Článek
Asi vás nijak zvlášť nepřekvapí, že první doporučení, které vědci dávají, zní: Základem jsou dobré boty.
Americký Institut Carla R. Woese pro genomickou biologii (IGB) radí rozhodně se vyhnout podpatkům a obuvi s hladkou podrážkou. Vhodná není ani plastová, případně kožená podrážka. Místo toho je dobré sáhnout po botách z neklouzavé gumy, neoprenu, s výrazně drážkovanou podrážkou.
Při ledovce je dobré vyhlédnout si nejlepší „cestičku“, kudy jít. A počítat třeba s tím, že místa, která se jeví jako mokrá, nebo jsou výrazně tmavší (vidíme např. asfalt) než okolí, pravděpodobně kloužou, nebo jsou pokryté ledovkou. Zamrznout totiž může rosa nebo vodní pára a může vytvořit mimořádně tenkou, téměř neviditelnou vrstvu ledu, která může vypadat jako mokrá skvrna na chodníku.
Led je nejnebezpečnější ve dnech, kdy taje, uvedl pro online magazín Mentalfloss glaciolog a profesor z americké University of Alaska Fairbanks Mark Fahnestock.
Doporučuje, aby lidé chodili co nejvíce po vyznačených chodnících a neupřednostňovali zkratky - právě ty mohou být nebezpečné.
Na ulici by měli chodit pomalu, krátkými kroky, ideálně se „šourat“. Ruce by za žádnou cenu neměly být v kapsách. Je totiž vysoká pravděpodobnost, že se vážně potlučete, když spadnete s rukama v kapsách.
Wrap up warm, wear sensible shoes/boots/trainers and take care walking on icy paths… top tip here below! ❄️ pic.twitter.com/K2REvS8rAj
— Castle Manor Academy (@CastleManor) December 15, 2022
Místo běžného kroku, kdy je váha při chůzi rozdělená mezi nohy v polovině kroku, by lidé měli chodit jako tučňáci.
Tedy s trupem mírně nakloněným dopředu, aby měli těžiště rovně nad nohama, cituje doporučení švýcarského hasičského záchranného sboru server The Kansas City Star.
Problém také můžou představovat schody. Lidé by se jim měli vyhnout, a pokud ne, je nutné se držet zábradlí.
Riziko, že člověk i tak upadne, samozřejmě nelze vyloučit. V případě, že se člověk řítí k zemi, neměl by se snažit nataženýma rukama něčeho zachytit, ale soustředit se, aby spadl nejdříve na stehna, následně boky a ramena. Hlava a záda by měly být (při pádu dozadu) za každou cenu předkloněné, aby nedošlo k jejich naražení.
Fotografie: Ledovka v Německu
Mnohé oblasti Německa svírá ledovka. Tato momentka pochází z města Kassel, které leží v Hessensku. Muž sklouzl z chodníku a svalil se na silnici, 19. prosince 2022.
Po dnech mrazu způsobila teplá fronta s deštěm v mnoha částech Německa náledí. Kassel, 19. prosince.
Německý Erfurt hlásí, že od páté hodiny ranní se ve městě stalo více než 90 dopravních nehod. „Auta klouzala a narážela do zdí domů, dopravních značek, patníků, odbočovacích zábran, obrubníků i dalších aut. Kolem šesté ráno přistál motorista v korytě řeky, naštěstí se nezranil,“ popisuje v online reportáží Die Welt.
Hamburk po ránu 19. prosince. Na dosud neposypaném chodníku leží vrstva ledu. Hamburská policie uvedla, že kvůli náledí došlo v pondělí ráno k více než 200 dopravním nehodám a pádům. V jedné tělocvičně záchranáři zřídili centrum pro příjem chirurgických pacientů.
Policie v Hamburku kvůli silné námraze uzavřela z bezpečnostních důvodů pro dopravu náměstí v přístavní čtvrti St. Pauli Landungsbrücken.
Německé dráhy kvůli namrzání kolejí přechodně snížily rychlost, jakou mohly jezdit vlaky, a varovaly cestující před zpožděními. Později bylo omezení staženo. (Momentka z 19. prosince pochází z Hannoveru.)
Posypové vozidlo rozhazuje na náměstí Opernplatz v Hannoveru v Dolním Sasku. V mnoha částech Německa je vyhlášena výstraha kvůli „riziku náledí s potenciálním nebezpečím mrznoucího deště“.
Při nehodě linkového autobusu v okrese Offenbach nedaleko Frankfurtu nad Mohanem se zranilo 16 lidí. Autobus na ledovce sjel z vozovky a narazil do stromu. (Tato fotografie byla pořízená ve Frankfurtu 19. prosince ráno.)
Zledovatělá kapota. Frankfurt nad Mohanem, 19. prosince.
Agentura ČTK píše, že v Norimberku a Rostocku v pondělí s ohledem na bezpečnost návštěvníků zůstala zavřená zoologická zahrada. Neotevře ani vánoční trh ve městě Chemnitz (Saské Kamenici).
Podle agentury DPA některé školy pro jistotu zrušily vyučování a mnohé parky a vánoční trhy zůstaly zavřené. (Na snímku zledovatělý Frankfurt, 19. prosince.)
Předejít zranění lze také vhodným (těžkým a měkkým) oblečením, které by eventuální náraz zmírnilo.
Zdravotnické úřady kanadského státu Alberta, kde se v těchto dnech pohybují teploty pod minus dvaceti stupni Celsia, radí, aby lidé nepřenášeli těžké předměty, které by mohly narušit jejich rovnováhu.
Co naopak doporučují: mít po ruce písek nebo štěrk. Těmi si pak mají posypat kluzká místa, která nelze obejít, a tak je bezpečně překonat.