Hlavní obsah

Pomozte obětem v Česku, prosíme o rychlou pomoc, píše odvolaný církevní soudce papeži

Rozek posílá dopis do Vatikánu. (Video: Šárka Kabátová, Seznam.cz)

Předkládáme naše utrpení vašemu zraku – těmito slovy začíná dopis bývalého církevního soudce papežovi. V korespondenci, kterou má Seznam k dispozici, se Jan Rozek jako zástupce organizace Pro čistou církev rozepsal o situaci obětí v České republice. Papeže Františka prosí o rychlou pomoc.

Článek

Jeden list popisující okolnosti sexuálních skandálů v české církvi – odvolaný církevní soudce napsal papežovi třeba i kvůli tomu, že jsou podle něj oběti násilí v církvi pronásledované a vysmívané kardinálem i některými biskupy.

„Obsahem dopisu je prosba o pomoc,“ popisuje bývalý církevní soudce Jan Rozek s tím, že by se měl papež seznámit se situací v Česku a s přístupem vedení církve v řešení problémů.

Rozek papeže upozorňuje i na fakt, že kardinál Dominik Duka podal trestní oznámení na neznámé pachatele, a to navzdory vědomí, že jsou konkrétní podezřelí již po smrti. Rozek má za to, že jde o soustavný tlak směrem k obětem.

„Oběti nemluví, protože cítí tlak. Kdyby ho necítily, už by celá ta kauza probíhala jako v jiných zemích po celém světě, tedy, že by se oběti rozmluvily,“ dodal.

Pražské arcibiskupství nicméně tvrdí, že Rozkovu iniciativu vnímá pozitivně. A to přesto, že mu nedávno přišla jakási předžalobní výzva kvůli jeho výrokům o tom, že je v Česku mnohonásobně více obětí, než kardinál připouští.

„My samozřejmě vítáme každou inciativu na pomoc obětem,“ vysvětlil pro Seznam.cz mluvčí arcibiskupství Stanislav Zeman s tím, že od 1. května začne v církvi fungovat jakési konktaktní centrum pro oběti. Rozek na konci dopisu píše, že prosí papeže o schůzku a tvrdí, že všechna slova uvedená v dopise může doložit.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.