Hlavní obsah

Praní peněz a daňové úniky. Francouzský soud obvinil ruského oligarchu Kerimova

Ruský senátor a miliardář Kerimov obviněn ve Francii. (Video: Eliška Kolomazníková)

 

Reklama

23. 11. 2017 12:03

Ruský oligarcha Sulejman Kerimov čelí formálnímu obvinění z praní peněz a daňových úniků. Jedenapadesátiletý miliardář byl zatčen na letišti ve městě Nice na jihu Francie. Poté, co složil kauci ve výši pět milionů eur (přibližně 127 milionů Kč), byl propuštěn z vazby. Kerimovovo zatčení kritizuje Kreml s tím, že miliardáře chrání diplomatická imunita.

Článek

Sulejman Kerimov, kterého soudce formálně obvinil z praní peněz a daňových úniků, složil kauci v hodnotě bezmála 127 milionů korun. Na svobodě smí zůstat jen za striktních podmínek – cestovní doklady musí zůstat v držení policie, které se miliardář zároveň musí pravidelně hlásit. Nesmí opustit Francii ani okolí Nice, upřesnil prokurátor Jean-Michel Prêtre. „Zatím nelze odhadnout, jak dlouho to potrvá. Jde o dočasné opatření, dokud vyšetřování neskončí,“ řekl.

Přesný důvod Kerimovova zadržení zatím oficiální orgány nepotvrdily, podle agentury AFP ale miliardář čelí obvinění z toho, že před finančním úřadem zatajil miliony, zatímco nakupoval množství nemovitostí v oblasti francouzské Riviéry. Podle médií byl po svém zatčení podroben více než pětihodinovému soudnímu výslechu.

Moskva se podle agentury TASS proti senátorovu zatčení ohradila s tím, že má diplomatický pas a chrání jej imunita. Paříž odvětila, že Kerimovova imunita se vztahuje jen na jeho působení jako zákonodárce a o jejích mezích rozhodne francouzský soudce. Kerimov, který strávil dva dny v policejní cele, ani jeho advokáti se před novináři nevyjádřili.

Kerimov zastupuje v horní komoře ruského parlamentu – Radě federace – severokavkazský Dagestán. Časopis Forbes odhadl v roce 2013 jeho majetek na více než sedm miliard dolarů (dnes 152 miliard Kč). Kerimovova rodina kontroluje ruskou těžařskou firmu Poljus, která se zaměřuje na těžbu zlata.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované