Hlavní obsah

Notičky: Kellnerovi přinesla Slavia titul i přátelství s Ondříčkem

Foto: Magion149

Kellnerova lóže na stadionu Chelsea osiřela.

Reklama

3. 4. 10:00

V newsletteru Notičky Luděk Mádl provádí zákulisím fotbalu či jiných sportů. Přečtěte si nejnovější vydání – pokud se vám budou Notičky líbit, přihlaste se k odběru.

Článek

Poté, co svět zaskočila zpráva o tragické smrti nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, vznikla už o něm spousta textů. Přidávám ještě jeden, tentokrát o jeho vztahu k fotbalu.

V 90. letech Petr Kellner vlastnil pražskou Slavii, pak se zamiloval do Chelsea. A jeden čas ji skutečně chtěl od Romana Abramoviče odkoupit. Nový směr pro tuzemský fotbal pak vytyčil jeho placený televizní kanál 02 TV Sport.

To je asi tak Petr Kellner a fotbal v kostce. Vedle toho vlastnil vysočanskou O2 arenu, k vidění býval na zápasech hokejové Sparty, ale i libereckých Bílých Tygrů. Intenzivně podporoval svou dceru Annu, špičkovou jezdkyni v parkurovém skákání. Sponzoroval i české basketbalisty, když hráli na mistrovství světa v Číně. Právě tam totiž rozvíjel svou činnost Kellnerův Home Credit, takže se mu v lidnaté zemi hodila jakákoli dobrá reklama.

„Když slýchám, že do českého sportu mohl Petr Kellner dávat i mnohem víc, tak musím říct: Díky bohu za to, co dával, protože většina těch nejbohatších nedává do sportu vůbec nic,“ říká Miroslav Jansta, šéf basketbalové federace.

V dresu a s klubovou šálou nechodil

Ve světě, kde se proplétá politika, byznys, právo, ale i sport, se Jansta pohybuje už od 90. let. Už tehdy se poprvé setkal s Kellnerem. „Přišel za mnou zkonzultovat nějaké věci ohledně fotbalové Slavie. Myslím, že ji vnímal hlavně jako obchodní příležitost, v klubové šále nebo dresu si ho rozhodně nepamatuju,“ podotýká Jansta.

„Je pravda, že na projevování emocí Petr Kellner moc nebyl. Ale několik zápasů Slavie tehdy navštívil. A vynikající vztahy udržoval zejména s prezidentem klubu Miroslavem Ondříčkem,“ vypráví Vladimír Leška, generální ředitel Slavie v 90. letech. Připomeňme, že Miroslav Ondříček byl oscarový kameraman. A Petr Kellner svého času pracoval jako asistent filmové produkce, takže ti dva si bezpochyby měli co vyprávět.

Jak se Petr Kellner dostal do Slavie? „Byla to v první řadě iniciativa jeho tehdejšího společníka Milana Vinklera. Ten Petra Kellnera přiměl, aby jejich společnost WIKA získala padesátiprocentní podíl v klubu,“ vzpomíná Vladimír Leška.

Slavii po sametové revoluci pozdvihly peníze Čechoameričana Borise Korbela. Ten se ale posléze rozhodl z klubu vycouvat. O rozhodující podíl ve slávistickém „eseróčku“ proto v závěru roku 1993 usilovali Milan Vinkler a Alexandr Komanický, který později ovládl fotbalový klub v Chebu. Vinkler uspěl a spolu s Petrem Kellnerem pak zajistili financování Slavie.

Vinkler se následně ocitl v problémech kvůli podezření z falšování směnky. A tak klub začal fungovat bez něj. Došlo k transformaci na akciovku, pozici předsedy představenstva obsadil Miroslav Ondříček, ředitelem klubu se stal Vladimír Leška a Petr Kellner fungoval coby člen představenstva.

Slavia šla nahoru. V roce 1996 získala mistrovský titul, postoupila do semifinále Poháru UEFA. A její hráči jako Karel Poborský, Radek Bejbl, Vladimír Šmicer či Jan Suchopárek získali po stříbru na Euru 1996 angažmá ve špičkových evropských klubech. Pokladna Slavie se zaplnila. A když Petr Kellner Slavii v roce 1997 prodával britské investiční společnosti ENIC, spojené s Tottenhamem Hotspur, rozhodně si mohl říct, že na Slavii neprodělal.

Na jejích zápasech se občas objevoval i v posledních letech, kdy jí k dalšímu rozkvětu pomohl čínský kapitál. Na zápasech Ligy mistrů býval Kellner hostem VIP boxu, který si v Edenu platí Karel Pražák, jeho dlouholetý manažer a spolupracovník.

S Abramovičem se nakonec nedohodli

Úzké vazby pojily Petra Kellnera i s Danielem Křetínským, majitelem Sparty. Nejprve spolu rozjeli Energetický a průmyslový holding, pak se navíc sparťanský boss zahleděl i do Kellnerovy dcery Anny.

Na letenském stadionu každopádně Petr Kellner nescházel 14. února 2013, kdy tam hrála utkání Evropské ligy jeho milovaná Chelsea. Po utkání se sešel i s Petrem Čechem, který stál v její bráně. A neviděli se tehdy poprvé, ani naposledy.

„Petru Kellnerovi stačí lóže na Chelsea, to je rozumnější,“ pousmál se Křetínský před lety nad svou nákladnou angažovaností ve Spartě. VIP box si nejbohatší Čech platil na Stamford Bridge dlouhá léta, tenhle klub mu opravdu vstoupil do srdce. A když před třemi lety jeho vlastník Roman Abramovič zvažoval, že ho prodá, vedl s ním Kellner jednání o koupi. Nakonec se nedohodli a ruský oligarcha si Chelsea ponechal.

Poté, co přišla zpráva o havárii vrtulníku na Aljašce a Kellnerově smrti, kondoloval pozůstalým na sociálních sítích jak Petr Čech, tak i klub Chelsea FC. Kellnerova lóže na stadionu osiřela.

Kouzelník týdne: Slaviša Kokeza

Foto: Profimedia.cz

Bývalý prezident Srbské fotbalové asociace Slaviša Kokeza.

Nemusíte mít strach, problémy se zákonem nemají zdaleka jen čeští fotbaloví funkcionáři jako Roman Berbr a jemu podobní.

UEFA před pár dny oznámila, že ze seznamu dozorčí rady dohlížející na přípravy letošního Eura škrtla dvě jména. Skončil tu zástupce chorvatské asociace Damir Vrbanovič, který byl zrovna odsouzen ke třem letům vězení za zpronevěru peněz spolu se Zdravko Mamičem, představitelem Dinama Záhřeb.

A druhým, koho UEFA vyškrtla, byl Slaviša Kokeza, donedávna prezident Srbské fotbalové asociace. Ten odstoupil z funkce poté, co začal být spojován s organizovaným zločinem. Vyslýchán byl v souvislosti se zatčením několika členů skupiny Grobari, kterou tvořili radikální fotbaloví fanoušci. Skupina má mít na svědomí vraždu, únos a obchod s drogami. Kokeza se odmítl vyjádřit, zda byl zapojen do spiknutí, které si kladlo za cíl zavraždit Aleksandara Vučiče, srbského prezidenta, a odmítl i výslech na detektoru lži. „Tomu nemůžu uvěřit…“ zděsil se Vučič.

Zásahy týdne

Případ pro grafologa. Nebo lépe řečeno pro písmoznalce, jak mě poučili. My si tu místo atentátu na prezidenta vystačíme s naším starým špatným Romanem Berbrem a akcí Dezinfekce, která proběhla s bídou z poloviny. Zato za plnou cenu 10 milionů korun.

Ostuda s velkým O. Vystoupení české reprezentace na mistrovství Evropy hráčů do 21 let velmi ostře zkritizoval bývalý kouč mládežnických výběrů Jakub Dovalil. Kolegu Karla Krejčího opravdu nešetřil.

Pelta je nezmar. Ač obžalován v kauze údajné manipulace se státními dotacemi, přemítá Miroslav Pelta, bývalý předseda FAČR, že si do nových voleb podá zase přihlášku.

Co trefili jinde

Víc už hubnout nešlo. Úspěšný dostihový jezdec David Liška končí kariéru už ve 20 letech. Narostl natolik, že už nebyl schopen a ochoten hubnout na požadovanou hmotnost. (isport)

Vzpomínky na Arsenal. Kdo z Čechů hrál za londýnský fotbalový klub s kanónem ve znaku? Tomáš Rosický, Petr Čech… A ano, také Michal Papadopulos. Tady je příběh jeho nevšední kariéry, která nyní pokračuje v Karviné. (Bez frází)

Podvody v šipkách. Fixlovat se dá v lecčem, ve fotbale nebo třeba v kasinu to není nic neobvyklého. Ale ve světě profesionálního šipkařského sportu vás to možná překvapí. (Risk & Compliance)

Tweet týdne

Reprezentačního termínu využil nigerijský fotbalista Slavie Peter Olayinka k tomu, aby se ve své rodné zemi oženil. Nejsem žádný módní guru, ale řekl bych, že mu to s jeho vyvolenou Yetunde Barnabasovou, úspěšnou účastnicí několika soutěží královen krásy a herečkou v jednom oblíbeném nigerijském seriálu, moc slušelo.

Další Notičky jsou za námi, Velikonoce před námi! Užijte si svátky připomínající vzkříšení, snad už se ho brzy dočká i ta naše covidem zmučená zeměkoule.

Luděk Mádl

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené