Hlavní obsah
Online

Hamás popřel zprávy o příměří. Bombardování pokračuje

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

18. 5. 5:48
aktualizováno • 18. 5. 23:09

Boje mezi Izraelem a Palestinci se odehrávají již více než týden. Konflikt a dění s ním spojené sledujeme v online reportáži.

Článek

Co byste měli vědět?

- Večer se v některých mediích obejvila zpráva, že Egypt navrhl příměří mezi Izraelem a Hamásem, to mohlo podle izraelských médií vstoupit v platnost ve čtvrtek v 6 hodin ráno. Palestinské zdroje, které citoval list The Times of Israel, uvedly, že Hamás s tímto návrhem souhlasil. Jeden z představitelů Hamásu ale tuto zprávu později popřel.

- V noci na úterý opět pokračovalo intenzivní bombardování Pásma Gazy izraelskou armádou, centrem náletů se hned po půlnoci stalo město Gaza. Mezi zasaženými budovami byly kanceláře katarského Červeného půlměsíce v Gaze a také jediná klinika pro trasování nákazy covidem-19. Bomby zasáhly také infrastrukturu, v Gaze panuje prakticky úplná tma.

- Z Libanonu v noci na dnešek bylo vypáleno šest střel, které směřovaly na Izrael. Přes hranice ovšem nepřeletěly. Ten reagoval vypálením střel na místo odpalu.

- Vzájemné ostřelování Izraele a Pásma Gazy trvá už týden a vyžádalo si na dvě stě obětí.

Vývoj situace jsme sledovali také včera:

 • OSN: Více než 58 000 Palestinců čelí vysídlení

  Letecké útoky ze strany Izraelců k pondělnímu dni vysídlily přes 58 000 Palestinců z jejich domovů v Pásmu Gazy, informoval prostřednictvím Twitteru Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN. Na 42 000 z nich hledá útočiště ve školách Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě.

 • Palestinci hlásí celkem 213 ztracených životů

  Izraelská armáda tvrdí, že během útoků míří především na teroristy a že jich zabila už 150. Na palestinské straně ale umírají také civilisté, tamní úřady hlásí od 10. května už 213 mrtvých (mezi nimi 61 dětí) a přes 1 400 raněných. Izrael eviduje deset mrtvých a 294 raněných.

 • Egypt posílá do Gazy humanitární pomoc

  Egypt se rozhodl poslat do Gazy humanitární pomoc. Jeho ministryně zdravotnictví Halá Zájdová řekla, že do Gazy míří 65 tun chirurgických potřeb, lahve s kyslíkem, injekční stříkačky, antibiotika a masti na spáleniny v hodnotě 14 milionů egyptských liber (18,5 milionu korun). Jediný hraniční přechod, který nekontroluje Izrael a který spojuje Pásmo Gazy s Egyptem, je přechod Rafáh. Ten Egypt otevřel v neděli.

 • Vlajku na podporu Izraele vystavila Olomouc i Praha 2

  Izraelská vlajka ode dneška vlaje před historickou radnicí v centru Olomouce. Vedení města se rozhodlo tímto způsobem podpořit Izrael, oznámila na sociálních sítích radnice. Podobný krok již v pondělí učinila například i Praha 2, která izraelskou vlajku umístila v prostorách budovy úřadu.

 • Francie, Egypt a Jordánsko budou jednat o příměří v Izraeli

  Francouzský prezident Emmanuel Macron, jeho egyptský protějšek Abd al-Fattáh as-Sísí a jordánský král Abdalláh II. povedou jednání zaměřené na snahu o nastolení příměří v probíhajícím konfliktu, informoval web Al-Džazíra.

 • Video: Záběry raket vystřelených z Libanonu na Izrael

  Sestřih záběrů. Vojáci OSN a libanonští bezpečnostní činitelé obhlíží místa, odkud vypálili rakety na Izrael. (Video: )

 • Podporovatelé Palestinců v Indonésii požadují ukončení útoků na Gazu

  Podporovatelé Palestinců se dnes vydali na pochod k americkému velvyslanectví v Jakartě v Indonésii a požadovali ukončení izraelských útoků na Gazu. Nesli palestinské vlajky a nápisy „Osvoboďte Palestinu“. Akce se zúčastnilo několik set lidí a kolem velvyslanectví hlídkovalo na 1 000 policistů. Indonésie je nejlidnatější země s většinou muslimského obyvatelstva, neudržuje diplomatické styky s Izraelem a Izrael tam nemá své zastupitelství. USA patří k zemím, které usilují o ukončení současného konfliktu příměřím, v Radě bezpečnosti OSN ale třikrát odmítly podpořit společnou rezoluci.

 • Video: Ranní záběry z Gazy

  Ráno v Gaze. (Video: )

 • Izraelští představitelé mají jednat o otevření hraničního přechodu do Gazy

  Izraelští politici a generálové mají dnes jednat o znovuotevření hraničního přechodu do Pásma Gazy Kerem Šalom. Slouží k přepravě zboží a v pásmu dochází kromě jiného palivo pro elektrárnu. Přechod je uzavřen od 10. května, kdy boje začaly. Mluvčí izraelské armády Hidai Cilberman sice zprávu o otevření přechodu před novináři popřel, ale jeden z jeho kolegů později sdělil, že o tom zatím nebylo rozhodnuto a že se o tom jedná.

 • WP: USA chystají prodej zbraní Izraeli za stovky milionů dolarů

  Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena informovala začátkem května Kongres o úmyslu prodat Izraeli zbraně v hodnotě 735 milionů dolarů (15,3 miliardy korun). Učinila tak asi týden před vypuknutím bojů mezi radikálním hnutím Hamás a izraelskou armádou, přičemž většinu zásilky tvoří zařízení na přesné navádění bomb, které Izrael používá při bombardování Pásma Gazy. Část demokratických zákonodárců, kteří postup Izraele z posledních dnů kritizují, nyní uvažuje nad tím, zda chystaný prodej zbraní nevyužít k nátlaku na Izrael, aby útoky zastavil, napsal list The Washington Post (WP).

 • Palestinská generální stávka je v plném proudu

  Organizace izraelských Arabů vyhlásila kvůli konfliktu na dnešek generální stávku, ta je podle webu stanice Al-Džazíra nyní v plném proudu. V Pásmu Gazy, na Západním břehu Jordánu a v některých izraelských městech zavřely krámy a poprvé za několik desetiletí se semkli i ti, které jindy dělí politické rozdíly.

 • Izrael hlásí sestřelení bezpilotního letadla

  Izraelská armáda oznámila sestřelení bezpilotního letadla, které směřovalo do severního Izraele od jordánské hranice. Dron letěl směrem k městu Bejt Šean, jež leží jižně od Galilejského jezera. „Sledovala ho monitorovací jednotka armády a jeho trosky shromáždili příslušníci bezpečnostních sil,“ uvedla armáda.

  Bezpilotní stroj sice přilétal směrem od Jordánska, ale armáda si zatím není jistá, zda v sousední zemi vzlétl. V roce 2018 v téže lokalitě Izraelci sestřelili bezpilotní letadlo vyslané ze Sýrie. Následovaly pak izraelské útoky na íránské cíle v Sýrii.

 • Video: Noční bombardování Gazy

  Záběry z nočního bombardování Gazy. (Video: )

 • Za eskalaci konfliktu může izraelská provokace, říká jordánský král

  Jordánský král Abdalláh II. v pondělí hovořil s generálním tajemníkem Organizace spojených národů Antóniem Guterresem a uvedl, že k pokračující eskalaci konfliktu vedly „opakující se provokativní“ akce Izraele proti Palestincům. Král zároveň vyzval mezinárodní společenství k zásahu.

 • Připomeňte si: mapa Izraele

  Foto:

  Mapa Izraele a palestinských území.

 • Palestinci hlásí 212 mrtvých, z toho 61 dětí

  Od začátku vzájemného ozbrojeného střetu 10. května již zemřelo 212 Palestinců, z toho 61 dětí. Na izraelské straně je deset obětí. Na obou stranách jsou stovky raněných. Izraelská armáda uvedla, že Hamás na Izrael odpálil od začátku konfliktu 3 350 raket, jen za pondělí jich bylo 200. Do Izraele jich však dopadne jen minimum, většinu jich ještě ve vzduchu zničí obranný systém Iron Dome.

Sdílejte článek