Hlavní obsah

Virolog: S omikronem se potká každý, na podzim se možná vrátí

Foto: Jan Mihaliček

Virolog předpokládá, že nynější vlna covidu způsobená variantou omikron v Česku skončí na konci února, možná dříve.

Reklama

13. 1. 12:55

Variantě omikron se nikdo nevyhne a každý ji potká. Je možné, že omikron se na podzim vrátí, protože imunita, kterou lidé nyní získají, vydrží méně než rok.

Článek

Říká to Evžen Bouřa, strukturní virolog z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Hlavní zbraní proti covidu zůstane očkování, farmaceutické firmy už vyvíjí vakcínu zaměřenou na omikron, která by měla být účinnější než dnešní očkovací látky, dodal Bouřa.

Virolog předpokládá, že nynější vlna covidu způsobená variantou omikron v Česku skončí na konci února, možná dříve. „Je třeba říct, že omikronu se nikdo z nás nevyhne, každý ten virus potká a je lepší ho potkat očkovaný než neočkovaný,“ řekl Bouřa.

Stejně jako loni se pandemie v létě utlumí a na podzim se podle virologa vrátí. Na dotaz, zda se dá na podzim čekat jiná varianta koronaviru, Bouřa řekl, že se to nedá vyloučit. „Ale možná se jen znovu vrátí omikron, protože imunita, kterou získáme, vydrží pravděpodobně méně než rok, takže příští zimu budeme zase připraveni se znovu nakazit,“ konstatoval.

I nadále podle virologa zůstane hlavní zbraní proti covidu očkování. Ti, kteří se budou chtít nechat očkovat, se podle něj budou muset nechat přeočkovat před každou zimou podobně, jako se tomu děje u očkování proti chřipce. Vakcína na chřipku se každý rok mění, protože i samotný virus chřipky se neustále vyvíjí.

Foto: Akademie věd

Evžen Bouřa.

Bouřa připomněl, že firma Pfizer, jež stojí za jednou z používaných vakcín, připravuje očkovací látku na variantu omikron. Ta by podle virologa měla být mnohem účinnější než nyní používané vakcíny. Na vakcíně přizpůsobené variantě omikron údajně pracuje také další výrobce, americká společnost Moderna.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Evžen Bouřa

Doporučované