Hlavní obsah
Online

Akcie v USA kvůli koronaviru zaznamenaly nejrychlejší propad v historii

Foto: ČTK

Dezinfekce v jihokorejském Daegu.

27. 2. 6:28
aktualizováno • 27. 2. 23:00

Koronavirus se objevil už na šesti kontinentech. Nadále se rozrůstá na Blízkém východě, v Evropě a samozřejmě v Asii. V pevninské Číně stoupl ve středu počet případů nákazy novým typem koronaviru o 433, celkově se tak nakazilo přes 78 497 lidí. Podobně vysoké číslo hlásí Jižní Korea, kde se nakazilo 334 lidí. Ve čtvrtek ráno se nákaza rozšířila také do Dánska a Estonska. Ve Středočeském kraji je nyní kvůli podezření na nakažení koronavirem v domácí karanténě zhruba 100 lidí.

Článek

Všichni lidé, kteří jsou v domácí izolaci, byli podle krajské hygienické stanice poučeni, jak mají dále postupovat a na koho se v případě problémů obrátit. V karanténě musí zůstávat 14 dní.

Do brněnské fakultní nemocnice přišel ve středu pacient s dalším člověkem, u kterého už mezitím výsledky testů koronavirus vyloučily. Výsledky testů druhého muže nakonec ve čtvrtek odpoledne ukázaly, že koronavirus nemá. V minulosti už nemocnice nechala na koronavirus otestovat další dva pacienty, ani u nich se nákaza nepotvrdila.

Po celém světě se už koronavirem nakazilo přes 82 tisíc lidí. V Číně ve středu zemřelo na nemoc 29 lidí. Oproti úterku, kdy zemřelo 52 lidí, se však počet mrtvých snížil. Převážná většina případů i nadále připadá na provincii Chu-pej, která je už od loňského prosince ohniskem nákazy.

V úterý úřady zaznamenaly v pevninské Číně 406 nových potvrzených případů, v pondělí jich bylo 508.

Vůbec nejhorší situace panuje i nadále ve městě Wu-chan, který do celkové bilance 433 nových čínských případů přispěl s 383 novými pacienty.

V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, se nyní počet nemocných zvyšuje podobným tempem jako v Jižní Koreji, kde však zatím evidují celkově 1595 nemocných.

Soul a Washington se kvůli epidemii nemoci COVID-19 dohodly na pozastavení všech společných vojenských cvičení, uvedly armády obou zemí. Ve středu se infekce koronavirem potvrdila u amerického vojáka ze základny poblíž nejhůře postiženého jihokorejského města Tegu, v korejské armádě je nakažených už 21.

Prezident Donald Trump na čtvrteční tiskové konferenci sdělil, že riziko nákazy zůstává pro Američany velmi nízké. Pokud se však nemoc COVID-19 bude šířit, jsou USA připraveny přijmout další opatření, v takovém případě by se krizového plánu ujal viceprezident Mike Pence. Žádné restrikce pro lidi, kteří do USA cestují z Koreje a Itálie, kde se v posledních dnech rapidně zvyšuje počet nakažených, zatím Washington podle Trumpa nepřijal.

Středeční dění kolem koronaviru jsme také sledovali v online zpravodajství

 • Letiště v Nairobi obnovuje letecké spojení s jižní Čínou

  Letiště v keňském Nairobi přijalo po dvoutýdenní přestávce první letadlo z čínského Kantonu. Všech jeho 239 pasažérů prošlo ještě na palubě zdravotní kontrolou a u nikoho nevzniklo podezření na nákazu novým koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví ale všem doporučilo, aby zůstali po dobu 14 dní v izolaci. Mnoho Keňanů na sociálních sítích podle stanice BBC vyjadřuje nesouhlas s postupem vlády.

  Pravidelné lety mezi Nairobi a jihočínským Kantonem budou obnoveny, ale místo původních čtyř týdně bude zatím jeden spoj.

  Ministryně zdravotnictví Sicily Kariukiová také oznámila, že v zemi bylo původně podezření na nákazu u 17 lidí, ale ani u jednoho se nepotvrdilo. Kariukiová také doporučila občanům, aby necestovali do zemí, v nichž se koronavirus vyskytuje.

 • Oficiální počet obětí koronaviru stoupl v Íránu na 22 lidí

  Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 22 případů. V zemi je nakaženo nejméně 141 lidí.

  Experti podezírají Írán z toho, že zkresluje statistiky a že nakažených je v zemi mnohem více.

 • Brno má další podezření na koronavirus

  Fakultní nemocnice Brno má dalšího pacienta s podezřením na koronavirus, řekl ČTK mluvčí nemocnice Pavel Žára. Nemocnice pošle odběry do Prahy a bude čekat na výsledky. Pacient přišel podle Žáry ve středu s dalším člověkem, u kterého už výsledky testů koronavirus vyloučily. V minulosti už nemocnice nechala na koronavirus otestovat další dva pacienty, ani u nich se nákaza nepotvrdila. Hygienici už provedli ke středě více než 70 odborných konzultací, u většiny případů vyhodnotili podezření jako neopodstatněné a u zbytku byly testy negativní.

  Oba noví pacienti přišli do nemocnice ve středu. „U jednoho už výsledky byly negativní a u druhého je pošleme do Prahy,“ uvedl Žára.

 • V Kuvajtu se nákaza velmi rychle šíří

  V pondělí ohlásil Kuvajt první případ nákazy koronavirem. Dnes už sečetl celkem 43 nakažených. Všechny případy mají podle tamních úřadů spojitost s Íránem.

 • V Japonsku zemřel na koronavirus osmý člověk

  Už osm lidských životů si vyžádala epidemie koronaviru v Japonsku. Poslední obětí je penzista ve věku mezi a 80 a 89 lety.

  V zemi se nemocí nakazilo nejméně 189 lidí.

 • Microsoft varuje před dopady koronaviru na prodej počítačů

  Americká softwarová společnost Microsoft varovala před dopady nového typu koronaviru na prodej osobních počítačů. Kvůli výpadkům v dodávkách součástek z Číny se této divizi v aktuálním čtvrtletí zřejmě nepodaří splnit původní cíl tržeb, uvedla ve středu firma. Dodala, že čínské továrny se sice postupně znovu otevírají, děje se tak ale pomaleji, než se očekávalo.

  Microsoft koncem ledna odhadoval, že se obrat divize osobních počítačů bude ve třetím finančním čtvrtletí pohybovat mezi 10,75 miliardy a 11,15 miliardy dolarů (asi 250 miliard až 259 miliard korun). Firma už tehdy uvedla neobvykle široké rozpětí odhadu tržeb právě s ohledem na výskyt koronaviru. Akcie Microsoftu po skončení obchodování v reakci na oznámení oslabily.

 • Indonéský prezident chce usmlouvat povolení pro vstup do Mekky

  Saúdská Arábie vyhlásila zákaz vstupu zahraničním poutníkům do Mekky a Medíny. Indonéský prezident Joko Widodo, který stojí v čele země s nejpočetnější muslimskou komunitou, tento krok ocenil.

  Widodo se ale pokouší se Saúdskou Arábií vyjednat výjimku pro své občany.

  „Respektujeme a oceňujeme, že pro saúdskoarabskou vládu je prioritou lidské zdraví,“ řekl Widodo. „Požádali jsme nicméně o výjimku, protože Indonésie je země, která se s koronavirem nepotýká.“

  Indonésie neeviduje ani jednoho nakaženého.

 • Sada respirátorů na Amazonu vyjde na více než dva tisíce korun

  Ještě před měsícem mohli lidé na Amazonu koupit set deseti účinných respirátorů 3M N95 za necelých 19 dolarů (cca 440 korun). Vysoká poptávka ale vyhnala cenu až na pětinásobek. Stejný set se teď prodává za sto dolarů (cca 2 300 korun), píše americká CBS.

 • V Jižní Koreji lidé stojí dlouhé fronty, aby si koupili roušku

  Jižní Korea je po Číně druhou zemí, která se s epidemií koronaviru potýká nejvíce. Na území státu se nakazilo téměř 1 600 lidí, 13 z nich nemoci podlehlo.

 • Irák sečetl šest nakažených

  V pondělí Irák informoval o prvním nakaženém, teď už země eviduje šest pacientů. Choroba se do Iráku zřejmě rozšířila z Íránu, kde se nakazilo nejméně 139 lidí.

 • Čína je přesvědčená, že epidemii vymýtí do konce dubna

  Čínský expert Čung Nan-šan je přesvědčený, že Čína epidemii koronaviru potlačí do konce dubna. Navazuje tak na předchozí myšlenky jiných čínských odborníků, kteří se vyjadřovali v podobném smyslu. Názor Čung prezentoval na čtvrteční konferenci jako názor Číny.

  Že bude v dubnu nákaza u konce, predikuje také americký prezident Donald Trump.

 • Čínský prezident navštíví Japonsko, epidemii navzdory

  Si Ťin-pching má na jaře v plánu poprvé v historii navštívit Japonsko ve funkci čínského prezidenta. Vzhledem k šíření koronaviru nicméně vytanuly spekulace, že se cesta odloží.

  Podle CNN ale čínský prezident do Japonska vycestuje. „Dorazí do Japonska, jak je plánováno. Pracujeme na tom, aby jeho návštěva proběhla v poklidu,“ sdělil úředník z japonského vládního kabinetu.

 • Nakažení v Evropě. Kde a kolik?

  Nebezpečný koronavirus se rozšířil už do 16 evropských zemí. Nejvíce nakažených mají v Itálii, kde se nemoc dotkla už 400 lidí. V Německu se nakazilo 21 lidí a tamní ministr zdravotnictví prohlásil, že je země na prahu epidemie.

  Velká Británie eviduje 13 případů, Francie 12. Rakousko, Chorvatsko, Španělsko a Rusko mají po dvou nakažených.

  Jednoho nakaženého mají nově v Dánsku, mimo něj také v Belgii, Finsku, Švédsku, Švýcarsku, Řecku, Norsku a Severní Makedonii.

 • Estonsko. Seznam zemí, ve kterých evidují koronavirus se rozšiřuje

  Krátce poté, co první případ ohlásilo Dánsko, informuje o prvním nakaženém také Estonsko. Pacientem je podle Reuters muž, který přicestoval z Íránu.

 • Australský premiér očekává, že brzy vypukne pandemie

  Premiér Scott Morrison dnes varoval, že vzhledem k povaze šíření koronaviru je takřka jisté, že svět postihne pandemie.

  „Všechno nasvědčuje tomu, že svět brzy vstoupí do pandemické fáze koronaviru,“ sdělil premiér na televizní konferenci. „Vzhledem k situaci jsme připraveni spustit krizový plán,“ dodal Morrison.

 • Nakažený v USA se nestýkal s pacienty ani necestoval

  Ve Spojených státech vyšetřují případ muže, který se nakazil koronavirem, aniž by byl v kontaktu s nemocnými. Muž v poslední době ani necestoval do zahraničí. Podobně nevysvětlitelné případy v místních zvyšují obavy z nakažení. Úřady se snaží zjistit, s kým se pacient v poslední době stýkal.

 • První případ koronaviru hlásí Dánsko. Nakažený lyžoval v Itálii

  První případ nákazy novým koronavirem dnes potvrdilo i Dánsko. Podle listu Politiken onemocněl muž, který se vrátil z lyžařského zájezdu do severní Itálie. Nyní je v domácí karanténě.

  „Bereme tuto situaci velice vážně… Uděláme vše pro to, abychom zabránili šíření této nemoci v Dánsku,“ uvedl v prohlášení ministr zdravotnictví Magnus Heunicke.

  Podle televizní stanice TV 2 je muž, u něhož se infekce koronavirem potvrdila, zaměstnancem televize. Na lyžařské dovolené byl s rodinou.

 • Nakažené koronavirem mají ve dvou afrických zemích

  V Africe jsou nakažení koronavirem oficiálně jen ve dvou zemích. V polovině února se nákaza objevila v Egyptě. Ve středu pak dva případy ohlásilo Alžírsko, nákazu do země přivlekli pravděpodobně italští turisté.

 • Saúdská Arábie na čas zakázala poutě do Mekky

  Saúdská Arábie kvůli epidemii koronaviru dočasně zakázala vstup do země zahraničním poutníkům mířícím do dvou nejposvátnějších měst islámu Mekky a Mediny. Informovalo o tom dnes podle agentury AP ministerstvo zahraničí. Do monarchie se nedostanou ani lidé ze států, kde mají větší počet nakažených.

  Úřady neuvedly, jak dlouho bude omezení platit a zda může zasáhnout i velkou pouť do Mekky (hadždž), která se letos bude konat na přelomu července a srpna.

  V Saúdské Arábii zatím nebyl potvrzen ani jeden případ nákazy novým typem koronaviru. Chorobou Covid-19, kterou virus způsobuje, už ale onemocněly desítky lidí v sousedním Kuvajtu, Bahrajnu, Iráku a Spojených arabských emirátech.