Hlavní obsah

Merkelová dál vládne CDU. Navzdory krizi s uprchlíky dostala 90 procent hlasů

 

Reklama

6. 12. 2016 17:46

Německá kancléřka získala téměř 90 procent hlasů. CDU vede od dubna 2000.

Článek

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si do svého čela znovu zvolila Angelu Merkelovou. Povede německé křesťanské demokraty i v dalších dvou letech. Žádný protikandidát ji nevyzval, a tak bylo jen otázkou, kolik procent hlasů německá kancléřka na sjezdu v Essenu zvolí. Merkelová nakonec získala od téměř tisícovky delegátů 89,5 procenta hlasů. Křesťanské demokraty vede již od dubna roku 2000 a na post stranické šéfky kandidovala podeváté.

Dosud vyhrávala Merkelová volby předsedkyně CDU velmi jednoznačně. Před dvěma lety pro ni hlasovalo 96,7 procenta delegátů. Nejméně hlasů získala v roce 2004, kdy se pro ni vyslovilo 88,4 procenta hlasujících. Letos se i kvůli odporu části straníků vůči její uprchlické politice mluvilo o tom, že jakýkoli výsledek nad 90 procent bude úspěch. Hlasy Merkelové mohla ubrat nejen její dosavadní migrační politika, ale i letošní propady CDU v zemských volbách a vzestup Alternativy pro Německo (AfD), na kterou zatím křesťanští demokraté nenašli recept.

Kromě předsedy si 1001 delegátů na sjezdu vybere i další členy vedení strany. Ani zde se neočekávají zásadní změny. Posty místopředsedů strany by měli znovu obsadit ministryně obrany Ursula von der Leyenová, ministerský předseda Hesenska Volker Bouffier, ministr vnitra v Bádensku-Württembersku Thomas Strobl, předsedkyně CDU v Porýní-Falci Julia Klöcknerová a šéf straníků v Severním Porýní-Vestfálsku Armin Laschet.

Hlasovat se také bude například o návrhu vedení strany, který zdůrazňuje mimo jiné nutnost vyšších výdajů na bezpečnost, podporuje pokračování rozpočtové politiky bez deficitů nebo apeluje na respektování společných hodnot jako jsou svoboda, demokracie a vláda práva.

Na první pohled tak vše zůstane při starém. Debaty o migraci, nutnosti změnit vládní politiku i v dalších oblastech nebo o možných koaličních partnerech ale mohou stát na počátku změn, které budou daleko výraznější. Část návrhů se totiž proti dosavadní politice kancléřky vymezuje a požaduje programový posun doprava. Strana se podle nich stala příliš středovou a tím dala prostor AfD.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované