Hlavní obsah

Německé úřady špatně hlídaly. EU kritizuje nedostatky v miliardové kauze

Foto: Victoria Huber, Flickr.com

Společnost Wirecard v červnu vyhlásila insolvenci, když se ukázalo, že jí chybí asi 1,9 miliardy eur (zhruba 50 miliard Kč), které vykazovala ve svém účetnictví.

Reklama

3. 11. 2020 13:13

Orgán Evropské unie odhalil nedostatky v dozoru německých regulátorů nad firmou Wirecard. Kvůli účetnímu skandálu, kdy se ukázalo, že v rozvaze firmy chybí 50 miliard korun v hotovosti, vyhlásil Wirecard insolvenci.

Článek

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) zjistil nedostatky v dozoru německých regulátorů nad finanční společností Wirecard, která letos v důsledku rozsáhlého účetního skandálu vyhlásila insolvenci. Úřad je nezávislým orgánem Evropské unie, jehož úkolem je zlepšovat ochranu investorů a přispívat ke stabilitě a řádnému fungování finančních trhů.

Společnost Wirecard v červnu vyhlásila insolvenci, když se ukázalo, že jí chybí asi 1,9 miliardy eur (zhruba 50 miliard Kč), které vykazovala ve svém účetnictví. Německá prokuratura následně zadržela některé bývalé vedoucí pracovníky podniku, včetně předsedy představenstva Markuse Brauna, a to kvůli podezřením z organizovaného podvodu, zpronevěry, falšování účetnictví a manipulace s akciovým trhem. Německé úřady získaly svědectví, podle něhož si vedení firmy podvodně vypůjčilo 3,2 miliardy eur. Obvinění však jakékoliv pochybení popírají.

V souvislosti se skandálem se objevila kritika, že německé úřady ignorovaly řadu varovných signálů ohledně hospodaření firmy. Evropská komise (EK) v červenci pověřila orgán ESMA, aby postup německých regulátorů prověřil. Úřad v dnešní zprávě o výsledcích prověrky uvedl, že zjistil řadu nedostatků, které souvisely mimo jiné s efektivitou kontroly poskytování finančních informací a s nezávislostí německého úřadu pro finanční dozor (BaFin).

„Kauza Wirecard opět zdůraznila, že vysoká kvalita poskytování finančních informací je nezbytná pro zachování důvěry investorů v kapitálové trhy,“ uvedl předseda ESMA Steven Maijoor.

Společnost Wirecard vznikla v roce 1999 a zaměřila se na zpracovávání plateb a na finanční služby. V Německu byla považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb, dávána za vzor domácího úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru. Pád firmy zasáhl i klienty v Česku.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované