Hlavní obsah

Na zámku v Telči jsou před dokončením první sály nového muzea

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

9. 1. 23:19

Na zámku v Telči na Jihlavsku, jehož celková obnova za více než 200 milionů Kč začala zjara 2020, jsou téměř hotové první sály nového zámeckého muzea.

Článek

Po dokončení bude muzeum v 15 místnostech. Na rozdíl od jiných zámeckých tras bude přístupné celoročně. Nyní v něm pokračuje renovace omítek, nástěnných maleb nebo podlah. Sály získají podobu přibližně z roku 1800, i když některé dochované fragmenty maleb jsou renesanční. ČTK to řekl kastelán státního zámku Bohumil Norek.

Zámecké muzeum v jižním křídle renesanční části zámku, kde byly dřív expozice Muzea Vysočiny Jihlava a zámecký archiv, nabídne expozici o historii města i zámku. Jeho součástí bude i pohled do zámecké kaple s náhrobky Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna otevřené naposledy v 70. letech minulého století. Historické centrum města s původně středověkou královskou vodní tvrzí je od roku 1992 na seznamu UNESCO. Provoz muzea bude zahájený po dokončení obnovy zámku v lednu 2023. Restaurátorským pracím se na zámku věnuje brněnská firma Pastiglia.

Dřevěné podlahy v některých částech renovuje telčská společnost Krovys. Práce na dvou sálech zabraly podle Luboše Valenty ze společnosti Krovys přibližně tři měsíce. Původně byla celá zvlněná. Její renovace znamenala kompletní rozebrání a prořezání z rubové strany, které dovolilo dřevu znovu se narovnat. „Našly se tady i překrásné cihelné kamenné podlahy, které jsou z renesance,“ řekl kastelán Norek.

Renesanční je i výzdoba Rytířského sálu. Jeho dřevěný kazetový strop restaurátoři sejmuli loni na podzim a je v jejich dílnách. Obnovený se do sálu, který býval audienční síní a pracovnou zámeckého pána, vrátí na jaře 2022. Restaurované budou i omítky a mramorová podlaha.

Kvůli novým inženýrským sítím včetně rozvodů pro dopravu vody pro případ požáru se na vnitřním nádvoří podařilo odkrýt nároží původního středověkého hradu. Zřejmě jde o střílnu. Nádvoří by mělo být do léta z větší části opravené, aby na něm znovu mohli vystupovat hudebníci při festivalu Prázdniny v Telči, který se podle představ organizátorů bude konat od 30. července do 15. srpna. „Při výkopech se provádí archeologický průzkum a zjišťuje se, jak byl hrad založený a jak vypadal,“ řekl Norek. Zřejmě stál celý na skále, která se v zámecké zahradě našla už 1,5 metru pod povrchem.

Národní památkový ústav (NPÚ), který zámek spravuje, vybral na opravu zámku společnost Geosan Group. Náklady jsou 167 milionů korun. Obnova zámku, na kterou získal NPÚ evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, musí být hotová do konce roku 2022. Celkové náklady za stavbu, instalaci nových expozic nebo restaurování asi 400 kusů mobiliáře budou přes 200 milionů korun.

K původním třem návštěvnickým trasám přibude díky obnově kromě zámeckého muzea i trasa po instalovaném depozitáři v bývalém pivovaru.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované