Hlavní obsah

Přehledně: Která covidová opatření končí a která zůstávají v platnosti

Foto: Shutterstock.com

Nejvyšší správní soud rozhodl, že povinná kontrola očkování v restauracích je nezákonná

Reklama

Příští týden se v Česku zcela přestávají používat covidové certifikáty. V dalším týdnu pak skončí plošné testování. Některá opatření proti šíření koronaviru ale ještě zůstávají v platnosti.

Článek

V polovině února zveřejní Ministerstvo zdravotnictví harmonogram rozvolňování protiepidemických opatření. Předběhl ho ale Nejvyšší správní soud, který jedno z klíčových opatření zrušil už od poloviny příštího týdne, což posléze potvrdila vláda.

Nabízíme přehled, která opatření už mají daný termín ukončení, a s jakými omezeními je třeba nadále počítat.

Certifikáty už nebudou potřeba

Vláda k příští středě 9. února zruší povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19 pro využívání služeb, vstupu do restaurací a na kulturní, sportovní a další akce. Přistoupila k tomu poté, co povinnost u některých služeb zrušil Nejvyšší správní soud.

Testování ve firmách

Vláda tento týden rozhodla, že povinné testování ve firmách skončí 18. února. Od listopadu se všichni zaměstnanci a živnostníci musejí dvakrát týdně testovat. Opatření zavedla už minulá vláda, týkalo se ale jen pracovníků, kteří neměli dokončené očkování nebo v posledním půl roce neprodělali koronavirus.

Testování ve školách

Společně s testováním ve firmách skončí také testování ve školách. Žáci a studenti se testují hromadně vždy v pondělí, naposledy by to tedy mělo být v pondělí 14. února. Ministr školství Petr Gazdík řekl, že v týdnu mezi 14. a 18. únorem bude povinnost otestovat se platit i po pondělku dál pro jednotlivé děti a studenty, kteří se budou do škol vracet mimo pondělí, například po nemoci.

Karanténa a izolace

V platnosti nadále zůstává povinnost karantény a izolace. Do karantény se lidé dostanou buď s pozitivním antigenním testem nebo kvůli rizikovému kontaktu s někým nakaženým. Termín izolace se používá pro ty, u kterých koronavirus potvrdil PCR test. Obojí trvá shodně 5 dní, alespoň pokud po pěti dnech nemá člověk žádné příznaky onemocnění. Dalších pět dní se doporučuje nosit respirátor.

Karanténu může zkrátit PCR test, pokud vyjde negativní. Izolaci stejným způsobem zkrátit nelze.

Podle ministerstva zdravotnictví bylo v úterý v karanténě či v izolaci přibližně 628 tisíc lidí, tedy asi 5,9 procenta obyvatel.

Podle novely pandemického zákona, která nyní čeká na schválení Senátem, bude stačit k uvalení karantény nebo izolace jen telefonát nebo SMS od hygieny. Taková je i dosavadní praxe, která je ale podle rozhodnutí soudu z loňského léta nezákonná, protože nejde o správní úkon.

Testy zatím pro očkované zdarma

Pojišťovny proplácejí občanům 5 PCR testů měsíčně. Ministerstvo zdravotnictví zatím na dotaz neuvedlo, zda to tak zůstane. Nárok na tyto testy ‚zdarma‘ ale nemají dospělí lidé, kteří nejsou očkovaní a očkování ani nezahájili a nemají kontraindikaci k očkování zapsanou v Informačních systému infekčních nemoc. Antigenní testy si musí hradit všichni.

Hromadné akce

Dál platí omezení hromadných akcí. Soukromých i veřejných událostí se může účastnit maximálně 100 lidí. Jiná pravidla ale platí pro kulturní a sportovní akce, tam může být počet účastníků až 1000. Dosud byl vstup při počtu více než 20 lidí podmíněn prokázáním očkovacím certifikátem, toto pravidlo ale od středy končí.

Respirátory

Povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorech bude platit dál, řekl ve středu premiér Petr Fiala. „Podle odborníků se ukazuje jako vysoce efektivní a zároveň je minimálně omezující,“ dodal.

Cestování (a certifikát)

Přehled podmínek pro cestování do ciziny zveřejňuje na svých stránkách Ministerstvo zahraničí. Při návratu do Česka musí všechny osoby starší 12 let vyplnit příjezdový formulář, pokud tedy celou dobu necestovaly vlastním autem. Děti do 12 let, očkovaní a lidé po prodělaném onemocnění covid-19 nemusejí po návratu na testy ani do karantény, ti ostatní se musejí zařídit podle toho, z jaké země přijíždějí. Pravidla rozlišují několik kategorií „bezpečnosti“ jednotlivých zemí, a podle toho se také mění podmínky pro návrat do Česka. Aktuální informace jsou opět k dohledání na webu ministerstva.

Ačkoli v Česku covid certifikáty končí, řada zemí je stále vyžaduje. V jejich platnosti ale od 15. února nastává změna.

Z důvodu sladění podmínek stanovených k uznávání certifikátu o očkování přistoupila Česká republika shodně s nařízením Evropské komise od 15. února k omezení platnosti dokončeného základního očkování pro osoby, které dovršily 18 let věku, na dobu 270 dní od aplikace druhé dávky v případě dvoudávkového očkovacího schématu a jedné dávky v případě očkovací látky s jednodávkovým schématem. Prodloužení platnosti certifikátu na zatím neomezenou dobu je možné aplikací tzv. posilovací (booster) dávky.

Reklama

Doporučované