Hlavní obsah

Poplatky za televizi a rozhlas se mění. Kdy musím platit a co když zapomenu

Foto: guruXOX, Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Pravidla pro placení koncesionářských poplatků veřejnoprávním médiím se mění. Novela rozšiřuje počet poplatníků a zvyšuje částku o 40 korun měsíčně.

Článek

Od 1. května platí nová pravidla pro placení koncesionářských poplatků za Českou televiziČeský rozhlas. Nové podmínky rozšíří množství plátců. „Teoreticky to dle dat ČSÚ může být až 600 tisíc poplatníků. Toto číslo je očištěno o teoreticky osvobozené osoby,“ sdělil pro SZ Byznys mluvčí České televize Radek Konečný.

Kdo musí platit koncesionářské poplatky

Povinnost platit koncesionářské poplatky za služby veřejnoprávních médií se vztahuje na všechny domácnosti, které využívají televizní nebo rozhlasový přijímač. Tím je nově kromě standardní televize nebo rádia také například mobilní telefon, tablet, stolní počítač nebo notebook.

Poplatek za rozhlas se od května zvyšuje na 55 korun, za televizi na 150 korun měsíčně. Celkem tak domácnosti uhradí 2460 korun ročně. Za jednu domácnost se stále platí pouze jeden poplatek, bez ohledu na počet přijímačů, členů nebo vlastněných nemovitostí.

Právnické osoby, tedy firmy, menší podnikatelé nebo instituce, budou od 1. července nově platit poplatek za počet zaměstnanců, namísto za počet přijímačů, jak tomu bylo doposud. Poplatníci musí do konce června nahlásit Českému rozhlasu a České televizi počet zaměstnanců, jinak jim hrozí přirážka.

Poplatníky jsou i firmy, které pronajímají dopravní prostředky s přijímačem – například prakticky každé osobní auto. Ti musejí koncesionářský poplatek hradit za každý takový dopravní prostředek.

Kdo nemusí platit koncesionářské poplatky

Registrované spolky, zaměstnavatelé s méně než 25 zaměstnanci (pracovníci na DPP a DPČ se nepočítají) a ti, jejichž pracovníci tvoří z více než poloviny osoby se zdravotním postižením, jsou od poplatku osvobozeny. Platit nemusí ani školy zapsané ve školském rejstříku a řada dalších institucí.

Hradit poplatky nemusí ani lidé s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí, s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou. Podmínku ovšem musí splňovat všichni členové domácnosti.

Poplatku se vyhnou i domácnosti, jejichž příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima. „K osvobození je zapotřebí se přihlásit a tuto skutečnost následně doložit. Účinnost tohoto osvobození je maximálně 6 měsíců ode dne nároku. Pokud okolnosti osvobození trvají, je nutné je znovu doložit potřebným formulářem,“ popsal Konečný.

Jak platit koncesionářské poplatky

Přihlásit se k placení poplatků je možné jak online, tak osobně na kterékoliv pobočce České pošty. Ta vám zprostředkuje potřebné formuláře k přihlášení. Přihlásit se k účtu poplatníka ovšem lze i přímo na webových stránkách Českého rozhlasu nebo České televize.

„Přihlášku (kterou naleznete například zde) je také možné stáhnout, vyplnit a zaslat e-mailem na adresu poplatky@ceskatelevize.cz, datovou schránkou na ID y7rjeuf nebo poštou na adresu Česká televize: Televizní poplatky, Kavčí hory, 140 70 Praha 4. V případě platby prostřednictvím SIPO je možné se přihlásit na pobočkách České pošty,“ uvedl Konečný další možnost, jak se přihlásit k placení.

Platbu je potřeba provést vždy do 15. dne daného měsíce. Poplatky je možné hradit v různých intervalech. Měsíčně poplatek činí dohromady 205 korun, čtvrtletně 615 korun, pololetně 1230 korun a ročně 2460 korun.

Částky můžete hradit trvalým příkazem ze své banky, platební kartou včetně například Apple Pay nebo Google Pay, expresním bankovním převodem nebo službou SIPO České pošty.

Pokud platíte poplatky přímo na účty České televize a Českého rozhlasu, budete si muset upravit ve svém bankovnictví trvalý příkaz. V případě, že povinnost plníte formou SIPO, která spojí vaše platby dohromady, se vám od května automaticky změní výše odváděné částky – pokud je limit dostatečný.

Pakliže službu SIPO využívate, ale už nechcete, je možné placení poplatků převést na přímou formu. Ušetříte tak až 300 korun ročně. Nemusíte navíc ani chodit na poštu, odhlášení poplatku ze SIPO za vás provedou instituce. Změnu můžete provést on-line jak na webu Českého rozhlasu, tak na České televizi. Ke změně je potřeba e-mail pro vytvoření účtu poplatníka a spojovací číslo SIPO.

„Dva a půl milionu domácností platí poplatek přes SIPO. V jejich případě se částka zvedne automaticky, takže domácnosti nemusí dělat nic, pokud mají nastavený dostatečný limit. Dalších půl milionu domácnosti platí poplatek trvalým příkazem a tam je potřeba, aby příkaz zvýšili,“ potvrzuje postup mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.

Postihy za neplacení poplatků

Česká televize plánuje oslovit dosud nepřihlášené domácnosti. „Využije k tomu dostupné údaje – zejména seznamy odběrných míst elektrické energie. Pokud konkrétní odběratel není evidován jako plátce televizního poplatku, zašle mu Česká televize výzvu k registraci. Domácnost bude mít možnost buď se přihlásit k placení, nebo čestným prohlášením doložit, že nevlastní zařízení schopné reprodukce televizního vysílání (tedy televizi, počítač, tablet či mobilní telefon),“ uvedl Konečný.

„V případě, že poplatník na výzvu České televize k přihlášení k televiznímu poplatku nereaguje, může ho Česká televize na základě zákona sama zaevidovat jako plátce. Současně může být za nesplnění zákonné povinnosti uložena přirážka k televiznímu poplatku,“ dodal.

Jakmile poplatník zapomene pravidelnou platbu navýšit, vznikne dluh, na který poplatníka Česká televize upozorní, nejprve e-mailem, poté datovou zprávou a případně i doporučeným dopisem.

V případě prodlení s placením poplatků přistupují instituce k vymáhání soudní cestou. K vymáhané nezaplacené částce přibydou navíc úroky z prodlení, náklady soudního řízení a případné exekuce. Za neplacení si Česká televize účtuje 10 tisíc korun a Český rozhlas pět tisíc korun.

Pokuta až 1 000 Kč vám hrozí, pokud do 15 dnů nenahlásíte, že už nesplňujete podmínky pro osvobození od placení poplatků z důvodu sociální situace, nebo že už nejste poplatníkem.

To se týká například těchto situací:

  • Vaše příjmy vzrostly a překračují 2,15násobek životního minima.
  • Už nevlastníte žádný rozhlasový nebo televizní přijímač, a přesto jste přestali platit poplatky, aniž byste to nahlásili.

Pokud vás jedna z institucí vyzvala k platbě poplatků, ale vy žádný přijímač nevlastníte, nedržíte ani nevyužíváte, stačí vyplnit čestní prohlášení, které musíte odevzdat do 30 dnů od obdržení výzvy.

Doporučované