Hlavní obsah

Lidovce znovu vede do voleb Čunek, sází na novou nemocnici

Foto: Seznam Zprávy

„Z pohledu moderních nemocnic jsme daleko pozadu - a to musíme změnit,“ řekl Čunek.

29. 5. 18:51

Lídrem kandidátky KDU-ČSL pro podzimní krajské volby ve Zlínském kraji bude znovu Jiří Čunek, který je od roku 2016 hejtmanem. Dnes to potvrdila krajská nominační konference strany ve Zlíně.

Článek

Jednašedesátiletý Čunek se ucházel o pozici lídra jako jediný. „Jeho kandidaturu podpořilo 24 z 26 přítomných delegátů,“ řekl dnes krajský tajemník lidovců Martin Schön.

Získal tedy přes devadesát procent hlasů všech delegátů.

Volební prioritou lidovců bude podle Čunka zdraví a zdravotnictví. „Z pohledu moderních nemocnic jsme daleko pozadu - a to musíme změnit. To znamená výstavbu nejenom nové (krajské nemocnice), ale rekonstrukci těch dvou zbývajících nemocnic, to znamená Vsetína a Kroměříže. Samozřejmě chceme volby vyhrát, abychom tyto ambice naplnili,“ uvedl Čunek.

Kraj by podle něj měl také tlačit na vládu, aby podporovala konkurenceschopnou ekonomiku. „Je to důležité, abychom jako země, ale i náš kraj přispěly k soběstačnosti. V zemědělství, v bezpečnosti a ostatních oblastech. Nejvíc to teď bylo vidět na koronavirové krizi,“ doplnil Čunek, který byl v letech 2006, 2012 a 2018 opakovaně zvolen senátorem za Vsetínsko.

Do druhé volby o pozici 2. až 5. místa kandidátky se utkalo 8 kandidátů. Na druhém místě nakonec bude starosta Starého Města a kandidát do Senátu Josef Bazala, na třetím místě a čtvrtém místě Zdislava Odstrčilová, 1. místostarostka Valašského Meziříčí a Robert Teleky, lékař a zastupitel města Vsetín, a na pátém místě radní Zlínského kraje a kandidátka do Senátu v obvodě Zlín Michaela Blahová.

Hnutí ANO půjde do krajských voleb s lídrem Jiřím Sukopem, náměstkem hejtmana pro ekonomiku. Sociální demokraté do čela kandidátky nominovali krajskou zastupitelku Taťánu Valentovou Nersesjan. Občanské demokraty povede bankovní manažer Lubomír Traub, komunisty krajský zastupitel a ekolog Ivan Mařák. První pozici na kandidátce Pirátů obsadila ekonomka Hana Ančincová, jedničkou SPD bude lékař Vladimír Zlínský.

Společnou kandidátku hnutí STAN, TOP 09, otrokovického Nového Impulsu a Zlínského hnutí nezávislých povede krajský předseda STAN, poslanec a krajský radní Petr Gazdík. Lídrem koaliční kandidátky Trikolóry, Soukromníků a Nezávislých bude lékař Jaromír Bernátek. V roce 2016 utvořili Soukromníci společnou kandidátku se Svobodnými, kteří zatím nemají jasno, zda půjdou do voleb samostatně, nebo společně s některým z dalších politických uskupení. Lídrem Svobodných by měl být krajský předseda strany Tomáš Pajonk.

Minulé krajské volby vyhráli ve Zlínském kraji lidovci, získali 22,97 procenta hlasů. Následně vytvořili koalici s druhým hnutím ANO, STAN a ODS. V pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu má koalice 29 křesel. V opozici jsou ČSSD, KSČM, Svobodní a Soukromníci a SPD.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené