Hlavní obsah

Internet pro všechny. Musk udělal další krok k chystané síti Starlink

Ilustrační foto

Reklama

7. 1. 2020 14:18

Projekt, který má umožnit vysokorychlostní internet po celé planetě, je zase o krok dále. Raketa Falcon 9 v úterý úspěšně vynesla na oběžnou dráhu dalších 60 družic chystané sítě Starlink.

Článek

Jedná se už o třetí vesmírnou dodávku těchto satelitů. Ze společnosti SpaceX, které šéfuje vizionář Elon Musk, se aktuálně stala firma provozující největší počet umělých družic na světě. Jeden ze satelitů navíc pokrývá experimentální nátěr, který by měl tlumit odrážení světla a tím bojovat proti světelnému smogu.

Raketa odstartovala z Mysu Canaveral na Floridě. Do výšky přibližně 290 kilometrů vynesla družice, které následně využily vlastního pohonu, aby se dostaly ještě o 240 kilometrů dále.

Kromě úspěšného vynesení satelitů na orbitu se společnosti také podařilo s raketou kontrolovaně přistát v Atlantickém oceánu. SpaceX se snaží opětovným používáním některých částí raket snížit celkové náklady letů do vesmíru. Pro první stupeň dnešní rakety to byl již čtvrtý kosmický let, celkově se jednalo o 48. úspěšné přistání prvního stupně rakety Falcon 9 na plovoucí plošině.

Do vesmíru každé dva až tři týdny

SpaceX má v plánu vynést na oběžnou dráhu celkem 12 000 satelitů Starlink, čehož chce dosáhnout zhruba v polovině této dekády. Plánuje proto urychlit starty raket s dalšími sériemi a vysílat je do vesmíru každé dva až tři týdny. Ročně předpokládá vynesení až 2 000 satelitů.

Každý satelit o hmotnosti 227 kilogramů je vybaven vlastním motorem, který mu umožňuje upravovat oběžnou dráhu a udržovat polohu. Jsou v nich také zabudované sledovací navigační systémy, které společnosti umožňují přesné zaměření. SpaceX rovněž tvrdí, že satelity Starlinku dokážou sledovat trosky na oběžné dráze a autonomně se vyhýbat kolizím.

Po skončení své životnosti navíc přístroje samy sestoupí z oběžné dráhy a zaniknou v atmosféře. Rychle shořet má při tom 95 procent jejich komponentů.

Prozatím má SpaceX povolení provozovat síť v USA. Firma doufá, že síť se stane klíčovým zdrojem financování pro větší vesmírné projekty, jako je například plán vyslat lidi na Mars.

U některých vědců však plán na umístění takto velkého počtu družic na oběžnou dráhu vyvolává kritiku. Satelity Starlink odrážejí světlo a navíc budou vysílat velké množství radiových vln. Astronomové se proto obávají, že světelné a elektromagnetické znečištění výrazně zkomplikuje pozemská pozorování hvězd. Kritici také upozorňují, že pohyb takového množství Starlinků po orbitě zkomplikuje kosmické lety i pohyb současných družic. Hrozba možné kolize podle nich navzdory ujišťování firmy vzroste.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované