Hlavní obsah
Online

Koronavirus si v Itálii vyžádal celkem 12 428 obětí

Foto: Profimedia.cz

Dezinfekční práce na Piazza Duomo.

31. 3. 6:39
aktualizováno • 31. 3. 22:47

Do dnešních smutných statistik po Španělsku a Británii přispěla i Itálie. Za jediný den v zemi zemřelo 837 lidí, nově nakažených je 4 053, čímž celkový počet nakažených vzrostl na 105 792. Celkem nákaze podlehlo 12 428 lidí.

Článek

Ve Španělsku zemřelo dalších 849 lidí nakažených koronavirem. Počet infikovaných vzrostl za 24 hodin o více než 9000 na celkových 94 417. Smutná čísla hlásí i Británie. Koronavirové nákaze podlehlo dalších 393 lidí. Celkem zde zemřelo 1 789 lidí.

Spojené státy mají nejvíce potvrzených případů nákazy na světě a odhaduje se, že počty budou nadále stoupat s rozšířenějším testováním.

Prezident Donald Trump na pondělním brífinku v Bílém domě uvedl, že více než milion Američanů podstoupilo test na koronavirus, což je méně než tři procenta celkové populace, připomíná Reuters. Ačkoliv USA v uplynulých dnech zvýšily svou testovací kapacitu, v poměru k velikosti populace stále testují méně než Itálie či Jižní Korea.

Čína začne zveřejňovat také počty pacientů s koronavirem, kteří nejeví příznaky onemocnění. Za pondělí přibylo v pevninské Číně 48 nových případů a jedno úmrtí, což zvrátilo klesající trend posledních čtyř dnů.

Asymptomatičtí pacienti budou mít nařízenou 14denní karanténu a jejich kontaktní osoby budou v průběhu dvou týdnů pod lékařským dohledem. V pondělí bylo v Číně 1 541 pacientů bez příznaků pod dohledem, 205 z nich přicestovalo ze zahraničí.

Situaci ve světě sledujeme online:

 • V Rakousku zemřelo už 128 lidí s koronavirem

  V Rakousku zemřelo už 128 lidí s koronavirem, oproti pondělku o 20 více, informuje ČTK. Testy nákazu prokázaly u 9772 lidí. Viru se mezitím zbavilo už 1095 nakažených, informovala v úterý rakouská média s odvoláním na aktualizovanou bilanci zveřejněnou úřady. Podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze jde ale jen o „klid před bouří“.

 • Rusko zaznamenalo nejvyšší denní nárůst počtu nakažených

  Celkem pět stovek nakažených přibylo v pondělí v Rusku, informuje deník The Guardian. Počet nakažených v Rusku roste sedmý den v řadě, uvedla agentura Reuters. Země celkem eviduje 2 337 potvrzených případů nákazy, 18 lidí zemřelo a 121 se vyléčilo.

 • Za porušení karantény v Rusku až sedm let vězení

  Ruští poslanci podle Interfaxu přijali zákon, který hrozí za porušení karantény trestem ve výši až sedmi let vězení. Očekává se schválení senátory, informuje Česká televize.

 • Indonésie propustí na třicet tisíc vězňů

  Země chce tak ulevit přeplněným věznicím a především zabránit šíření nového koronaviru mezi vězni, informuje agentura Reuters s odvoláním na vládní dokumenty. Podle oficiálních dat je v Indonésii přes 270 tisíc vězňů, počet vězňů tak dvojnásobně převyšuje kapacitu věznic, píše The Guardian.

 • Na australském letišti se nakazilo šest členů personálu

  Šest členů personálu na letišti Adelaide v jižní Austrálii bylo pozitivně testováno na nový koronavirus, informuje CNN. Všech šest infikovaných pracovalo pro společnost Qantas, konkrétně pracovali se zavazadly. Podle CNN pracovalo ve stejném prostotu přibližně sto dalších zaměstnanců, úřady je dohledávají a ti následně zamíří do karantény.

 • Indičtí lékaři mají nedostatek ochranných pomůcek, používají pláštěnky

  Nedostatek ochranných pomůcek nutí některé indické lékaře používat například pláštěnky nebo motorkářské helmy, informuje agentura Reuters. Vláda premiéra Naréndry Modího v pondělí uvedla, že se Indie snaží obstarat velké množství ochranných pomůcek, a to na domácím trhu i z Jižní Koreje a Číny. Země eviduje 1 251 nakažených novým koronavirem, 32 lidí nemoci podlehlo.

 • V Británii kvůli koronaviru nepracuje čtvrtina lékařů

  V Británii nyní kvůli nákaze koronavirem nebo nařízené karanténě nepracuje čtvrtina lékařů a jejich absence vážně ohrožuje provoz v už tak přetížených ambulancích a nemocnicích. S odvoláním na informace šéfa Královské lékařské společnosti (RCP) to napsal server The Independent. Největší nedostatek lékařů řeší Londýn, problémy hlásí už i Birmingham, informuje ČTK.

 • Do Venezuely dorazili čínští specialisté

  Celkem osm čínských specialistů na boj proti koronaviru dorazilo v pondělí do Venezuely, informuje s odkazem na prezidenta Nicoláse Madura americká CNN. Venezuelské ministerstvo zahraničí oznámilo, že spolu s experty dorazila do země i dodávka ochranných pomůcek. Venezuela eviduje 135 potvrzených případů nákazy.

 • Noste roušky, vyzývají Poláky občanské iniciativy

 • Japonsko hlásí přes dva tisíce nakažených

  Počet případů nákazy koronavirem v Japonsku překročil hranici 2 000, obětí je 59. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na vládní data. Ministr hospodářství Jasutoši Nišimura prohlásil, že situace je složitá, nedospěla ale ještě tak daleko, aby bylo nutné vyhlásit stav nouze a případný zákaz vycházení, píše ČTK.

 • WHO: Epidemie v asijsko-pacifickém regionu zdaleka nekončí

  Epidemie koronaviru v asijsko-tichomořském regionu „není zdaleka u konce“, cituje The Guardian úterní prohlášení jednoho z úředníků Světové zdravotnické organizace. Současná opatření mají především pomoci vládám připravit se na další šíření koronaviru.

 • Ve Vietnamu od středy platí 15denní karanténa

  Ve středu začíná ve Vietnamu 15denní opatření, které po obyvatelích vyžaduje setrvání v jejich domovech, informuje agentura Reuters. „Od půlnoci 1. dubna požadujeme po našich obyvatelích, aby pokud možno zůstali ve svých domovech a opouštěli je pouze ve vážných důvodech nebo při nákupu potravin, odstupy mezi dvěma osobami musí být alespoň dva metry“ řekl premiér Nguyen Xuan Phuc.

 • Německo za 24 hodin zaznamenalo 128 úmrtí nakažených

  Německo za 24 hodin zaznamenalo zatím nejvíc úmrtí nakažených koronavirem – 128, píše ČTK. Celkem je podle Institutu Roberta Kocha obětí epidemie 583, infikovaných je 61 913. Durynské město Jena zatím jako první větší v Německu oznámilo, že zavede částečnou povinnost nosit roušky na veřejnosti.

 • Jihokorejští studenti zahájí školní rok online

  Ministerstvo školství posunulo začátek výuky už třikrát, nakonec žáci znovu usednou do lavic 6. dubna, informuje CNN. Podle ministerstva zatím školní rok zahájí online základní, střední, vyšší odborné a speciální školy. Univerzity znovu začnou fungovat o dva týdny později.

 • Indonésie zakázala vstup do země cizincům

  Indonéský ministr zahraničí v úterý oznámil, že země zakáže vstup občanům cizích států na své území, informuje The Guardian. Výjimku podle Retna Marsudiho dostanou pouze držitelé diplomatických pasů. Země podle ministra také zpřísní kontroly občanů vracejících se ze zahraničí.

 • Obchody se zbraněmi v Los Angeles znovu otevřely

  Obchody se zbraněmi v Los Angeles budou moci znovu otevřít, podle místního šerifa jde o nezbytnou službu, píše CNN. Kalifornie vyhlásila nouzový stav, což znamená, že mohou zůstat otevřené pouze nezbytné služby. Problémem podle CNN je to, že se občané neshodnou, co je nezbytná služba. V úterý 24. března šerif okresu Los Angeles Alex Villanueva řekl, že obchody se zbraněmi byly prohlášeny za nepodstatné a musí zavřít. Po protestech Národní střelecké asociace ale Villanueva v pondělí oznámil znovuotevření obchodů.

 • Nejvíce nakažených Australanů je mezi dvacátníky

  Nejvíce nakažených Australanů je mezi dvacátníky, uvádí deník The Guardian. Podle expertů je tato skupina nejvíce zasažena kvůli vyšší míře cestování a setkávání se s lidmi, kteří se nedávno vrátili ze zahraničí. Hned 11,3 % nakažených je mezi 25 a 29 lety, 9,5 % mezi 60 a 65 lety a 9,3 % mezi 20 a 25 lety. Lidí starších 80 let je mezi nakaženými 2,7 %, obětí starších 80 let je ale téměř polovina z celkového počtu devatenácti.

 • V JAR bude pátrat po lidech se symptomy nákazy 10 000 pracovníků

  „V nadcházejících dnech se kolem 10 000 terénních pracovníků vydá do domů, vesnic a měst, aby prozkoumali obyvatele a zjistili příznaky nemoci COVID-19,“ sdělil v pondělí prezident Cyril Ramaphosa v televizním rozhovoru, píše ČTK. Osoby, které tyto příznaky mají, budou podle prezidenta poslány na kliniky, kde podstoupí testy. V Jihoafrické republice je podle aktuálních údajů sdělených prezidentem v současné době evidováno 1 326 lidí, tři lidé zemřeli.