Hlavní obsah

Ruský premiér se distancoval od článku, který obhajuje okupaci Československa z roku 1968. Nyní už na webu není

22. 11. 2017 13:50

Ruský premiér Dmitrij Medveděv se distancoval od článku publikovaného na webu armádního televizního kanálu Zvezda, podle něhož Československo mělo být vděčné za sovětskou intervenci v roce 1968. Zeman článek označil jako čin „novinářského šílence s vylízaným mozkem”.

Reklama

Článek

Předseda vlády Ruské federace Dmitrij Medveděv se oficiálně vyjádřil k článku na armádním webu, který kvůli zpochybnění srpnové okupace v roce 1968 pohoršil prezidenta Miloše Zemana. Medveděv uvedl, že je článek pouze soukromým názorem autora a nevyjadřuje stanovisko vlády. Nyní se zdá, že ho autoři z webu odstranili.

Zaorálek se vyjadřuje ke kauze ruského článku. (Video: Soňa Barabášová)

Svou momentální návštěvu Ruska Zeman předčasně neukončí. Oznámil to v projevu na zahájení česko-ruského podnikatelského fóra v Moskvě.

Večerní zprávy z pondělka o zpochybnění okupace 1968 v ruské televizi:

Večerní zprávy z pondělka o zpochybnění okupace 1968 v ruské televizi.

Článek ruského publicisty je podle Zemana urážkou českého národa. Prezidenta pohoršilo, že text vyšel v době jeho pobytu v Rusku.

Zároveň s tím dnes bývalí čeští diplomaté, lidé z nevládního sektoru a odborníci na východní Evropu v otevřeném dopise vyzvali ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby pozastavil česko-ruské diskuzní fórum, jehož zahájení během své návštěvy Ruska oznámil spolu s Vladimirem Putinem právě prezident Miloš Zeman.

Podle signatářů dopisu iniciativa vážně poškozuje zájmy České republiky a bude sloužit jen jako nástroj propagandy. Ministr zahraničí Zaorálek požadavek na pozastavení fóra odmítl.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované