Hlavní obsah

Německé bezpečnostní úřady nechtějí, aby Huawei v zemi stavěl mobilní síť 5G

Huawei představuje pro Německo bezpečnostní riziko.Video: Marek Martinovský, Shutterstock.com, Reuters

 

Reklama

30. 1. 2019 23:05

Čínská firma Huawei se potýká v Německu s problémy. Německé bezpečnostní úřady jsou proti tomu, aby se zde společnost podílela na výstavbě mobilní sítě páté generace (5G). Informuje o tom tamní veřejnoprávní televize ARD.

Článek

Německé bezpečnostní úřady jsou podle veřejnoprávní televize ARD jednoznačně proti tomu, aby se čínská firma Huawei podílela na výstavbě mobilní sítě páté generace (5G). Existuje podle nich podezření, že společnost spolupracuje s čínskými tajnými službami. Německá vláda o přístupu k Huawei ještě definitivně nerozhodla.

„Hlas německých bezpečnostních úřadů je jednoznačný: z bezpečnostních důvodů se čínský dodavatel vybavení pro sítě Huawei nesmí podílet na výstavbě sítě 5G,“ píše ARD s odvoláním na bezpečnostní kruhy. Ty jsou podle televize konkrétně znepokojeny možností, že se technologie Huawei dá pomocí takzvaných „zadních vrátek“ (backdoor) využít pro špionážní účely.

„Kdo tuto technologii poskytuje, je schopen odposlouchávat komunikaci,“ řekl ARD bývalý šéf Spolkové zpravodajské služby (BND) Gerhard Schindler. „Je možné tam zabudovat bezpečnostní systémy, ale riziko zůstává,“ míní.

Huawei nařčení, že může představovat bezpečnostní riziko, s nímž přišla řada zemí včetně Spojených států, Británie nebo Česka, odmítá a poukazuje mimo jiné na to, že se zatím žádné podezření nepodařilo prokázat.

To ale – zdá se – německé bezpečnostní složky příliš neuklidnilo. Pokud by se firma Huawei podílela na výstavbě sítě 5G, je podle nich možné, že by pak Čína byla dokonce schopná celou německou síť vypnout. „Takový scénář si lze skutečně představit,“ uvedl Schindler. Poznamenal také, že čínské zákony umožňují vládě požadovat od domácích firem vydání informací ze zahraničí.

O tom, jak v případě výstavby sítě 5G postupovat, se v těchto týdnech diskutuje i uvnitř německé vlády. Přímo zakázat působení některým zahraničním firmám na trhu vláda podle německých médií nechce. Mohla by ale například skrze Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice (BSI) nastavit bezpečnostní standardy tak, že by z výstavby nové sítě byla společnost Huawei prakticky vyloučena. Je také možná změna telekomunikačního zákona.

Kvůli kauze se už telekomunikační skupina Deutsche Telekom rozhodla přezkoumat svou strategii výběru dodavatelů vybavení pro telekomunikační sítě.

Reklama

Doporučované