Hlavní obsah

Nezaměstnanost roste. ESA však poprvé za 11 let nabírá astronauty

ESA poprvé za 11 let nabírá astronauty. Berou nejméně 120 tisíc korun.Video: Jan Marek

 

Reklama

9. 2. 2021 20:03

Chcete se stát astronautem? Evropská vesmírná agentura včera poprvé po 11 letech oznámila veřejný nábor. Detaily představí 16. února. My jsme už dnes zjistili, jaký přijímací proces na kadety čeká i jaký dostanou plat.

Článek

V přepočtu od 123 360 do 141 350 korun. Takový je nástupní měsíční plat astronauta u Evropské vesmírné agentury. Jakmile navíc nový rekrut projde základním výcvikem, postoupí do vyšší platové kategorie A3 a po prvním letu do vesmíru do té nejvyšší – A4.

Astronautův plat? Až 200 tisíc

S každým skokem si nově přijatý astronaut polepší o 10 až 30 tisíc a nejvíc může brát až přes 200 tisíc korun. Vůbec nejdřív se ale musí dostat přes výběrové řízení a to teď ESA spustila pro veřejnost poprvé za 11 let.

Bližší informace představí živě na virtuální tiskové konferenci 16. února. Už teď ale známe platové ohodnocení a navíc i plán náboru. Příjem přihlášek začne 31. března přes speciální web agentury a skončí 28. května. ESA vyzývá hlavně ženy, jelikož ty zatím tvoří v oddílu evropských astronautů výraznou menšinu. Vědecké či technické vzdělání a předchozí zkušenosti s letectvím budou samozřejmě výhodou.

Výzva hlavně pro ženy. Astronautek je málo

Do konce letošního června úřad přihlášky vyhodnotí a zajímavé kandidáty pak od července do listopadu pošle na sérii psychologických testů. Výběr se opět zúží a způsobilí adepti podstoupí od ledna do dubna příštího roku další psychologická, ale i prakticky zaměřená vyšetření, dodává pro server Kosmonautix Michal Václavík z české kosmické kanceláře.

Od dubna do června roku 2022 se znovu zmenšený výběr podrobí detailnějším lékařským prověrkám a od července do září se už jen ti nejlepší dostanou k sérii pohovorů. Nejlepší z nejlepších a noví astronauté ESA budou známí v říjnu 2022.

Vybraní nováčci budou spolupracovat se zkušenými astronauty, společně zajistí plynulou generační výměnu a vstup evropské kosmonautiky do nové éry vesmírného výzkumu. Začínat by měli v Německu nedaleko centra v Cologne, odkud se mohou dostat do Ruska či USA a možná až i na Měsíc. Na ten chtějí americká NASA a ESA vyslat lidskou posádku s vůbec první ženou už v roce 2024.

Reklama

Doporučované