Hlavní obsah

Polský nejvyšší soud se zastal homosexuálů, konzervativního ministra Ziobra to pobouřilo

Foto: ArtMediaFactory / Shutterstock.com

Polského ministra spravedlnosti rozhněvalo rozhodnutí nejvyššího soudu, který se zastal LGBT skupiny.

Reklama

15. 6. 2018 15:15

Ostrou kritiku nejvyššího soudu spustil polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro poté, co se instituce postavila na stranu organizace reprezentující sexuální menšiny. Podpořila tak předchozí rozhodnutí nižších soudů, podle nichž zaměstnanec tiskárny neměl právo odmítnout vytištění plakátu LGBT skupiny.

Článek

Polský nejvyšší soud se ve čtvrtek zastal organizace reprezentující sexuální menšiny ve sporu o to, zda měl zaměstnanec tiskárny právo odmítnout vytištění jejího plakátu. Na nejvyšší soud se obrátil konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro kvůli tomu, že soud nižší instance rozhodl ve prospěch LGBT skupiny. Poté, co se LGBT skupiny zastal i nejvyšší soud, spustil ministr vlády, která od července posílí svůj vliv na obsazení nejvyššího soudu, ostrou kritiku.

Spor vnímaný částí Poláků jako test nezávislosti soudnictví v době kontroverzní reformy proti sobě postavil zaměstnance tiskárny a organizaci LGBT, která chtěla v roce 2015 vytisknout plakáty v rámci své kampaně na podporu sexuálních menšin. Tiskař po zhlédnutí návrhu plakátů odmítl předem domluvenou zakázku dokončit s odůvodněním, že se nebude podílet na aktivitách, které jsou v rozporu s jeho náboženským přesvědčením.

Poté, co se několik nižších soudů postavilo na stranu organizace, obrátil se Ziobro, který je zároveň v systému generálním prokurátorem, na nejvyšší soud. Ten ve čtvrtek konstatoval, že tiskař neměl právo zakázku odmítnout s odvoláním na svou víru a k organizaci měl přistupovat jako ke každému jinému zákazníkovi.

„Nejvyšší soud se vyslovil proti svobodě, postavil se na stranu státního útlaku ve službách ideologie homosexuálních aktivistů,“ reagoval podle televize TVN24 na verdikt Ziobro. Rozhodnutí soudu je prý v rozporu s ústavou, která podle Ziobra chrání volnost podnikání a možnost svobodně uzavřít smlouvu, zatímco soud hodlá násilně přinutit tiskaře k vykonání nechtěné činnosti. Ministr proto oznámil, že se obrátí i na ústavní soud.

Jednobarevná vláda polské konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) loni přijala justiční reformu kritizovanou opozicí či Evropskou komisí. Změny mimo jiné posilují vliv parlamentu a ministra spravedlnosti na výběr soudců včetně členů nejvyššího soudu. Nový zákon vstupující v platnost začátkem července umožní PiS ihned nahradit více než třetinu soudců nejvyššího soudu.

Opozice se obává, že soud bude poté poplatný vládní straně a výroky podobné tomu čtvrtečnímu již nezazní. PiS tvrdí, že změny v justici jsou nezbytné, aby soudy byly efektivnější a spravedlivější.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované