Hlavní obsah

Pilulka na léčbu covidu-19 by mohla být dostupná už za několik měsíců

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

26. 9. 2021 10:00

Nejméně tři antivirotika, která by mohla zabránit příznakům onemocnění covid-19 a zároveň omezit jeho šíření, v klinických studiích působí nadějně. Pokud bude v USA povoleno nouzové užití, distribuce by mohla začít rychle.

Článek

Do jednoho dne po červnovém pozitivním testu na covid-19 byla Miranda Kellyová opravdu nemocná. Ve svých 44 letech měla Kellyová, certifikovaná zdravotní asistentka trpící cukrovkou a vysokým krevním tlakem, potíže s dýcháním. Její příznaky byly natolik závažné, že kvůli nim skončila na pohotovosti.

Když virem onemocněl i její manžel, 46letý Joe, začala se opravdu bát, zejména o svých pět dospívajících dětí, píše web NBC News.

Manželé Kellyovi, kteří žijí v Seattlu, však hned po stanovení diagnózy souhlasili s tím, že se v nedalekém Fred Hutchinson Cancer Research Center zapojí do klinické studie, která je součástí mezinárodního úsilí o testování léčby, jež by mohla zastavit onemocnění covid-19 již v počáteční fázi.

Od následujícího dne užívali manželé tablety dvakrát denně. Přestože jim nebylo sděleno, zda dostali účinný lék nebo placebo, do týdne se podle jejich slov jejich příznaky zlepšily. Do dvou týdnů se uzdravili.

Nevím, jestli jsme skutečně dostali lék, ale tak nějak mám pocit, že ano. Na to, že jsme trpěli všemi typickými průvodními jevy, jsem měla pocit, že uzdravení bylo velmi rychlé,“ řekla Miranda Kellyová.

Kellyovi se podle NBC zapojili do vývoje něčeho, co by mohlo být další šancí, jak covidu-19 zabránit v šíření. Krátkodobý plán denního užívání tablet, které mohou proti viru bojovat brzy po stanovení diagnózy a pravděpodobně i předem zabránit vzniku příznaků.

Perorální antivirotika mohou nejen zkrátit dobu trvání onemocnění covid-19, ale také omezit jeho šíření,“ řekl Timothy Sheahan, virolog z University of North Carolina-Chapel Hill, který se spolupodílel na testování tohoto typu léčby.

Antivirotika jsou již dnes podle NBC nezbytnou součástí léčby jiných virových infekcí, včetně hepatitidy C a HIV. Jedním z nejznámějších léků je Tamiflu, hojně předepisovaná pilulka, která může zkrátit dobu trvání chřipky a snížit riziko hospitalizace, pokud je nasazena rychle a včas.

Léky vyvinuté k léčbě a prevenci virových infekcí u lidí a zvířat působí různě v závislosti na jejich typu. Mohou však být vyvinuty tak, aby posilovaly imunitní systém v boji proti infekci, blokovaly receptory, aby viry nemohly proniknout do zdravých buněk, nebo snižovaly množství aktivního viru v těle.

Testují se tři různé léky na covid

V současné době se v klinických studiích testují nejméně tři slibná antivirotika proti covidu. Výsledky lze očekávat již koncem podzimu nebo v zimě, uvedl Carl Dieffenbach, ředitel oddělení AIDS v Národním institutu pro alergie a infekční nemoci, který dohlíží na vývoj antivirotik.

Myslím, že během několika příštích měsíců budeme mít odpovědi na to, čeho jsou tyto pilulky schopny,“ řekl Dieffenbach.

Hlavním kandidátem je lék od společností Merck a Ridgeback Biotherapeutics s názvem molnupiravir, uvedl Dieffenbach. Jedná se o přípravek, který byl mimo jiné předmětem testování i u manželů Kellyových v Seattlu. Dalšími dvěma kandidáty jsou preparát od společnosti Pfizer známý jako PF-07321332 a AT-527, antivirotikum vyráběné společnostmi Roche a Atea Pharmaceuticals.

Tyto léky účinkují tak, že narušují schopnost viru se replikovat v lidských buňkách. V případě molnupiraviru je enzym, který kopíruje virový genetický materiál, nucen dělat tolik chyb, že se virus nemůže množit. To následně snižuje virovou zátěž pacienta, zkracuje dobu infekce a zabraňuje nebezpečné imunitní reakci, která může způsobit vážné onemocnění nebo smrt.

K léčbě onemocnění covid byl dosud schválen pouze jeden antivirový lék, remdesivir. Podává se však pouze vnitrožilně a pacientům nemocným natolik, že musí být hospitalizováni. Remdesivir však není určen k časnému a širokému použití. Současně testované léky by ale skutečně byly baleny jako pilulky.

Sheahan, který rovněž pracoval na předklinických studiích remdesiviru, vedl časnou studii, při níž se účinky léku studovaly na myších. Studie ukázala, že molnupiravir onemocnění způsobenému virem SARS-CoV-2 může zabránit.

Výkonný ředitel společnosti Merck Robert Davis tento měsíc uvedl, že společnost očekává údaje z rozsáhlejších studií fáze 3 v příštích týdnech. Poté bude moci požádat americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o povolení k mimořádnému použití.

Společnost Pfizer zahájila 1. září kombinovanou studii fáze 2 a 3 svého produktu. Představitelé společnosti Atea uvedli, že očekávají výsledky ze studií fáze 2 a fáze 3 ještě v tomto roce.

Pokud budou výsledky pozitivní a bude povoleno nouzové užití, distribuce by podle Dieffenbacha mohla začít rychle. To by znamenalo, že miliony lidí by brzy mohly mít přístup k orálně podávanému léku, který by se mohl užívat pět až deset dní po prvním potvrzení nákazy covidem.

Dostat se do této fáze, to je naše ideální představa. Mít to po celé zemi, aby to lidé dostali ve stejný den, kdy jim byla stanovena diagnóza,“ řekl Daniel Griffin, odborník na infekční nemoci a imunologii na Kolumbijské univerzitě.

Dlouho opomíjené úsilí

Perorální antivirotika k léčbě koronavirových infekcí, která byla kdysi pro nedostatek zájmu odsunuta na vedlejší kolej, jsou nyní předmětem ostrého konkurenčního boje, píše NBC. V červnu Bidenova administrativa oznámila, že souhlasila se odkoupením přibližně 1,7 milionu dávek molnupiraviru společnosti Merck za 1,2 miliardy dolarů. Avšak pouze v případě, pokud přípravek získá mimořádné povolení nebo bude plně schválen.

Podle Sheahana současná pandemie odstartovala dlouho opomíjené úsilí o vývoj účinných antivirových léků proti koronavirům. Ačkoli virus SARS v roce 2003 vědce vyděsil, stejně jako MERS v roce 2012, výzkumné úsilí se zpomalilo, když epidemie ustaly. Komerční snaha o vývoj jakýchkoli produktů šla prostě do háje,“ řekl Sheahan.

Problémem při rychlém vývoji antivirotik je nábor dostatečného počtu účastníků klinických studií. Do každé z nich je třeba zařadit mnoho stovek lidí, řekla Elizabeth Dukeová, výzkumná pracovnice společnosti Fred Hutch, která dohlíží na studii s molnupiravirem.

Účastníci nesmí být očkováni a musí být do studie zařazeni do pěti dnů od pozitivního testu na covid. Stážisté v oblasti Seattlu každý den obvolají až 100 lidí, kteří jsou nově pozitivní na covid. Valná většina z nich ale účast ve studii odmítá.

Obecně řečeno, panuje zde velká nedůvěra ve vědecký proces- A někteří lidé říkají stážistům docela ošklivé věci,“ řekl Duke.

Pokud se antivirové pilulky ukáží jako účinné, bude dalším úkolem vybudovat distribuční systém, skrze nějž bude možné lidem léky dopravit narychlo, jakmile budou mít pozitivní test. Griffin uvedl, že bude zapotřebí podobného programu, který loni zavedla společnost UnitedHealthcare, která urychleně rozeslala léčivo Tamiflu k 200 000 ohrožených pacientů.

Představitelé firmy Merck předpověděli, že do konce roku by společnost mohla vyrobit více než 10 milionů dávek léku. Společnosti Atea a Pfizer podobné odhady nezveřejnily.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované