Článek
„Aktuálně jsme se ocitli pod vlivem typické medardovské cirkulace, což je vzhledem k zavodnění krajiny žádoucí,“ říká Aleš Farda, klimatolog z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd v Brně. „Medard je ovšem, jak všichni vidíme, ostřejší, než býval. Deště jsou prudké a vydatné, což mimo jiné souvisí s tím, jak se postupně zhoršuje klima. V příštích letech se Česko zřejmě nemusí ani tak obávat toho, že by nepršelo vůbec, ale že budou srážky extrémnější, soustředěné vždy do několika dnů, které pak vystřídá suché období.“
Pro Česko v minulých dekádách typické počasí, kdy krajinu sytily vodou především podzimní deště, zimní sníh a jarní deštíky, je už passé. „V listopadu vždy řadu dní soustavně pršelo, mírnější deště pak přicházely s jarem. To je pryč. Tento režim počasí u nás vymizel,“ konstatuje Farda.
V posledních pěti až sedmi letech zesiluje trend, kdy je například dva měsíce sucho, načež několik dní prudce prší, aby se vzápětí vrátilo soustavné sucho. „Je to znepokojivé. Příchod podobného počasí jsme sice očekávali, ale až někdy v roce 2040,“ upozorňuje Farda.
Povodně na střední Moravě:
Čištění komunikace, čištění koryt řek, odstraňování velkého množství naplavenin – to je dnes hlavní náplň práce hasičů.
Přívalové deště zasáhly v neděli hlavně oblast Uničova a Šumpersko. Mezi nejpostiženější obce patří Šumvald a jeho místní část Břevenec, Uničov a jeho místní část Dolní Sukolom, Oskava a Dlouhá Loučka, kde voda mnohde dosahovala přes metr vysoko.
„Voda opadla, je to již výrazně lepší. Pokud nebude pršet, bude to i vysychat. Prvním z nejdůležitějších kroků je zprůjezdnění koryta. Nyní přijde na řadu úklid. Dal jsem již výzvy, že potřebujeme pro tuto oblast poskytnout kontejnery a techniku na nakládání,“ řekl dnes hejtman Ladislav Okleštěk.
V oblasti by podle dopravních informací policie měly být průjezdné již také všechny silnice, které byly v pondělí uzavřeny kvůli vodě. Průjezd obcí Šumvald v délce zhruba sedmi kilometrů je však kvůli následkům záplav dočasně uzavřen.
Mimořádná rada Olomouckého kraje dnes schválila založení účtu na sbírku pro obyvatele z postižených obcí.
V obcích bude kromě těžké techniky pomáhat i posttraumatický intervenční tým.
Hasiči zajišťují také vysoušeče, ale i prostředky na úklid včetně dezinfekce.
Hasiči apelují, aby lidé nejezdili, pokud to není nezbytně nutné, do oblastí postižených přívalovými dešti a následnými povodněmi.
Silná bouřka s následnou povodní se oblastí prohnala v noci na pondělí. Má jednu oběť, osmačtyřicetiletou ženu z místní části Šumvaldu Břevence. Po čtyřiasedmdesátileté seniorce z Oskavy na Šumpersku, pod kterou se utrhl břeh, policie stále pátrá.
Pátrání po pohřešované ženě pokračuje i po poledni, zatím je neúspěšné. Policistům, kteří jsou rozděleni do tří skupin, velmi komplikuje práci rozbahněný, místy velmi špatně přístupný terén. Prohledávají oba břehy řeky Oskavy, přilehlé toky a vodní plochy, ale také louky a zahrady u rodinných domů, které jsou plné nánosů, naplavenin a popadaných stromů.
Experti teď hledají důvody takového urychlení. Není podle nich pochyb, že průměrná teplota v Česku poroste. Se srážkami je to ovšem komplikovanější. „Klima má svou přirozenou variabilitu. Ta se však nyní sčítá s klimatickou změnou. Výsledkem jsou současné výkyvy. Jistě, je možné, že se za pár let vrátíme k počasí, které jsme u nás znali třeba před padesáti roky. Pravděpodobnější je ale opak, totiž, že se extrémy budou zhoršovat,“ domnívá se klimatolog.
Bouřky, které zůstávají stát na místě.
Takovou bouřku jsem v životě nezažil. Obec bičoval prudký déšť
Jeho kolega, Miroslav Trnka, výzkumník v oblasti zemědělského sucha z portálu Intersucho, nedávno Seznam Zprávám řekl, že trend prohlubujícího se sucha bude pokračovat, ale nebude lineární. „V některých letech, a my nevíme ve kterých, bude vody až příliš, že na současné sucho možná na chvíli zapomeneme. Ale posun faktorů k čím dál horší vodní bilanci bude nejspíše pokračovat. A my se musíme přizpůsobit oběma extrémům. Pokud by byl výhled, že bude jen víc a víc sucho, byla by adaptace v principu jednoduchá, mohli bychom se inspirovat třeba v Izraeli, kde to zvládají dobře. Naše krajina a infrastruktura se však musí připravit i na mimořádné vlhké roky s rizikem povodní a několik týdnů neobdělavatelných pozemků,“ varuje Trnka.