Hlavní obsah

Jaké léky snižují teplotu a bolest?

Upozornění

Poslední aktualizace ve spolupráci s MZČR v rámci akce #StopCovidcz a linky 1221 (dříve 1212) byla provedena 19. 6. 2020. Informace v tomto článku už nemusí být aktuální.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

20. 3. 2020 13:41

Na onemocnění COVID-19 není lék. Je možné tlumit jen potíže, které ho doprovází. V první řadě je to teplota a bolest. Jaké léky použít?

Článek

Teplotu a bolest tlumí zejména léky s obsahem ibuprofenu, látky paracetamolu a kyselina acetylsalicylová. Jak se liší a co byste o nich měli vědět?

Léky s obsahem ibuprofenu

Tyto léky snižují teplotu a bolest a mají také protizánětlivé účinky. Dokážou tedy pomoci i při zánětech kloubů, jejichž bolest také tlumí. To jsou jejich výhody. Na druhou stranu ale dráždí žaludek a trávicí ústrojí. Nemocní by je tedy měli polykat po jídle a neměli by je užívat zbytečně dlouho ve velkých dávkách.

Vždy si přečtěte příbalový leták. Pokud už ho nemáte, najdete ho snadno na internetu. Platí, že více spolknutých tablet neznamená větší snížení bolesti či teploty. Lékaři tomu říkají stropový efekt. To znamená, že další zvyšování dávek nezvýší jeho působení na bolest, pouze zvýší nežádoucí účinky, a to zejména na trávicí ústrojí.

Stejná účinná látka je i třeba v léku Modafen, který jste možná zvyklí užívat při virózách. Jde o lék, ve kterém jsou kromě ibuprofenu i další látky – obsahují také složku snižující pocit ucpaného nosu. Potlačuje otok sliznic při rýmě. Pokud máte jen teplotu a bolesti, nepotřebujete ho.

Léky s obsahem paracetamolu

Teplotu a bolest můžete snížit také léky s obsahem paracetamolu (koupíte je pod názvem Panadol, Paralen). Jejich výhodou je, že tolik nedráždí žaludek. Pozor si ale musí dát pacienti s jaterním onemocněním. Paracetamol je také v asi nejznámějším léku na virózy Coldrex. I zde ale platí, že další látky v něm přidané jsou důležité spíše při rýmě.

Léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové

Teplotu, bolest a záněty snižuje i kyselina acetylsalicylová, kterou najdete například v lécích Aspirin nebo Acylpyrin. Užívat by je ale neměly děti do 12 let.

Formy léků na teplotu a bolest

Všechny výše uvedené léky se prodávají v různých formách. Většinou je v nich daná účinná látka, ale výrobce slibuje například rychlejší nástup účinku. Pokud tedy například ve vaší lékárně nyní nemají Ibalgin, stejný efekt má lék Apo-Ibuprofen Rapid nebo Nurofen Rapid. Obdobné je to například v případě léků Paralen Rapid, Paramax Rapid nebo Panadol Extra Rapide. Některé z uvedených léků jsou k dispozici i ve formě šumivých tablet či čípků. Záleží na vás, čemu dáváte přednost, vždy ale dodržte maximální denní dávku.

Pro děti je vždy třeba zvolit lék odpovídající jejich věkové kategorii, a tedy i váze. Pro ty nejmenší jsou ve formě sirupů.

Kdy s COVID-19 k lékaři?

I v době COVID-19 platí, že k lékaři není nutné jít pokaždé, když se rtuť vyšplhá na 38 °C. Teplotu a další průvodní bolesti lze obvykle léčit doma. Je ale dobré kontaktovat hygienickou stanici v blízkosti vašeho bydliště, aby se případně zjistilo, zda jste nenakazili někoho dalšího. Lékařskou pomoc byste měli zavolat v případě, že budete mít vážnější problémy, zejména dechové.