Hlavní obsah

Na mimotělním oběhu končí i dvacátníci, zní z nemocnic

Foto: Jan Novák, Seznam Zprávy

Ve vážném stavu jsou na jednotkách intenzivní péče lidé všech věkových kategorií. Převažuji neočkovaní.

Reklama

24. 11. 2021 20:35

Už dávno neplatí, že by jednotky intenzivní péče plnili pouze senioři. V nemocnicích leží v těžkém stavu lidé podstatně mladší, někdy dokonce i děti. Ve většině případů jde o neočkované pacienty.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Dvacet sedm let, neočkován. Čtyřicet jedna let, neočkován. Čtyřicet tři let, neočkován. Padesát jedna let, neočkován.“

Tak začíná výčet pacientů na mimotělním oběhu na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ve Fakultní nemocnici Ostrava za minulý týden. Následuje dalších dvanáct pacientů ve vážném stavu, až na jednoho jsou všichni neočkovaní. O data se podělil v pondělí na svém Twitteru moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

„U neočkovaných lidí je jasný trend, že jsou z mladších věkových skupin. Výjimkou nejsou čtyřicátníci, padesátníci. Co se týká očkovaných v intenzivní péči, jsou jednoznačně starší. V drtivé většině případů mají delší dobu od dokončeného očkování,“ okomentoval čísla krajský koordinátor intenzivní péče Petr Sklienka.

Mluvčí nemocnice Petra Petlachová doplnila, že na covidových odděleních leží aktuálně sedm dětí. „Na klinice máme mix dětí od časných kojenců až po náctileté pacienty. Dvě děti vyžadují intenzivní péči a leží na JIP,“ popsala mluvčí.

Ke čtvrté hodině odpoledne měli v Ostravě 135 covid pozitivních pacientů. Podle mluvčí tvoří pouze 38 % pacientů na standardních lůžkách očkovaní, přičemž třetina z nich už měla nárok na třetí dávku vakcíny, ale nepřišli si pro ni. 78 % pacientů na intenzivních lůžkách je neočkovaných.

A podobná situace je i v jiných nemocnicích. „Covid není nemoc jen starých nebo chronicky nemocných. Mohu potvrdit, že na intenzivní péči leží i mladší ročníky. Starali jsme se dokonce i o devítileté dítě,“ popsala situaci v šumperské nemocnici mluvčí Hana Hanke.

K úternímu ránu leželo podle Informačního systému infekčních nemocí v Nemocnici Šumperk 53 covid pozitivních pacientů, z toho 10 jich bylo hospitalizováno na JIP.

„Některé pacienty propouštíme do domácí péče. Jsou to většinou očkovaní pacienti s lehčím průběhem, které po pár dnech hospitalizace můžeme propustit. Neočkovaní mají průběhy těžší a vyžadují trvalou péči,“ uvedla mluvčí.

Na JIP končí častěji neočkovaní

To potvrzuje i mluvčí Veronika Plachá z Fakultní nemocnice Brno, kde k úternímu poledni leželo na standardních covidových oddělení 151 pacientů, z čehož 60 procent bylo neočkovaných, dalších 32 lidí bylo hospitalizováno na JIP. Tam neočkovaní představují 70 procent pacientů.

Minulý týden se byla mluvčí sama na covidovém oddělení podívat. „Stopadesátikilová paní tam plakala, že se nenechala očkovat. Na co taková žena čekala?“ líčí Plachá.

Očkovaní pacienti, kteří končí v těžkém stavu, jsou podle Plaché všichni starší 65 let. „Zaznamenala jsem i dva mladší ročníky, ale tam šlo o onkologické pacienty. Neočkované hospitalizujeme bohužel ve všech věkových kategoriích,“ dodává Plachá.

O covid pozitivní se starají zdravotníci i v Dětské nemocnici Brno. Děti se většinou potýkají jen s teplotami, kašlem či rýmou. „Některé mívají zápaly plic, ale velmi rychle se z toho dostávají. Na jednotkách intenzivní péče leží spíše děti s přidruženými chorobami – onkologickými, autoimunitními nebo ledvinovými onemocněními,“ přiblížila mluvčí.

Očkujte se, prosí primář

Ve Fakultní nemocnici Plzeň, kde je aktuálně hospitalizováno celkem 137 covidových pacientů, jich má očkování 62. Podle mluvčí Gabriely Levorové ve věkové skupině 60-79 let mírně převažují očkovaní pacienti, kterých je hospitalizováno 40 z celkových 71. „Poměr je rozdílnější ve věku 40-59 let, kdy mají z 27 pacientů očkování pouze tři,“ uvedla Levorová.

Situace začíná být kritická v kyjovské nemocnici. Podle ISINu se k úternímu ránu starali o 48 covidových pacientů a přístroje pro umělou plicní ventilaci měli plně obsazené. Tamní primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Jiří Vyhnal se proto rozhodl sepsat výzvu, aby se lidé očkovali.

„S další mutací virus zvyšuje svou agresivitu. Z naší nové zkušenosti přibývá díky tomu i mnoho kriticky nemocných pacientů, kteří jsou v produktivním věku a doposud vedli plnohodnotný život bez jakéhokoliv zdravotního omezení,“ píše se v ní například.

Úryvek z výzvy Jiřího Vyhnala

S další mutací virus zvyšuje svou agresivitu. Z naší nové zkušenosti přibývá kvůli tomu i mnoho kriticky nemocných pacientů, již jsou v tzv. produktivním věku a doposud vedli plnohodnotný život bez jakéhokoliv zdravotního omezení.

Důvodem této výzvy je udržet rozbouřené vody veletoku pandemie v jeho korytu. Důvodem tohoto apelu je to, abychom nemuseli v budoucnu jen bezmocně přihlížet dalšímu a dalšímu náporu nových pacientů, pro které nebudeme mít k dispozici všechny možné způsoby léčby.

Proto jako zdravotník, který svádí bitvu s covidem v tzv. první linii, volám na pomoc všechny občany této země, aby nám společně pomohli stavět hráz proti rozbouřenému viru. Prosím všechny z nás, aby dle svého rozumu a svědomí byli zodpovědní nejen k sobě, ale i k ostatním.

Jak se nemocnice plní neočkovanými, dochází také častěji k nepříjemným situacím a slovním útokům na zdravotníky. Setkávají se s tím například ve Fakultní nemocnici v Brně. „V předchozích vlnách šli lidé do nemocnice s pokorou, teď bývají někteří na zdravotníky zlí. Často reagují neadekvátně, když se jich ptáme, zda jsou očkovaní,“ říká mluvčí Plachá.

Podle ní jsou pak zdravotníci v brněnské nemocnici demotivovaní. Lidé jim nadávají nejen v nemocnici, ale i na sociálních sítích. „Oni tady v nemocnicích dřou a pak čtou na internetu, jak lidé situaci bagatelizují a uráží je. Máme tady sestřičku, která slouží na covidovém už druhým rokem. Je hodně unavená a často říká: Já to všechno chápu, ale svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého,“ zakončila Plachá.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované