Hlavní obsah

Liberecká zoo má nově pár dracén krokodýlovitých

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

29. 10. 2020 23:09

Liberecká zoo začala chovat dracény krokodýlovité. Pár těchto jihoamerických tropických ještěrů získala z vídeňské zoologické zahrady Schönbrunn. Jsou umístění v expozici v přízemí pavilonu tropů.

Článek

V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová. Nejstarší zoo v republice dracény ve své 116leté historii dosud nechovala. „Po ocelotech, pásovci či osinácích letos návštěvníkům představuje další nové jedince,“ dodala Tesařová.

Více než metr dlouhé ještěry ale zatím návštěvníci vidět nemohou, neboť je zoo uzavřená v rámci protikoronavirových opatření. „Oba jedinci už začínají být pohlavně dospělí, a tak naší snahou bude v rámci spolupráce s evropskými zoo jednoho z nich brzy vyměnit a vytvořit chovný pár,“ uvedla zooložka Petra Hnidová. V přírodě jsou dospělé dracény samotářská zvířata, samci se samicemi se vyhledávají pouze v období rozmnožování. Samice klade obvykle tři až deset vajec do termitišť, kde je pro ně ideální teplota a vlhkost. Z vajec se mláďata líhnou po pěti až šesti měsících. V Liberci dracény sdílí expozici v pavilonu tropů společně s želvami krátkokrčkami novoguinejskými a během několika dní k nim přibudou i ryby krunýřovci.

Dracéna krokodýlovitá získala své druhové jméno díky velkým a tvrdým šupinám, které připomínají kůži krokodýla. Slouží jako ochrana před predátory, mezi které patří především jaguáři, hadi a krokodýli. Tento až 1,3 metru dlouhý ještěr má zeleně zbarvené tělo s mohutnou červenou nebo oranžovou hlavou, což bývá patrné obzvláště u samců. Žije poblíž vodních toků a v mokřadech tropických deštných lesů Jižní Ameriky. Dobře šplhá po stromech a přes den nejvíce času tráví odpočinkem nebo vyhříváním se na větvích stromů nad vodní hladinou. Pokud se cítí být ohrožen, rychle skočí do vody. Dracény v přírodě loví bezobratlé živočichy, především plže s ulitou. Pochutnají si ale i na škeblích, racích a občas i želvách. Dracény se ve volné přírodě neřadí mezi bezprostředně ohrožená zvířata. V minulosti byla ve velkém lovena pro využití kůže v oděvním průmyslu, komerční lov je ale od 70. let minulého století v Amazonii zakázán.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované