Hlavní obsah

Kapitalismus je zralý na opravu, říká šéf „arcikapitalistovy“ nadace

Foto: Profimedia.cz

Darren Walker z Fordovy nadace.

Reklama

Šéf Fordovy nadace Darren Walker říká, že aby mohl fungovat americký sen – jako v jeho případě – je nutné opravit ekonomický systém. Ten podle něj udržuje i vytváří příliš velkou nerovnost.

Článek

Specialisty na opravu kapitalismu obvykle dodává Evropa, ale to neznamená, že se v USA o reformě ekonomického systému nehovoří.

Do diskuse nyní vstoupil i šéf Fordovy nadace Darren Walker. Bývalý bankéř v rozhovoru pro server Finance Yahoo řekl, že loňský rok byl „rasovým zúčtováním“, jaké Spojené státy ještě nezažily. Korporátní Amerika podle něj selhala v zaručení stejných příležitostí pro všechny – a proto je nutné stávající systém změnit.

Podle Walkera lidé v minulých letech pocítili obrovské zklamání z podoby amerického kapitalismu, což mimo jiné vedlo k masovým protestům v roce 2020. „Povzbudivou věcí, která však z toho roku vzešla, byla silná odpověď – hnutí Black Lives Matter a deklarace některých generálních ředitelů – s konkrétními, měřitelnými cíli, podle kterých nyní můžeme posoudit, jak jsme v nápravě pokročili.“

V rozhovoru dále uvedl, že se v USA musejí změnit „pravidla hry“ tak, aby měl každý občan příležitost soutěžit za rovných podmínek.

„Věřím, že neexistuje lepší mechanismus pro uspořádání ekonomiky než kapitalismus. Ale i jako jeho obhájce musím uznat některé nedostatky – v USA jsme vlastně nikdy nedali šanci reálnému kapitalismu. Potřebujeme novou podobu, která uznává význam všech zúčastněných stran, včetně zaměstnanců, komunit či dodavatelů.“

Walker také sdělil, že se rovněž musí změnit zastoupení ve vedoucích pozicích korporací. „Před rokem neměla třetina společností obchodovaných v indexu S&P ve svých řadách ani jednoho afroamerického ředitele. Pokud nemáte zastoupení v představenstvu, pravděpodobně neuvidíte zásadní a udržitelné změny ani na nejvyšších manažerských postech a obecně ve společnosti.“

„Mám to štěstí, že žiji v zemi, kde se dítě jako já mohlo narodit v procentu nejchudších a nakonec se ocitlo v horním procentu nejbohatších. To se může stát jen v Americe,“ vysvětlil. „Pokud ale chceme, aby se tak dělo i nadále, nemůžeme hromadit veškerá privilegia a majetek. Aby mohl americký sen pokračovat, musí si bohatí a privilegovaní lidé položit otázku, kolika peněz a moci jsou ochotni se vzdát,“ řekl Walker.

Fordova nadace

– založil ji v roce 1936 otec pásové výroby a hybatel americké verze kapitalismu Henry Ford se svým synem Edselem

– původně nadace vlastnila akcie automobilky Ford, ale posléze se jich zbavila a dnes v autoprůmyslu nepodniká

– zaměřuje se na problém nedostatečného zastoupení menšin ve vzdělávání, vědě a politice

– její aktiva se pohybují kolem 13,5 miliardy dolarů, každý rok rozdá na grantech půl miliardy dolarů

„Aby americký sen fungoval lépe, měli bychom mít systém, který nezvýhodňuje již zvýhodněné a nevýhody nenakládá znevýhodněným, obzvlášť těm z historického pohledu,“ zdůraznil Walker a dodal: „Musíme se tedy podívat na to, jaké jsou systémy, které produkují a reprodukují nerovnost, a říct, co musíme udělat, abychom je změnili. Problém je například ve vzdělávání nebo přístupu ke kapitálovým a finančním systémům.“

Podle Walkera je něco „zásadně špatně“ se systémem, kde na tom jsou během pandemie privilegovaní Američané lépe než zbytek občanů, kteří finančně velmi utrpěli. „Musíme si položit několik otázek, abychom zajistili, že po nás zůstane naděje, což je koneckonců věc, která pohání naši společnost. Naděje je kyslík demokracie, beznaděj by naši společnost zadusila.“

„Vidíme určitý pokrok a nějaké důvody pro naději. Věřím v tuto zemi, ale realita mě také naučila střízlivému vnímání toho, co v ní vidím – příliš velkou nerovnost,“ uzavřel Walker.

Reklama

Doporučované