Článek
Kauza, která se rozpoutala kolem generálního ředitele Jana Součka, ve skutečnosti není zkázou České televize jako média veřejné služby, ale spíš jakousi poslední kupkou hnoje, která na ČT jako instituci a na její důvěryhodnost za poslední měsíce a roky napadala.
Velkou službu jí neudělaly nekonečné debaty ve Sněmovně ohledně zvýšení poplatků ani veřejné hádky některých tváří ČT, stejně jako personální i programové změny.
Problém je, že mít ve velmi citlivé době, tedy pět měsíců do sněmovních voleb, veřejnoprávní televizi bez generálního ředitele v čele, není nejšťastnější. Tedy pro občany. Kdo naopak může mít na tváři blažený úsměv, je bývalý prezident Miloš Zeman, o kterém jste sice možná nějaký pátek neslyšeli, ale jeho plán na konec ČT měl přesně takovéhle obrysy už v roce 2019. Tehdy Zeman popsal, že Česká televize by měla projít personálními změnami a být plně závislá na státním rozpočtu, aby už nemohla rozhazovat peníze.

Možná bývalý generální ředitel Souček.
Aby nezůstalo jen u nenaplněných vizí, byli hned o rok později do Rady ČT, díky sněmovně s většinou ANO, SPD a Komunistů, zvoleni noví členové - mimo jiné Lubomír Veselý a Pavel Matocha. Přesně ti radní, kteří potom ochotně zvedli ruku pro tu personální změnu, po které Miloš Zeman tolik toužil, a po dvanácti letech vedení vyměnili Petra Dvořáka za Jana Součka. Ano, právě toho Součka, kterého teď chtějí za velkého křiku odvolat.
Přestože se nemůžeme a ani zdaleka nechceme tvářit, že Jan Souček byl tím nejlepším generálním ředitelem, jakého si Česká televize mohla přát, pravda je, že sesazovat ředitele veřejnoprávní televize by bylo dobré přece jen jiným způsobem než výhružkami ve stylu sicilské mafie.
Jak už několikrát zaznělo - další osud Jana Součka nemá na fungování České televize jako takové příliš velký vliv. Při pohledu na volební průzkumy to totiž vypadá, že po personálních změnách v jejím nitru dojde také na druhou část plánu Miloše Zemana. V současné době je totiž velká šance, že do Strakovy akademie po volbách usedne hnutí ANO v čele se svým předsedou Andrejem Babišem.
A jak jsme všichni opakovaně slyšeli, jeho první kroky ve vládě hodlají vést ke zrušení veřejnoprávních poplatků pro média veřejné služby a sloučení České televize a Českého rozhlasu. Jak to s Českou televizí nakonec dopadne? Budeme ještě každou neděli obědvat u otázek Václava Moravce? A bude tu s námi odkaz Miloše Zemana už navěky? Na všechny tyto palčivé otázky má odpovědi Jindřich Šídlo v nové epizodě Šťastného pondělí.

Foto týmu.
To nejdůležitější, nejstrašidelnější a nejzábavnější z české politické scény. Satirický pořad Jindřicha Šídla a jeho týmu o událostech uplynulého týdne, které by neměly zapadnout.