Hlavní obsah

Kreml odmítl, že by pro něj pracovali agenti spjatí s Vrběticemi

Foto: Profimedia.cz

Dmitrij Peskov v prosinci roku 2020.

Reklama

6. 5. 20:08

Ruskému prezidentskému mluvčímu Dmitriji Peskovovi není známo, že by pro administrativu ruského prezidenta pracovali muži vystupující pod jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov.

Článek

Jedná se o dvojici mužů. které Česká republika podezřívá z podílu na explozi ve Vrběticích, uvedla v souvislosti s oznámením agentura Ria Novosti. S tvrzením, že tito dva muži pracují pro Kreml, přišel ve středu investigativní novinář skupiny Bellingcat Christo Grozev.

„Ne, upřímně řečeno takovou informaci nemám k dispozici,“ odpověděl tiskový mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov na otázku, zda ví o skutečnosti, že by pro Kreml tito muži pracovali. „Ale obecně v Kremlu to není možné. Kreml je historická budova, památka UNESCO. Je v něm rezidence prezidenta a dále se tam nacházejí úseky prezidentovy administrativy,“ doplnil ruský diplomat.

Novinář Grozev ve středu uvedl, že z agentů se stali „významní zastupitelé Kremlu“. „Jediné, co můžu říct, je, že jsou zdraví a působí ve státních službách. Dostali nová zaměstnání, protože už dále nemůžou pracovat jako špioni,“ uvedl Grozev. Novinář také připomněl, že podle webu Bellingcat oběma agentům v roce 2014 ruský prezident Vladimir Putin udělil nejvyšší ruské vyznamenání Hrdina Ruské federace.

Praha 17. dubna oznámila, že z výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014 jsou důvodně podezřelí agenti GRU včetně dvou mužů, kteří v Česku oba vystupovali pod dvěma různými identitami. Média tyto muže identifikovala jako agenty Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu, které britské úřady podezřívají z útoku na bývalého ruského zpravodajského důstojníka Sergeje Skripala a jeho dceru v anglickém Salisbury.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované