Hlavní obsah

Po 14 měsících skončila vládní koalice Salviniho Ligy s Hnutím pěti hvězd. Zemi možná čekají předčasné volby

Premiér Giuseppe Conte podal demisi. (Video: Jolana Humpálová, AP, Reuters)

 

Reklama

20. 8. 2019 21:36

Den pravdy. Tak úterní vyvrcholení dvanáctidenní krize uvnitř italské vlády popsala tamní média. S napětím se čekalo na vystoupení premiéra Giuseppe Conteho v Senátu, které provázela základní otázka – odstoupí, nebo zůstane v čele vlády? Conte nakonec potvrdil domněnky a oznámil rezignaci.

Článek

Ve svém projevu se odstupující ministerský předseda věnoval hlavně kritice ministra vnitra a vicepremiéra Mattea Salviniho. „Salvini ukázal, že se žene za svými osobními zájmy i zájmy své strany,” řekl s tím, že Salviniho rozhodnutí vystavují Itálii vážným rizikům. Conte, pětapadesátiletý nestraník a původně právník, se do premiérského křesla vyhoupl jako politický nováček. Pro novou koalici znamenal kompromis, který umožnil spolupráci euroskeptiků a krajní pravice. Ne na dlouho – po čtrnácti měsících se Salvini rozhodl z koalice vycouvat.

Ještě na začátku srpna Salvini v rámci kampaně dělal „dýdžeje” pro své příznivce v plážových letoviskách – před 14 dny se ale vrhl rovnou do ohniska vládní krize, kterou zažehl odstoupením své krajně pravicové Ligy z vládní koalice, již složil s euroskeptickým Hnutím pěti hvězd (M5S). Salvini tvrdil, že další spolupráce s M5S není kvůli názorovým rozporům dále možná. K odchodu z koalice ho vedlo hned několik důvodů. Kromě klíčových sporů ve vládě i poslední volební průzkumy, v nichž se Liga ukázala jako nejsilnější hráč s bezmála čtyřicetiprocentní podporou.

Salvini je pro ostatní politiky postrachem. „Ministr vnitra interpretuje cítění Italů, pochopil problémy obyčejných lidí. Uvědomují si to dnes i ostatní politické strany, ale ještě nenašly způsob, jak sloučit starou politiku s novými nároky,” řekla k výraznému politikovi novinářka Vědunka Lunardi. Salvini podle ní není ochotný ke kompromisům – a po těch Itálie tradičně sahá nejčastěji. „On je ochotný poslouchat obyčejné lidi s obyčejnými problémy, od řidičů taxíků po rybáře, a lidi mající problémy s imigranty na periferiích velkoměst.”

Právě proti ilegální imigraci radikálně jako ministr vnitra bojoval, a získal tak velkou podporu Italů. „V opozici už ale na výsluní nebude a lidé s ním nejspíš ztratí kontakt,” podotkla Lunardi. Podle ní ale Salvini znepokojuje více než na domácí scéně politiky v Evropské unii, protože zpočátku naznačoval, že by chtěl svou zemi ze společenství vyvést.

Nesourodá koalice

„Prozatím je jisté jen to, že premiér Conte předloží svou demisi prezidentu republiky Sergiu Mattarellovi,” uvedla k rozuzlení italské vládní krize Lunardi. Na prezidentovi teď je rozhodnutí, kam bude směřovat příští krok italského parlamentu. Na stole má dvě možnosti – může vyhlásit předčasné volby, nebo zřídit vládu z parlamentních stran či úředníků. „Italové nemají rádi palácové vlády, odmítají je. A velká většina, pohybuje se to kolem 80 procent, by dala přednost předčasným volbám.”

A ty by preferoval i Salvini. Nyní ale není jasné, zda jeho kalkul s novým hlasováním nebyl přece jen příliš krátkozraký – těsně před vyvrcholením krize se začala rodit nová spolupráce mezi M5S a Demokratickou stranou (PD). Uskupení k sobě za obvyklých podmínek politicky blízko nemají, ale v případě krize a s vidinou Salviniho mířícího na post premiéra své postoje přehodnotily. Právě toto spojení představuje jednu z možností, jež by mohly Itálii vyvést z politického chaosu.

„Na obou stranách jsou ale jisté pochybnosti. Byla by to ta nejlevicovější vláda, jakou kdy Itálie měla, protože potřebuje i podporu krajně levicových formací ,” řekla novinářka Lunardi. „Prezident republiky Mattarella takovou vládu podpoří – i kvůli nátlaku ze strany Bruselu, který se obává, že by Salvini mohl vyvést Itálii z EU.”

Nerealistické plány Hnutí pěti hvězd

Není však vyloučené, že dá prezident nakonec přednost úřednické vládě. Jednání potenciální vlády Hnutí pěti hvězd a Demokratické strany nelze předvídat. „Hnutí chce omezit investice do infrastruktur, zestátnit třeba italskou leteckou společnost a další velké firmy, chce věnovat obrovské sumy na sociální stát, i kdyby šly na dluh. Je to všechno dost nerealistické. A demokratická strana s tím může souhlasit jen těžko,” popsala Lunardi.

Poslanci a senátoři Hnutí pěti hvězd budou podle ní ale ochotní udělat mnoho ústupků. „Velmi dobře vědí, že kdyby došlo na předčasné volby, mnoho z nich by se do Senátu nebo do poslanecké sněmovny nevrátilo,” uvedla novinářka. „Jsou to poslanci a senátoři, z nichž velká část byli nezaměstnaní mladí lidé bez zkušeností. Ten lidský faktor by v tom mohl hrát roli.”

Mnozí političtí pozorovatelé by ale dali přednost vládě úředníků. „Ta by byla schopná dát trochu do pořádku státní finance, zastavit růst obrovského dluhu, který Itálie má,” řekla novinářka.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované