Hlavní obsah

Jsme vyvážeči fekálních vozů, říká novinář Klíma a vysvětluje, proč od Zemana vyznamenání nepřijme

27. 5. 2018

Rozhovor s Josefem Klímou o tom, proč odmítá nominaci na státní vyznamenání. (Video: Petra Krmelová, Seznam.cz)

Novinář, spisovatel a televizní reportér Josef Klíma by od prezidenta Miloše Zemana nepřijal vyznamenání za svou novinářskou práci. Na ocenění ho navrhli poslanci.

Článek

„Práce novinářů je tady v ohrožení,” říká Josef Klíma v rozhovoru pro Seznam. „Kromě prezidenta Zemana je v přímém rozporu s tím, za co jsem oceňován,” vysvětluje, proč by odmítl příjmout od prezidenta vyznamenání, na které jej navrhla Poslanecká sněmovna.

Zemanovi mimo jiné vyčítá hrubé a nespravedlivé urážky Ferdinanda Peroutky, útoky na Českou televizi a další kroky, které podle něj dělají špatnou reklamu České republice.

V rozhovoru, jehož záznam najdete ve videu umístěném nahoře, Josef Klíma také vysvětluje, proč práci investigativních novinářů přirovnává k vyvážečům fekálních vozů, zda podle něj i v Česku hrozí fyzické útoky na novináře a koho očekává, že prezident Zeman nakonec letos 28. října vyznamená místo něj.

Josefa Klímu navrhli poslanci na vyznamenání v pátek. Podle nich odvádí dlouhodobou a příkladnou investigativní práci. Prezident Zeman jejich návrhu může a nemusí vyhovět.

Mezi dalšími navrženými je například i snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, fotbalista Petr Čech, popularizátor zdravé stravy Rajko Doleček či velitel protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josef Bílý.

424x
Holtr umelec na druhou
28. 5. 2018
3037x
Honza Průša
27. 5. 2018

Doporučujeme

Reklama