Hlavní obsah

Pobořené domy a chvějící se lustry. Záběry ukazují následky otřesů řeckého ostrova Lesbos

Pobořené domy a chvějící se lustry. Záběry ukazují následky otřesů řeckého ostrova LesbosVideo: Ruptly

 

Reklama

12. 6. 2017 22:08

Citelné zemětřesení zasáhlo především ostrov Lesbos. Zaznamenali ho ale i obyvatelé turecké metropole Istanbul a řeckého hlavního města Atény.

Článek

Jednu lidskou oběť, deset zraněných a rozsáhlé hmotné škody si v pondělí vyžádalo silné zemětřesení na východořeckém ostrově Lesbos. Epicentrum otřesů, které překročily šestý stupeň intenzity, bylo zaznamenáno odpoledne na řecko-turecké námořní hranici.

Podle informací českého Ministerstva zahraničních věcí nepostihlo zemětřesení nikoho z českých občanů, kteří jsou v Řecku nebo v Turecku.

Ohnisko otřesů bylo v oblasti u východořeckých ostrovů Lesbos a Chios a západně od tureckého pobřeží. V obydlených oblastech blízko epicentra vyvolaly otřesy mezi obyvateli mírnou paniku. Značně postiženy jsou tři vesnice na jižním okraji Lesbu, kde se zřítilo mnoho starých domů. Z nich jsou hlášeni všichni zranění. Dva z nich, manželský pár, vyprostili hasiči až po čtyřech hodinách.

Jedinou obětí je 57letá žena, která byla zavalena v troskách jejího domu. Přivolaní záchranáři ji po několikahodinovém úsilí vytáhli mrtvou, uvedl web řeckého listu To Vima. Sesuvy půdy odřízly obec Plomari, od níž bylo epicentrum vzdáleno pouhých 14 kilometrů.

Podle řeckého seizmologického ústavu měly otřesy o síle 6,1 stupně epicentrum 36 kilometrů jižně od města Mytilini, metropole Lesbu, ohnisko zemětřesení bylo v hloubce deseti kilometrů pod mořským dnem. O několik minut později pak následovala další dvě slabší zemětřesení o síle 4,9 stupně.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) stanovilo intenzitu prvních otřesů na 6,3 stupně, 84 kilometrů severozápadně od západotureckého města Izmir. V Mytilini i v Izmiru vyběhla při otřesech řada lidí v obavách ze svých domů.

V případě Turecka se otřesy dotkly turistického letoviska Izmir a jeho okolí. „Epicentrum bylo mimo město, ve městě je klid, nejsou hlášené žádné větší škody," uvedla mluvčí českého Ministerstva zahraničních věcí Irena Valentová.

Nejsilnější záchvěvy na Lesbu

Ostrov Lesbos byl podle zpráv české ambasády zasažen citelněji. „Nebyly zaznamenány žádné ztráty na životech. Na ostrově Lesbos spadlo několik starších budov, ale existuje riziko následných otřesů," uvedla Valentová. Ministerstvo proto prostřednictvím aplikace DROZD kontaktovalo české občany, kteří se v této databázi registrovali. Podle Valentové bylo v systému pro oblast Řecka evidováno 217 lidí. „Obeslali jsme je s informací, že došlo k zemětřesení, že existuje riziko následných otřesů a že v případě nouze se mohou obracet na naši ambasádu v Aténách," doplnila mluvčí. Nikdo z českých občanů zatím o pomoc nežádal.

Podle Terezy Pickové z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Lesbos v rámci Řecka neplatí za hlavní cílovou oblast. Na ostrov z České republiky ani nelétá žádné charterové spojení. „Zájezdy na ostrov Lesbos byly v nabídkách českých cestovních kanceláří určitou dobu zastoupeny, nyní se však jedná o okrajovou záležitost - nabídka se skutečně pohybuje v řádu jednotek cestovních kanceláří," uvedla.

Reklama

Související témata:

Doporučované