paňdžábu přerušily výrobu tři elektrárny. Plánované výpadky elektřiny zavedené v Paňdžábu, které trvají až šest hodin denně, vyvolaly protesty.
Odborníci však zdůraznili, že problémy s elektřinou nejsou způsobeny pouze nedostatkem domácí produkce uhlí. V posledních dvou desetiletích těžba uhlí v Indii exponenciálně rostla, přestože v letech 2019 až 2020 došlo v důsledku pandemie k menšímu poklesu produkce. Poskytovatelé energie a indický státní producent uhlí, společnost Coal India Limited, naopak čelí obvinění, že nedokázali vytvořit dostatečné zásoby.
„Současná krize se neodráží v nedostatku těžebního potenciálu, způsobilo ji nesprávné předvídání, plánování a skladování uhlí ze strany výrobců energie a energetického regulátora,“ uvedl Sunil Dahiya, analytik Centra pro výzkum energetiky a čistého ovzduší. Za to, že došlo k omezení domácí těžby uhlí, mohou i letošní vydatné monzunové deště, dodal Dahiya.
Před lety zachránil Bidena, teď sám pomoc potřeboval. Afghánec se dočkal
Aby se překlenula mezera v produkci, obvykle se více uhlí jednoduše doveze ze zahraničí. V důsledku celosvětové energetické krize, kdy mezinárodní ceny dosáhly rekordních hodnot, je však dovoz většího množství uhlí finančně náročnější než v minulosti.
Hlavní indický ekonom Institutu pro energetickou ekonomiku a finanční analýzu Vibhuti Garg uvedl, že v poslední době došlo k výraznému nárůstu poptávky po elektřině. Indie totiž opět překonala lockdown způsobený pandemií onemocnění covid-19. Garg ale dodal, že se to dalo očekávat již před několika měsíci, energetické společnosti to podle něj tedy nemělo zaskočit.
Přechod k obnovitelným zdrojům?
„Za situaci mohou různé zainteresované strany,“ řekl Garg, který problém označil za „děsivý“. Brzy se podle něj situace ale pravděpodobně zlepší. „Developeři hráli na jistotu a mysleli si, že v tomto ročním období udeří další vlna covidu-19, která utlumí poptávku. Neudělali tedy dost pro to, aby si udělali zásoby uhlí. To nás nyní dovedlo do této krizové situace,“ dodal Garg.
Nigérii pobouřilo video z muslimské školy, ukazuje tvrdé bití studentů
Garg uvedl, že v uplynulém roce se také zpomalilo „zavádění obnovitelných zdrojů energie“. „Kdyby se indická vláda zaměřila na zvyšování kapacity obnovitelných zdrojů energie, jako je solární, větrná a vodní, zvýšená poptávka by mohla být uspokojena jejich prostřednictvím. Této krizi se dalo předejít,“ prohlásil Garg.
Indický ministr energetiky Raj Kumar Singh se snažil obavy z nedostatku energie rozptýlit a prohlásil, že „panika z nedostatku uhlí byla vyvolána zbytečně“. Podle ministra uhlí Pralhada Joshiho za narušení dodávek mohou silné deště a vysoká mezinárodní cena uhlí. Za další tři až čtyři dny bude podle něj „vše v pořádku“.
Podle webu The Guardian však místní vlády mohou nedostatek uhlí využít k prosazování stavby nových uhelných dolů v chráněných oblastech. Indie již tak plánuje zvýšit domácí produkci uhlí na 1 miliardu tun ročně do roku 2024. „Několik zainteresovaných stran využívá této situace k tomu, aby prosadilo další otevírání uhelných dolů. Jako důvod uvádí nízkou dostupnost uhlí, což ale vůbec není pravda,“ řekl Dahiya.
Před lety zachránil Bidena, teď sám pomoc potřeboval. Afghánec se dočkal
Jakékoli další rozšiřování těžby postihne především indické venkovské komunity, které žijí v lesích pokrývajících největší indické zásoby uhlí. Lidé tam podle webu The Guardian již tak nesou tíhu ekologických škod způsobených těžbou uhlí.
Pokud chce Indie v nadcházejících letech dosáhnout na klimatické cíle, ke kterým se zavázala, bude se muset těžby uhlí alespoň částečně zbavit, napsal The Guardian. Uhelné elektrárny přitom v současnosti pokrývají téměř 70 procent veškeré tamní produkce elektřiny.
„Myslím, že vláda využívá této situace jako příležitosti k tomu, aby prosadila rozšíření výroby elektřiny z uhlí. Výroba elektřiny z uhlí je přitom drahá a ceny se budou dále zvyšovat. Na druhou stranu, výroba energie z obnovitelných zdrojů je levná a ceny budou pravděpodobně dále klesat,“ řekl Garg.
Indie není jedinou zemí, která se potýká s obavami z výpadku elektřiny nebo nedostatku paliv. Dvěma hlavním libanonským elektrárnám al Zahrání a Deir Ammar došlo palivo v neděli, celá země byla bez elektrického proudu 24 hodin. Elektřina v září vypadávala i v řadě čínských provincií. Ve Velké Británii začala pomáhat s rozvozem pohonných hmot ze skladů na čerpací stanice armáda.