Hlavní obsah

Místo interpelací obdivuje Karlštejn, poslanci kritizovali Babiše

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam Zprávy

Andrej Babiš na soutěži Podnikatel roku.

Reklama

5. 3. 2020 12:13

Ve Sněmovně dopoledne probíhaly písemné interpelace, premiér se místo nich účastnil zahájení rozsáhlé opravy Karlštejna.

Článek

Piráti i další opoziční poslanci dnes opět kritizovali premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli absencím na pravidelných debatách o písemných interpelacích. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek dokonce mluvil o možném svolání mimořádné schůze Sněmovny, na které by plénum mělo ministerského předsedu vyzvat k tomu, aby na interpelace chodil.

„V 90 procentech případů premiér nechodí na písemné interpelace a místo toho obdivuje Karlštejn,“ řekl Michálek. Babiš se z dopoledního jednání Sněmovny omluvil z pracovních důvodů, na Karlštejně se účastnil zahájení rozsáhlé opravy hradu za více než 150 milionů korun. Na odpoledních ústních interpelacích by měl ve Sněmovně být.

Babiš zhruba před měsícem ve Sněmovně prohlásil, že na projednávání písemných interpelací už chodit nebude. Piráty tehdy nařkl z exhibování. Pirátští poslanci totiž nedávno podali na premiéra dvě desítky shodných písemných interpelací. Tázali se, zda na jejich projednávání do Sněmovny ještě někdy přijde. Babiš jim písemně odpověděl, že se letos určitě uvidí.

„Asi nejsem sám, kdo si v těchto odpovědích všiml jistého nepřekonatelného logického rozporu,“ prohlásil dnes Michálek. Institut interpelací podle něho ztrácí Babišovým přístupem smysl.

„Místo abyste debatovali věcně, zatěžujete Sněmovnu politickými prohlášeními,“ reagoval na Michálkovo vystoupení poslanec ANO Jaroslav Kytýr. Uvedl ale také, že účel interpelací nezpochybňuje a Babiše nehájí.

Rovněž poslanec KSČM Jiří Valenta uvedl, že mu vadí, že premiér na interpelace osobně nechodí. Ke kritikům docházky premiéra i dalších členů vlády se přidal předseda KDU-ČSL Marian Jurečka i Václav Votava z koaliční ČSSD. Podle Jurečky není normální říkat, že interpelace jsou žvanírna. Votava soudí, že premiér by měl odpovídat i v případě, že se mu interpelace nelíbí nebo ho popuzují.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované