Hlavní obsah

Nemáme lidem dávat obědy? Vládní nařízení už jsou za hranou, říká šéf Koh-i-nooru

Připadá mi, že je to stejné, jako když za minulého režimu chtěla centrální plánovací komise uřídit tuto zemi,“ říká Vlastislav Bříza.

Reklama

2. 3. 11:56

„V jídelně dodržujeme všechna opatření. Radila nám krajská hygienička. Najednou to mám dávat do ešusu a lidé si sednou do provozu,“ diví se vládnímu nařízení majitel firmy Koh-i-noor Vlastislav Bříza.

Článek

Majitel holdingu Koh-i-noor Vlastislav Bříza je z nových nařízení pro průmysl rozčarován. „Připadá mi, že je to stejné, jako když za minulého režimu chtěla centrální plánovací komise uřídit tuto zemi,“ říká Bříza s tím, že vládní nařízení jdou často proti logice.

Místo jídelen ešus v provozu

„Máme kuchyni a jídelnu, ve které jsme udělali všechna opatření. Lidé sedí u stolu po dvou, mezi stoly jsou rozestupy, okna jsou otevřená a na jídlo se chodí od deseti hodin do dvou tak, aby se zaměstnanci nepotkali a nebyly tam fronty. Se vším nám radila krajská hygienička. Najednou jako rána z čistého nebe přijde informace, že to máme dávat do ešusu. Dovedete si to představit? Lidé si sednou do šaten nebo do provozu, budou sedět jeden vedle druhého a jíst,“ říká Bříza s tím, že vše je navíc oznamováno na poslední chvíli.

„V noci se dozvíme, že dnes bychom už neměli vydávat obědy. To už je za hranou všeho,“ dodává.

V Koh-i-nooru pracuje celkem dva a půl tisíce lidí a holding má několik závodů po celé zemi. „Tohle je přece nesmysl. To musí nechat na těch šéfech a majitelích fabrik. My máme opatření, která fungují, a naším vlastním zájmem je, aby lidé byli zdraví a chodili do práce,“ říká Bříza, podle kterého centrální rozhodování v tomto případě nefunguje.

Ukazuje to třeba i na příkladu testování a toho, jak jižní Čechy přišly v posledních týdnech kvůli pendlerům o většinu testovacích kapacit.

Testování zhatili pendleři

„My jsme nechávali naše lidi pravidelně testovat. Poté, co se rozhodlo, že testy musí mít pendleři, najednou nebyly kapacity a my jsme museli čekat na testy i 4 dny. To už nikomu nedošlo,“ dodává Bříza s tím, že centrálně rozhodované věci jdou naprosto proti logice byznysu. „Máme dva a půl tisíce lidí po republice a vím moc dobře, že sám to nedokážu uřídit. A teď se to rozhoduje z ministerstva zdravotnictví o všech?“

Rozhoduje IČO, nebo počet lidí?

Testování ho teď čeká přímo ve firmě. „Zase je v tom nedomyšlenost. Testovat se má nad 500 lidí, pak nad 250 lidí. Ale já mám třeba provoz v Milevsku, kde je 20 lidí. Mám je testovat, když má IČO Koh-i-nooru?“ říká Bříza. Teď se firma snaží sehnat testy pro své zaměstnance. Jestli jich sežene dostatek, netuší.

Nad průmyslem se navíc stále vznáší i hrozba zavření. „To by neměla nařizovat vláda. Ta se má starat, aby bylo Česko proočkované,“ komentuje Bříza s tím, že současné kroky a jejich nekoncepčnost byznysu spíš škodí, než pomáhají. „To už nejsou popletové, ale zmatkaři,“ dodává.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované