Hlavní obsah

Jak prožít Vánoce a neohrozit blízké. Odborníci mají hned několik rad

Foto: Shutterstock.com

Otestovat se před návštěvou blízkých, i to je jedno z doporučení odborníků před letošními Vánoci.

Reklama

22. 12. 2021 11:01

Experti na nadcházející Vánoce hledí s obavami – jde podle nich o citlivé období, ve kterém lidé mohou ohrozit své blízké. Jejich vzkaz je zřejmý: udělejte maximum pro ochranu vlastní rodiny a nezapomínejte na opatrnost.

Článek

Článek si také můžete pustit v audioverzi.

Česko i letos čekají vánoční svátky probíhající uprostřed závažné epidemické situace. Data o nakažených koronavirem sice v posledních dnech ustupovala z rekordních čísel, stále se ale drží v rizikových hodnotách.

Vánoce přitom tradičně znamenají rodinná setkávání a návštěvy přátel. Právě to může vyústit v další eskalaci epidemie. Podle epidemioložky a ředitelky ústecké hygieny Lenky Šimůnkové nepomůže ani to, že se přes svátky zavírají školy a tlumí pracovní provozy.

Loni jsme očekávali, že díky omezení škol a pracovního provozu klesne počet nových případů, ale spíše narostl. Asi právě díky rodinným návštěvám. Proto si letos žádné naděje na zlepšení neděláme,“ popsala pro Seznam Zprávy.

Roušky i osobní lockdown

Jak si tedy Vánoce užít a zároveň nespustit šestou koronavirovou vlnu? Lenka Šimůnková doporučuje letos oslavy ve velkém zcela vynechat.

Doporučila bych neslavit Vánoce na velkých rodinných setkáních, ale pouze v několikačlenných a kratších návštěvách. Případně co nejvíce používat respirátory nebo alespoň masky, obzvláště na návštěvě u babičky a dědy. I obyčejná rouška je lepší než žádná,“ míní odbornice.

Ještě přísnější přístup zmiňuje epidemiolog a člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Rastislav Maďar.

O vánočních svátcích je třeba vyzvat všechny obyvatele, aby si vyhlásili svůj vlastní funkční lockdown. Snažili se co nejméně navštěvovat rodinné kontakty, pokud nejsou očkovány nebo oni sami ani nejsou očkováni,“ uvedl už na začátku adventu.

Testujte se

Odborníci jedním dechem dodávají, že základní ochranou proti covidu je stále očkování – v případě posilující dávky se efekt může projevit už do jednoho či dvou týdnů. Před Vánoci by nicméně veřejnost měla využít i další z nástrojů – testování. Vyšší nároky na opatrnost podle sociální epidemioložky, demografky a členky MeSES Dagmar Dzúrové vyžaduje i nová varianta omikron.

Podle dostupných studií je nejlepší možnou ochranou plné očkování doplněné posilující dávkou, tedy třetí dávkou vakcíny. Pokud někdo plánuje navštívit v průběhu vánočních svátků osoby vyššího věku či osoby zdravotně oslabené, tak je žádoucí si bezprostředně před návštěvou udělat antigenní test nebo PCR. A to i v případě že navštívený i navštěvující jsou plně očkováni,“ uvedla pro Seznam Zprávy s upozorněním, že nákazu mohou přenést i děti.

Pro zachování bezpečných opatření je třeba před návštěvou otestovat i je. Pokud obě strany nejsou proočkované, tak bych doporučila pečlivě zvážit, zda návštěvu realizovat. Pokud ano, tak test předem a v průběhu návštěvy si ponechat respirátory a nekonat společnou konzumaci,“ dodává.

Alespoň částečně by situaci před svátky mělo napomoci antigenní testování dětí ve školách, které ministerstvo zdravotnictví už dříve naplánovalo na 20. prosince. Každé pozitivně testované dítě musí jít ještě na potvrzující PCR test. Kromě toho má opatření doplňovat testování v ohniscích nákazy.

Podle šéfky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové je však třeba prožití svátků přizpůsobit i dění v bezprostředním okolí daného člověka.

V současné době, kdy je nejvyšší virová nálož u školních dětí, je důležité vyhodnotit situaci. V případě, že jsou v okolí na pracovišti nebo ve škole hlášena onemocnění, rozhodně nenavštěvovat rodinu. A to zejména seniory bez předchozího testu. Každý (očkovaný, pozn. red.) má minimálně dva PCR testy měsíčně zdarma. V Praze je dostatek testovacích kapacit a doporučuji je využít. A není-li to možné, použít kvalitní antigenní testy,“ popsala pro Seznam Zprávy.

Poučení z loňských svátků

Apel na opatrnost je zřejmý ze slov všech odborníků, které redakce oslovila. Důvodem je i zkušenost z loňského roku a začátku toho letošního. Tehdy se počty nakažených po vánočních oslavách a silvestru šplhaly až k 18 tisícům a znovu se sahalo po uzavření společenského života. Situaci přitom zhoršovala i varianta alfa, která se ukázala jako nakažlivější.

Letos by se situace mohla opakovat, akorát s jiným hráčem – variantou omikron. Také ta se podle předběžných dat jeví jako infekčnější.

„S omikronem přicházejí dvě nebezpečí. Zaprvé je nakažlivější a zadruhé se může stát, že obejde imunitu, ať už přirozenou, nebo vakcinační. Do jaké míry tomu tak je, se ještě úplně přesně neví,“ říká k věci Martin Šmíd, matematik a pedagog z Ústavu teorie informace a automatizace na Akademii věd ČR, který spolupracuje s Centrem pro modelovaní biologických a společenských procesů (BISOP).

Reklama

Doporučované