Hlavní obsah

Nebylo to veto, nové daně začnou platit. Zeman napsal vysvětlující dopis

Foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman. Ilustrační snímek.

Reklama

31. 12. 2020 14:32

Daňový balíček začne platit od Nového roku. Prezident Miloš Zeman v dopisu předsedovi Poslanecké sněmovny vysvětlil svůj postup, který vzbudil pochybnosti.

Článek

Prezident Miloš Zeman dnes v dopise předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) potvrdil, že daňový balíček nevetoval. Do dolní komory nepodepsaný zákon poslal, aby mohl začít platit k začátku nového roku. Zeman tím vyhověl středeční žádosti senátorů z klubu Starostů, kteří kvůli původnímu spornému postupu prezidenta začali chystat ústavní stížnost.

Zákon už dnes vyšel ve Sbírce zákonů, v platnost vstoupí od 1. ledna. Ruší superhrubou mzdu, místo ní začne platit zdanění příjmů fyzických osob sazbami 15 a 23 procent. Zvýší se také roční daňová sleva na poplatníka o 3000 korun a sníží se sazba spotřební daně z nafty o korunu na litr.

Zeman už před Vánocemi oznámil, že zákon nepodepíše, ale ani nevetuje. V pondělí poslal Vondráčkovi dopis, ve kterém své rozhodnutí oficiálně oznamoval. Podle některých politiků i právníků je možné, že mohl normu kvůli sporným formulacím v dopise omylem vetovat. Tím pádem by o ní měla znovu hlasovat Sněmovna, což požadovali někteří poslanci i senátoři z klubu Starostů. Předseda klubu Petr Holeček ocenil, že Zeman nyní své rozhodnutí vyjasnil. „Je to dobrá zpráva z Hradu,“ řekl. Senátorská frakce se podle Holečka teprve dohodne, zda a jaké kroky by v dané věci ještě podnikla.

„Vzhledem k tomu, že zvolená formulace mého dopisu je v současné době předmětem mylné interpretace v rámci veřejného prostoru, rozhodl jsem se jej doplnit níže uvedeným způsobem,“ napsal dnes Zeman předsedovi dolní komory.

Spornou podle kritiků byla věta prezidenta, že zákon vrací k dalšímu opatření. Podle některých právníků to fakticky znamená veto. Zeman to v nynějším dopise odmítl. „Především zdůrazňuji, že jsem nevyužil svého práva ve smyslu čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky a zákon nevetoval; v opačném případě bych to v dopise výslovně vyjádřil,“ napsal. Dodal, že k uplatnění veta projev jeho vůle nesměřoval, a odkázal na svá předchozí veřejná vyjádření. „Vrácení zákona k dalším opatřením, jak jsem v dopise uvedl, znamená mnou nepodepsaný a nevetovaný zákon předložit k podpisu předsedovi vlády České republiky a následně k vyhlášení ve Sbírce zákonů České republiky,“ uvedl.

Dodal, že jeho motivem byla snaha umožnit vyhlášení zákona ještě do konce prosince, aby mohl začít platit od 1. ledna. Přispěje to podle prezidenta „k vyšší přehlednosti právní úpravy a umožní lepší orientaci adresátům právní normy v jejich právech a povinnostech“.

Ve Sněmovně chce iniciovat žádost o přezkum prezidentova postupu vládní sociální demokracie. Případná žádost o přezkum u Ústavního soudu ale vyžaduje podpisy nejméně 41 poslanců. Sociální demokracie jich má 14. Ústavní stížnost musí iniciovat nejméně 17 senátorů a v případě Zemanova postupu u daňového balíčku ji bylo ochotno iniciovat 18 členů klubu Starostů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované