Hlavní obsah

Poradkyně z ANO brala na kraji 130 tisíc. Přes pochybnosti peníze nevrátí

Foto: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedi, Profimedia.cz

Hejtman Jan Schiller.

Reklama

29. 4. 15:52

Pochybnosti kolem smluv pro bývalou poradkyni hejmana Ústeckého kraje prošetřuje policie. Krajská zdravotní se k případu přihlásila jako poškozená a požaduje zhruba 300 tisíc.

Článek

Bývalá blízká spolupracovnice ústeckého hejtmana Jana Schillera (ANO) Vladislava Marschallová odmítá vrátit peníze, které jí vyplatila firma Krajská zdravotní.

Audit, který si nechala krajská firma zpracovat, přitom došel k závěru, že plat Marschallové byl výrazně vyšší než práce, kterou odvedla.

Vladislava Marschallová pracovala jako poradkyně na hejtmanství s odměnou 40 tisíc měsíčně a kromě toho měla další dvě smlouvy právě ve zmíněné krajské společnosti, která slučuje největší nemocnice v Ústeckém kraji.

Jedna zněla na práci koordinátora očkovacích míst za 78 tisíc korun měsíčně, druhá na komunikaci s médii za 52 tisíc.

Původně mělo být Marschallové vyplaceno celkem okolo 500 tisíc korun. Jenže firma platbu za měsíc únor zastavila poté, co se objevily pochybnosti o tom, zda byla odvedená práce odpovídající.

Nakonec bylo podle informací Seznam Zpráv v Krajské zdravotní celkově Marschallové zaplaceno zhruba 300 tisíc.

Z této částky nejprve Krajská zdravotní chtěla vrátit 72 tisíc korun, ale neuspěla. „Paní Marschallová finanční prostředky, které po ní Krajská zdravotní požaduje zpět, nevrátila,“ uvedla mluvčí firmy Jana Mrákotová.

Jaké k tomu měla důvody, Vladislava Marschallová na dotazy Seznam Zpráv nevysvětlila. Pouze poslala reportérovi kontakt na svého právního zástupce Petra Vališe. Ten se ale nechtěl vyjadřovat.

„S Krajskou zdravotní jsem v kontaktu, ale jsem vázán povinností mlčenlivosti a nepovažuji za potřebné naše vztahy řešit prostřednictvím médií,“ uvedl Vališ.

V dopise, které firmě tento advokát poslal, však mimo jiné napsal, že peníze nebyly vyplaceny neoprávněně. Firma s tím však nesouhlasí.

Marschallová v únoru skončila v Krajské zdravotní a také jako poradkyně hejtmana i jako místopředsedkyně ANO v kraji. Hejtman Schiller uvedl, že s ní neřešil, proč peníze vrátit nechce.

„Je to věc Krajské zdravotní a advokáta paní Marschallové,“ doplnil ústecký hejtman.

Seznam Zprávy už dříve popsaly, jak zástupci jednotlivých měst nebo nemocnic v Ústeckém kraji, kde vznikla velkokapacitní očkovací centra, řekli, že s Marschallovou nikdy nejednali. A viděli ji prý pouze tehdy, když přijela jako doprovod hejtmana Schillera.

O velkokapacitních očkovacích centrech se navíc v regionu, kde vládne koalice ANO s ODS a Spojenci pro kraj, začalo jednat až v lednu. Tedy dva měsíce poté, co Marschallová smlouvu na 130 tisíc měsíčně s Krajskou zdravotní podepsala.

Server iRozhlas.cz pak navíc přišel s informací, že bývalá hejtmanova poradkyně vykazovala práci pro Krajskou zdravotní, ačkoliv v tu dobu byla prokazatelně někde jinde.

Případ nyní vyšetřuje policie, ale nepodává o něm informace. „K případu se v tuto chvíli nebudeme nijak vyjadřovat,“ uvedla ústecká policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Krajská zdravotní se v této souvislosti přihlásila k řízení jako poškozená se škodou ve výši 300 tisíc.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované