Hlavní obsah

Válek: Příští rok mají přijít ještě miliony vakcín, osud očkování řeší EU

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Debaty o tom, jak bude vypadat očkování proti covidu-19, začínají nabírat na obrátkách. Evropská smlouva běží do roku 2023.

Reklama

20. 4. 2022 17:08

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka se nyní na evropské úrovni intenzivně řeší osud společně objednaných vakcín. Česko má necelých pět milionů na skladě, příští rok se počítá s dalšími 10 miliony.

Článek

Debaty o dodávkách vakcín proti covidu-19 rozvířilo tento týden Polsko. Ministr zdravotnictví Adam Niedzielski řekl, že jeho země nebude přebírat další dodávky vakcín ze společných objednávek ani za ně platit. Připustil také, že důsledkem bude právní spor s výrobci vakcín.

Podle českého šéfa zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09 je třeba věc řešit na evropské úrovni – právě EU je jednou ze smluvních stran vakcínových kontraktů.

„Smlouvu nepodepsalo Polsko. V rámci Evropské unie ale věc řešíme. Smlouvy se podepisovaly s výrobci vakcín před dvěma lety v situaci, která byla velmi dramatická a vakcín byl nedostatek. Udělal se tedy nějaký rezervační systém a smlouvy se podepsaly na tři roky dopředu,“ popsal pro Seznam Zprávy Válek.

Česko a dodávky vakcín

Do Česka do konce března výrobci dodali přes 26,1 milionu dávek vakcín proti covidu-19. Z nich 17,5 milionu bylo využito, 2,5 milionu darováno či prodáno dalším zemím a 258 000 dávek zničeno. Více než tři čtvrtiny dodaných vakcín, téměř 20 milionů, byla Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech.

Česko tedy má nasmlouvané dodávky vakcín i na příští rok. „Pokud tomu správně rozumím, ve smlouvě je uvedeno, že když firma vyvine nový typ vakcíny, dostaneme tento nový typ. Ale je dobré, že je zafixována cena na tu před třemi lety,“ dodal Válek.

Ještě koncem března zbývalo Česku na skladech asi pět milionů vakcín, resort už tehdy uvedl, že se s jejich využitím počítá i na podzimní sezonu. Nevyužitých vakcín, které se nestihly darovat a musely se zlikvidovat, bylo asi 250 tisíc. Příští rok by Česko mělo podle Válka dostat ještě asi deset milionů vakcín proti covidu.

„Některé firmy říkají, že by na podzim mohly mít látku na kombinaci delta a omikron, nebo rekombinované mutace omikronu, nemůžeme si ale představovat, že bude dramaticky účinnější. Chci, abychom měli v České republice dostatek mRNA a proteinových vakcín. A zároveň nechci, abychom se dostali do situace, že budeme likvidovat desítky milionů vakcín. Dělám vše pro to, abychom se do té situace nedostali,“ dodal Válek.

Už dříve uvedl, že by chtěl v době českého předsednictví Evropské unii nastavit budoucí pravidla pro další očkování proti covidu-19. Podle něj by mohlo být každoroční podobně jako očkování proti chřipce. To ale v Česku podstupují jen jednotky procent lidí. Proti covidu-19 je očkováno 65 procent populace.

Společné nákupy vakcín pro celou EU Válek chválí. Měly by se podle něj rozšířit i na další léčiva, například léky na vzácná onemocnění. Těch každá země nakupuje malá množství, protože takovou nemocí trpí méně než jeden z 2000 lidí. Společným nákupem by se podle ministra snížila cena a zvýšila dostupnost pro české pacienty.

Reklama

Doporučované