Hlavní obsah
Online

V Česku je už 141 nakažených, vláda uvolnila půl miliardy na respirátory

Tisková konference vlády po mimořádném jednání o koronavirové situaci. (Video: ČTK)

13. 3. 6:13
aktualizováno • 13. 3. 22:57

Vláda rozšířila povinnou karanténu pro lidi, kteří se vrátí z rizikové země. Těch je nyní na seznamu 15. V oblastech postižených koronavirem mimo ČR se v současnosti nachází kolem 205 000 Čechů. Od pondělí platí také zákaz vstupu všem cizincům bez trvalého pobytu v ČR. V Česku je 120 potvrzených případů koronaviru.

Článek

Koronavirus byl zařazen na základě rozhodnutí vlády mezi nemoci, jejichž šíření je trestné.

V pátek vláda zavedla také další opatření. Rozšířila povinnou karanténu pro občany vracející se z rizikových zemí, ze kterých dříve vyhlásila zákaz vstupu cizincům do Česka. Platit začalo od pátečních 12:00. V oblastech postižených koronavirem mimo ČR se v současnosti nachází kolem 205 000 Čechů.

Od 16. března z noci na pondělí zavádí zákaz vstupu cizincům, kromě těch s trvalým pobytem. Platit budou samozřejmě výjimky. Zakazuje také cizincům s pobytem nad 90 dnů vycestovat z České republiky.

Od soboty šesté ráno je zakázána přítomnost veřejnosti v bazénech a turistických centrech. Od stejného data je zakázán prodej a maloobchodní prodej na tržnicích a tržištích. Jako příklad uvedl premiér Andrej Babiš pražskou Sapu.

Vláda také uvolnila 500 milionů korun pro ministerstvo zdravotnictví k nákupu ochranných výrobků. Premiér Andrej Babiš znovu upozornil veřejnost, že není potřeba nakupovat potraviny do zásoby. „Věřte nám, dovoz není ohrožen,“ uvedl premiér.

Od pátečního rána platí zákaz veškerých akcí, které přesahují počet 30 osob. Opatření se vztahuje na kulturní, sportovní, náboženské akce, slavnosti, poutě, přehlídky, trhy a další akce. Zakazuje se také pobyt v restauracích a hospodách mezi dvacátou a šestou hodinou a posilovnách. A úplný zákaz platí pro provozovny, které poskytují stravovací služby v nákupních centrech.

Zákaz výuky na středních, základních, vyšších odborných a vysokých školách se rozšiřuje o základní umělecké školy. Mateřských škol se omezení ani nadále netýká.

Od půlnoci z pátku na sobotu fungují kontroly na 11 hraničních přechodech s Německem a Rakouskem. Platí také zákaz vstupu do ČR cizincům z rizikových zemí. Jsou mezi nimi například Čína, Jižní Korea, Itálie, Rakousko a Německo.

Od soboty bude při cestách z Česka do všech okolních zemí zakázána veškerá autobusová, vlaková a lodní doprava cestujících. Cestovat za hranice bude možné pouze automobily. Částečně bude omezen i letecký provoz.

V Česku je 141 potvrzených případů koronaviru, 24 nakažených přibylo v pátek. Mezi nakaženými je i zdravotní sestra z frýdecko-místecké nemocnice a dva hasiči v Praze.