Hlavní obsah

Metál pro Mašíny ve Sněmovně nejspíš narazí. Žádné překvapení, říká jejich sestra

Zdena Mašínová.

Reklama

13. 5. 16:54

Vyznamenání pro bratry Mašíny se opět vzdaluje, Sněmovna je na státní vyznamenání nejspíš nenavrhne. Sestra odbojářů Zdena Mašínová v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekla, že ji negativní postoj od politiků nepřekvapuje.

Článek

Organizační výbor Sněmovny ve čtvrtek vyřadil členy protikomunistické odbojové skupiny bratry Mašíny z předběžného seznamu možných kandidátů na udělení medaile Za hrdinství. Předseda Sněmovny Radek Vondráček novinářům řekl, že Mašínové budí kontroverze.

Odbojovou skupinu bratří Mašínů před několika lety neúspěšně navrhoval na státní vyznamenání Senát. Jde o ocenění pro dosud žijícího Josefa Mašína a posmrtně také o Ctirada Mašína, Milana Paumera, Ctibora Nováka, Václava Švédu a Zbyňka Janatu.

„Za daných okolností a za daného politického obsazení v naší zemi mě vůbec nepřekvapuje, že mají k celé té záležitosti odboje mých bratrů tento postoj. Můj bratr Josef s tím pochopitelně nepočítá a má k tomu stejný přístup jako já,“ reagovala pro Seznam Zprávy na závěry sněmovního výboru sestra odbojářů Zdena Mašínová.

Podle poslance Jana Farského (STAN) byli Mašínové ze seznamu vyřazeni na návrh předsedy komunistů. „Ano, je to tak. Navrhl to Vojtěch Filip, na důvody se musíte zeptat jeho,“ napsal v SMS zprávě Farský.

Filip na otázky nereagoval. Pro pochybnosti o ocenění Mašínů má pochopení pirátský poslanec a člen výboru Vojtěch Pikal. „Já to chápu jako velice kontroverzní návrh, rozumím tomu, proč to bylo vyřazeno. Sám jsem se v tom hlasování zdržel,“ uvedl Pikal.

Skupina bratří Mašínů

Skupina bratří Mašínů byla ozbrojená odbojová antikomunistická skupina operující v letech 1951 až 1953 na území komunistického Československa a také v Německé demokratické republice. 2. srpna 1952 zastavili Josef Mašín a Václav Švéda ve stejnokrojích Lidových milicí v Hedvikově na Chrudimsku vůz se čtyřmi zaměstnanci společnosti Kovolis Hedvikov, v němž byly převáženy mzdy pro zaměstnance (884 239 korun). Při potyčce byl zabit účetní Josef Rošický.

Zdroj: Krvavá léta, TelevizeSeznam.cz

Sněmovní kandidáty na státní vyznamenání bude finálně schvalovat plénum Sněmovny, které v předběžném seznamu obvykle škrtá, nebo jej naopak doplňuje. Konečné rozhodnutí je na prezidentovi, který návrhům Sněmovny, ale také Senátu a vlády může, ale nemusí vyhovět.

Josef Mašín žije trvale ve Spojených státech a dlouhodobě se odmítá vrátit do České republiky. Jeho bratr Ctirad zemřel v USA v roce 2011.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované