Hlavní obsah

Policie zatkla zdravotníka, který znásilnil ženu ve vegetativním stavu

Policie díky testu DNA zatkla zdravotníka, který znásilnil ženu ve vegetativním stavu. (Video: AP)

23. 1. 2019 18:45

Případ ženy, která v prosinci porodila zdravého chlapce, vyvolává mimořádnou pozornost amerických médií.

Článek

Policie v arizonském Phoenixu zadržela zdravotníka podezřelého ze sexuálního útoku proti pacientce pečovatelského ústavu, která je dlouhodobě nemohoucí. Uvedla to dnes agentura AP. Případ ženy, která v prosinci porodila zdravého chlapce, vyvolává mimořádnou pozornost amerických médií.

Šestatřicetiletý Nathan Sutherland byl zadržen kvůli podezření ze znásilnění a fyzického násilí. Je zaměstnancem pečovatelského ústavu Hacienda HealthCare, kde je žena umístěna už přes deset let. Byl pověřen péčí o její zdravotní stav. K jeho zatčení podle AP vedla analýza DNA.

Sutherland se k obvinění nevyjádřil, z vazby byl propuštěn na kauci půl milionu dolarů (11 milionů Kč). Částka byla vyplacena v hotovosti. Ze zaměstnání byl propuštěn, ze svých funkcí rovněž odešlo vedení ústavu a část ošetřujících lékařů. Sutherland dosud nebyl trestán, podle obhájců je to rodinný typ a otec několika malých dětí.

Vegetativní stav, do něhož žena údajně upadla v dětství po pádu do vody, je porucha vědomí, při níž pacient nereaguje na podněty okolí, má však otevřené oči a fungují u něj kmenové reflexy včetně dýchání a krevního oběhu.

Rodina postižené ale vydala prohlášení, podle něhož oběť znásilnění ve vegetativním stavu není. Její intelektuální schopnosti jsou sice nulové a nemůže mluvit, ale částečně prý pohybuje údy, hlavou a krkem. Reaguje na zvuk a je schopna obličejových gest.

Devětadvacetiletá žena, jejíž jméno drží ústav i policie v tajnosti, přivedla syna na svět 29. prosince. O dítě se postará rodina. Pečovatelé o těhotenství údajně nevěděli a zpočátku jim nebylo jasné, proč pacientka začala sténat. Ústav událost označil za „hluboce znepokojivý incident“. Poslední lékařskou prohlídku absolvovala žena loni v dubnu.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené