Hlavní obsah

Maximálně 3 tisíce měsíčně na 2 roky. Vláda se shodla na zálohovaném výživném

Foto: Profimedia.cz

Zálohované výživné prosazuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Reklama

15. 1. 2020 7:41

Koalice se dohodla na tom, jakým způsobem chce vyplácet zálohované výživné.

Článek

Nárok na výživné od státu budou mít rodiče, kterým partner neposlal celé soudem stanovené výživné po čtyři měsíce. Podmínkou bude také podané trestní oznámení na neplacení výživného a návrh na exekuci.

Stát by měl vyplácet celou částku přiznanou soudem, maximálně však 3 000 korun měsíčně, a to po maximální dobu dvou let. V úterý večer se na tom shodla vládní koalice.

Systém zálohovaného výživného přijde státní rozpočet asi na 434 milionů korun ročně, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

Do Sněmovny podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) vláda pošle v souvislosti s výživným dva zákony. Jeden o zálohovaném výživném, druhý o zlepšení vymáhání z dílny ministerstva spravedlnosti. Druhá norma má posílit sankce pro neplatiče.

Žádosti o vyplácení zálohovaného výživného budou podle ministryně zpracovávat úřady práce. Na vyřízení budou mít měsíc. Po roce vyplácení dávky stát situaci přezkoumá.

Maláčová uvedla, že před jednáním návrh, který už několikrát koaliční partneři probírali, celý přepracovala. Podle původního návrhu by stát dětem neplatičů posílal soudem stanovené alimenty, nejvýš by jim ale poskytoval 15 až 25 procent průměrné mzdy měsíčně podle jejich věku.

Na novou sociální dávku by dosáhly děti z domácností s příjmem pod průměrnou mzdou, které nedostaly výživné za dva měsíce. Nová verze návrhu počítá jen s maximální výší 3 000 korun, což má omezit administrativu spojenou s vyplácením dávky.

Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů v programovém prohlášení slíbila, že prosadí zákonnou úpravu, podle které by výživné za jasných podmínek poskytoval stát. Podobný plán měla v minulém volebním období vláda ČSSD, ANO a lidovců Bohuslava Sobotky (ČSSD). Shodnout se ale nedokázala. Proti nové dávce se stavělo ANO, chtělo posílit vymahatelnost.

Podle podkladů k původnímu návrhu zákona činí výživné v průměru 2 991 korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované