Hlavní obsah

Online: „Ťok je lepší než já, mandát řešit mýtné jsem si vzal sám,“ Faltýnek ve Sněmovně zaskočil poslance

14. 3. 2019

Sněmovna debatuje o schůzkách Jaroslava Faltýnka k mýtnému. (Video: PSP ČR)

Sněmovna projednávala mimořádný bod: schůzky Jaroslava Faltýnka k tendru na mýtné.

Článek

Poslanci se ve Sněmovně zabývali podezřeními z ovlivňování tendru na výběr dálničního mýta. V případu figuruje i předseda poslanců vládního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který slíbil, že situaci vysvětlí.

Faltýnek zopakoval, že do jednání o dálničním mýtném vstoupil v létě 2015 kvůli hrozbě někdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), že odvolá ministra dopravy za ANO Dana Ťoka. Kauza mýto nebo kauza Faltýnek, jak místopředseda vládního hnutí řekl dnes před poslanci, je politický boj.

„Nikdy jsem neřekl, že jsem měl mandát od koaliční rady nebo dopravní koaliční rady. Já jsem si ho sám vzal,“ uvedl Faltýnek, v jehož obydlích před týdnem zasahovali policisté. Byli i v sídlech Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a společnosti Kapsch, která dosud mýtný systém pro stát provozuje.

„Policie dělá svoji práci a já jsem jí poskytl maximální součinnost. Jsem připraven tak postupovat i nadále,“ poznamenal k tomu Faltýnek.

Na debatu o mýtném měli poslanci dvě hodiny, bod se jim nepodařilo projednat až do konce, budou tedy pokračovat jindy.

Policie kvůli ovlivňování zakázek zasahovala před týdnem na několika místech, mimo jiné na antimonopolním úřadu, v sídle firmy Kapsch a u Faltýnka v bytě. Nikoho neobvinila.

Server Novinky.cz napsal, že policie podezírá předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje a ředitele české pobočky firmy Kapsch Karla Feixe z korupce. Faltýnek s oběma muži jednal.

 • Faltýnek vysvětluje, proč se tajně scházel se šéfem Kapsche i ÚOHS

  V pátek Jaroslav Faltýnek rozeslal prohlášení, ve kterém se snažil vysvětlit situaci kolem tendru na mýtné i následující policejní zásah. „Kvůli mýtu jsem se scházel se všemi zájemci, nepopírám to. Chtěl jsem najít nejlepší řešení pro stát,“ zdůvodnil. Schůzek se účastnil jako člen dopravní koaliční rady minulé vlády, která se zabývala otázkou výběru mýtného. „Stejně jako jsem se potkával se zástupci Kapsche, tak jsem se scházel i se zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a dalšími účastníky soutěže, kteří měli zájem na provoz mýta,“ uvedl. Podle něj se díky činnosti skupiny ušetřilo 1,5 miliardy korun.

  Více v následujícím článku

 • Jak reagoval Andrej Babiš

  „My dnes nevíme, co se stalo. Policie to vyšetřuje, je to na začátku, tak si počkejme na to, co se stane,“ reagoval Babiš z USA na policejní akci, která se týkala i jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka.

  Andrej Babiš komentuje policejní akci. (Video: Pavlína Kosová)

 • Policejní zásah na Kapsch, ÚOHS i radnici v Brně

  Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) provedli ve čtvrtek velký zásah kvůli podezření z korupce u mýtné zakázky. Detektivové přišli do pražského sídla Kapsche, bytu ředitele firmy, sídla ÚOHS v Brně, na radnici městské části Brno-střed, k místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi a v Prostějově k vlivnému sportovnímu manažerovi Miroslavu Černoškovi.

  Policisté současně zasahovali i v Brně, kde zadrželi a následně obvinili devět lidí. Mezi nimi i radního Brna-středu za hnutí ANO Jiřího Švachulu.

  Více o zásahu se dozvíte v následujícím článku.

 • Mimořádný bod Sněmovny k mýtnému

  Poslanci budou od 11 hodin projednávat mimořádný bod na programu. Ten se bude týkat mýtného a schůzek místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka ohledně tendrů na něj. Opozice v čele s ODS chtěla kauzu probrat už na úterním jednání Sněmovny, ale neměla dost hlasů na prosazení bodu. Faltýnek sám navrhl, že chce vystoupit na plénu ve čtvrtek.

Doporučujeme

Další zprávy