Hlavní obsah

Malajský královský fond koupil zámek Protivín, který patřil Karlu IV.

Foto: wikimedia

Zámek Protivín.

Reklama

7. 9. 12:42

Malajský královsky fond koupil jihočeský zámek Protivín i s parkem. Památku chce do roku 2023 zrenovovat, investice bude zhruba půl miliardy korun.

Článek

Zámek, který svého času patřil i Karlu IV., se zapojí do investičního programu The Royal Capital Club, jejž založili členové aristokratických rodin včetně královských z východní Asie a další investoři. „Část areálu chtějí majitelé zpřístupnit,“ řekly zástupkyně investora.

Novým majitelem je mezinárodní investiční skupina IC Group. Zámek koupila za 100 milionů korun. Otevřít ho chce v první polovině příštího roku. „Vybírali jsme z mnoha objektů v celé ČR. Primárně jsme hledali stavbu typickou pro českou zemi s historií a napojením na významné české panovníky a rody. Důležitým argumentem bylo i vydané stavební povolení,“ řekla architektka projektu Věra Nagyová z Ateliéru Arch.IC.

Zámek se stane ubytovacím, vzdělávacím a reprezentativním prostorem majitelů, vznikne tu i hotel.

Stavební práce na českém zastoupení mezinárodního investičního projektu The Orb jsou rozdělené do více fází. Areál bude obklopený anglickým parkem, ožijí i historické sklepy s valenými klenbami. Zámek se připojí k plánovaným 12 sídlům The Royal Capital Clubu po světě. „Protivín je pilotní projekt,“ řekla za investora Hana Tůmová.

Vlastník projednává záměr s památkáři. Rekonstrukce z roku 1985 počítala se školou v přírodě. „Po revoluci střídal zámek majitele, 30 let se hledalo nové využití. Teď to snad vypadá, že investor svůj záměr vybudovat hotelový resort dotáhne do konce. Výhodou je, že projekt z roku 1985 byl rozpracovaný do té míry, že k žádným škodám v interiéru dojít nemůže. Jsou tam téměř kompletně otlučené omítky, zesílené stropní konstrukce,“ řekl ředitel českobudějovických památkářů Daniel Šnejd.

Jádro památky tvoří gotický, původně královský hrad. Přestavoval se za renesance i baroka. Dochovaly se dva rokokové pokoje, pokoj kněžny a sál s krbem. K zámku patří i víc než sedmihektarová zahrada.

„V renovaci jsme začali samotným zámkem, čímž stavíme srdce celého areálu a okolí. Jedním z nově pojatých prvků bude atrium,“ řekla Nagyová. Změní se i barva fasády: vlastník se chce vrátit k odkazu architekta Domenica Martinelliho, který se podílel i na fasádách domů v Českém Krumlově.

Protivínský starosta Jaromír Hlaváč (ODS) věří, že do města s necelými 5000 obyvateli zamíří víc turistů. „Zámek byl mnoho let zavřený. To, že se opraví na sídlo včetně ubytování, má pro nás nedozírné plusové body. Budeme mít po dlouhé době možnost ubytování, což chybělo. Do Protivína přijede ročně asi 110 000 lidí, ale všichni nám odjeli a ekonomický koláč odvezli jinam. Teď zde budou moci turisté přespat,“ řekl Hlaváč.

První písemná zmínka o hradu, který stál na místě dnešního zámku již asi v době vlády krále Přemysla Otakara II, pochází z roku 1282, kdy jej král zastavil hornorakouským šlechticům bratrům Prüschenkům či Prušinkům ze Stettenberku.

Zámek byl mnoho let zavřený. To, že se opraví na sídlo včetně ubytování, má pro nás nedozírné plusové body.
protivínský starosta Jaromír Hlaváč

V roce 1334 vyplatil Karel IV. , tehdy ještě markrabě moravský, protivínský hrad ze zástavy. Hrad se tak stal majetkem Lucemburků. Patřil i Pernštejnům, od roku 1710 do roku 1948 rodu Schwarzenbergů. Za první republiky v něm byl i hotel pro letní hosty, Eduard Bass tam psal román Cirkus Humberto. Od roku 1963 je kulturní památkou.

V roce 1979 byl celý areál pro havarijní stav uzavřen. Převzala ho Školská správa Obvodního národního výboru Praha 4 a po náročné rekonstrukci začal zámek sloužit k rekreaci pražských dětí. Zámek se od roku 1988 nevyužíval. Po transformaci obvodního úřadu v roce 1990 se majitelem stala Městská část Praha 4. Staronový majitel v květnu 1999 zpřístupnil veřejnosti protivínský zámecký park. V roce 2002 zámek zčásti sloužil jako penzion. Roku 2007 Praha 4 zámek prodala, neboť se jí nedostávalo financí na plánovanou rekonstrukci a zřízení školy v přírodě.

Od roku 2021 je celý areál prázdný, chátrá a není veřejnosti přístupný. Předchozím majitelem byla společnost Swiss Czech Marketing se sídlem v Praze.

Zámek Protivín či Protivínský zámek je areál čtyřkřídlého dvoupatrového vrcholně barokního zámku s přilehlými hospodářskými budovami a rozlehlým anglickým parkem. Budovy zámku a hospodářských stavení tvoří jižní konec Masarykova náměstí v Protivíně, park se rozkládá v rovinatém terénu u řeky Blanice, která tvoří jeho východní hranici.

Zámek se souborem budov a kaplí sv. Jana Nepomuckého v předzámčí jsou chráněny jako kulturní památka.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované